Prezident: Artıq 7 özəl şirkət hərbi təyinatlı məhsulun istehsalına başlayıb
Mənim Sərəncamımla hələ 20 il bundan əvvəl Sənayesi Nazirliyi yaradılanda, o vaxt biz bunu dövlət inhisarında olan sahə kimi qiymətləndirirdik. Ancaq illər keçdikcə və xüsusilə təcrübəyə baxdıqda gördük ki, bir çox ölkələrdə aparıcı rollarda özəl şirkətlərdir. Bir də ki, özəl şirkətləri bu işə cəlb etməklə biz dövlət üzərinə düşən yükü də, maliyyə yükünü də azaltmış ola bilərik. Ona görə son iki il ərzində dövlət şirkəti ilə bərabər özəl şirkətlərə də imkanlar verildi.
“Bu günə qədər 15 şirkətə lisenziya verilib, təbii ki, bu sahə lisenziya tələb edən sahədir. Artıq 7 özəl hərbi təyinatlı məhsulun istehsalına başlayıb. Əgər biz qoyulan sərmayənin həcminə baxsaq görərik ki, yeni istehsal sahələri yaratmaq və mövcud olanları genişləndirmək üçün 2024-2025-ci illərdə bir milyard manat dəyərində sərmayə qoyulub. Bunun da yarısı özəl sektor tərəfindən qoyulubdur. Yenə də bu sahə ictimaiyyət üçün bir qədər qapalı olduğu üçün geniş məlumat verilmir. Ancaq bu proses çox geniş vüsət alıb”, - deyə dövlətimizin başçısı əlavə edib.
“Biz keçən il 1,4 milyard manat dəyərində hərbi təyinatlı məhsul istehsal etmişik. Onun böyük hissəsi Silahlı Qüvvələrinə verilib, bir hissəsi isə ixrac olunub. Bu gün Azərbaycan 20-yə yaxın ölkəyə hərbi təyinatlı məhsullar ixrac edir. Yeniliklərdən biri də odur ki, biz böyük, dünyanın aparıcı müdafiə sənayesi şirkətləri ilə Azərbaycanda birgə müəssisələr yaratmışıq. Burada həm pilotsuz uçuş aparatları, artilleriya qurğuları, digər vasitələr, silah-sursat istehsalı nəzərdə tutulur”, - deyə dövlətimizin başçısı bildirib.

Президент Ильхам Алиев: 7 частных компаний производят военную продукцию
В Азербайджане семь частных компаний уже приступили к производству продукции военного назначения. Как сообщает "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM", об этом заявил Президент Ильхам Алиев в интервью местным телеканалам 5 января.
Глава государства отметил, что за последние два года частному сектору были предоставлены широкие возможности для деятельности в этой сфере наравне с государственными предприятиями. «На сегодняшний день лицензии выданы 15 компаниям, и 7 из них уже начали производство продукции военного назначения. В 2024-2025 годах в создание новых и расширение существующих производственных мощностей было инвестировано около одного миллиарда манатов, при этом половина этой суммы обеспечена частным сектором», — подчеркнул Президент Ильхам Алиев. Он также добавил, что в прошлом году в стране было произведено продукции оборонного назначения на сумму 1,4 миллиарда манатов, значительная часть которой была передана Вооруженным силам Азербайджана, а остальная — экспортирована в почти 20 стран мира.
Развитие национального военно-промышленного комплекса является одним из приоритетных направлений государственной политики Азербайджана. Министерство оборонной промышленности, созданное в 2005 году по инициативе главы государства, за прошедший период обеспечило переход страны к самообеспечению многими видами вооружений и боеприпасов. Укрепление оборонного потенциала и привлечение частных инвестиций в эту стратегическую отрасль играют важную роль в поддержании высокой боеготовности армии и укреплении суверенитета страны, особенно в постконфликтный период после победы в 44-дневной Отечественной войне.