Nikol Paşinyan Qarabağ məsələsini bağlamağa çağırıb
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin bildirib ki, İlham Əliyev və Ermənistanın Nikol Paşinyanın səyləri sayəsində iki ölkə arasında münasibətlər sabitləşib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə Rusiya Moskvada Ermənistanın Baş naziri N.Paşinyanla görüşündə bildirib.
N.Paşinyan öz növbəsində qeyd edib: “Qarabağla bağlı məsələlərə gəldikdə, mən artıq Respublikasında çox şəffaf və açıq şəkildə bəyan etmişəm ki, biz Qarabağ hərəkatını davam etdirməməliyik, çünki Ermənistan ilə arasında artıq sülh bərqərar olub”. Onun sözlərinə görə, Ermənistan və Azərbaycan bir-birinin ərazi bütövlüyünü, siyasi müstəqilliyini və suverenliyini tanıyıblar.
Ermənistanın Baş naziri bu mövqeyin 1991-ci il Almatı Bəyannaməsinə əsaslandığını vurğulayıb. “Bu o deməkdir ki, biz qarşılıqlı şəkildə müstəqil Ermənistanın Sovet Ermənistanı ilə 100 faiz, müstəqil Azərbaycanın isə Sovet Azərbaycanı ilə 100 faiz eyni olduğunu qəbul edirik”, - deyə o bildirib.
N.Paşinyan bunu sülhün daha da irəliləməsi üçün möhkəm təməl adlandırıb: “Düşünürəm ki, bu, sülhün daha da inkişafı üçün kifayət qədər möhkəm təməldir”.
O, həmçinin Rusiya tərəfinə Bakı ilə İrəvan arasında münasibətlərin normallaşdırılması prosesinə kömək etdiyinə görə təşəkkür edərək bildirib: “Siz də şəxsən Azərbaycan ilə Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşdırılması prosesində əsas, çox vacib rol oynamısınız və indi də bunu davam etdirirsiniz”.

Президент России Владимир Путин заявил, что благодаря усилиям, которые приложили Президент Ильхам Алиев и премьер-министр Армении Никол Пашинян, отношения между двумя странами стабилизировались.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", об этом глава российского государства сказал в Москве на встрече с премьер-министром Армении Н. Пашиняном.
Н. Пашинян, в свою очередь, отметил: «Что касается вопросов, связанных с Карабахом, я уже очень прозрачно и открыто заявлял в Республике Армения, что мы не должны продолжать карабахское движение, так как между Арменией и Азербайджаном уже установился мир». По его словам, Армения и Азербайджан признали территориальную целостность, политическую независимость и суверенитет друг друга.
Премьер-министр Армении подчеркнул, что эта позиция основывается на Алма-Атинской декларации 1991 года. «Это означает, что мы взаимно признаем: независимая Армения на 100 процентов совпадает с Советской Арменией, а независимый Азербайджан — на 100 процентов с Советским Азербайджаном», — заявил он.
Н. Пашинян назвал это прочным фундаментом для дальнейшего продвижения мира: «Думаю, это достаточно прочный фундамент для дальнейшего развития мира».
Он также выразил благодарность российской стороне за содействие в процессе нормализации отношений между Баку и Ереваном, отметив: «Вы лично сыграли ключевую, очень важную роль в процессе нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией и продолжаете делать это сейчас».
Стоит отметить, что процесс нормализации отношений между Баку и Ереваном вступил в активную фазу после того, как Азербайджан полностью восстановил свой суверенитет над всей территорией страны. В настоящее время стороны ведут прямые переговоры по тексту мирного договора, основываясь на принципах взаимного признания границ и территориальной целостности, что является залогом долгосрочной стабильности в регионе Южного Кавказа.