Natiq Səhrab oğlu İbrahimov Lənkəran Dövlət Universitetinin rektoru təyin edilib.
Qeyd edək ki, N.İbrahimov 2016-2021-ci ilə qədər Lənkəran Dövlət Universitetinin rektoru vəzifəsini icra etmiş, 2021-ci ildə Natiq İbrahimovun Lənkəran Dövlət Universitetinin rektoru təyin edilməsi haqqında Sərəncam imzalamışdı.
N.İbrahimovun tərcüməyi halını təqdim edirik:
İbrahimov Natiq Səhrab oğlu,1953-cü il 28 mart tarixində Qəbələ rayonu Mıxılqovaq kəndində anadan olub. N.İbrahimov Mıxılqovaq kənd orta məktəbini bitirib. 1972-1978-ci illərdə Dövlət Universitetinin (indiki BDU) Mexanika-riyaziyyat fakültəsində təhsil alıb. 1979-1982-ci illərdə Universitetin nəzdində Hesablama mərkəzində riyaziyyatçı-proqramist vəzifəsində çalışıb. 1982-1985-ci illərdə fakültənin Tətbiqi riyaziyyat fakültəsinin hesablama laboratoriyasında riyaziyyatçı-proqramçı işləyib. 1985-1992-ci illərdə fakültənin Tədris laboratoriyasının müdiri, eyni zamanda kafedranın müəllimi olub.
1993-cü ildən Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyində aparıcı inspektor, aparıcı məsləhətçi və baş məsləhətçi vəzifələrində çalışıb. 2014-cü ildən bu günə qədər Təhsil Nazirliyinin Elm, ali və ortaixtisas təhsili şöbəsinin müdir müavini vəzifəsində işləyib. 1993-cü ildən sonrakı müddətdə də Bakı Dövlət Universitetində əvəzçiliklə baş müəllim, dosent və professor vəzifələrini tutub.
2008-2013-cü illərdə Avropa Məkanı (AHEA) Bolonya işçi Qrupunun (BFUG) Azərbaycan Respublikası üzrə nümayəndəsi, kredit sisteminin respublikada tətbiqi üzrə məsul şəxs olub. Azərbaycan ali təhsilinin avropa təhsil məkanına inteqrasiyası ilə bağlı tədbirlər planına müvafiq olaraq Təhsil Nazirliyi tərəfindən 2008 və 2013-cü illərdə Ali təhsilin dövlət standartlarının və ixtisas üzrə təhsil proqramlarının hazırlanmasına rəhbərlik edib.
2016-cı il may ayından Lənkəran Dövlət Universitetinin rektoru vəzifəsini icra edirdi. Ölkəmizdə təsdiq olunmuş Təhsil Strategiyasına uyğun olaraq Lənkəran Dövlət Universitetində islahatların aparılmasına və universitetin maddi texniki bazasının müasir tələblərə cavab verən səviyyəyə qaldırılmasına, şəffaflığın və hesabatlılığın təmin olunması ilə bağlı tədbirlərin həyata keçirilməsinə rəhbərlik edib. LDU-nun xarici ölkə universitetləri ilə əlaqələrinin qurulması ( 50-ə yaxın Türkiyə və avropa universitetləri və mərkəzləri) və möhkəmlənməsi işini, tələbə və müəllimlərin mübadiləsini təşkil edib. 1997-ci ildən Fizika-riyaziyyat elmləri namizədi, 2015-ci ildən Riyaziyyat üzrə elmlər doktoru, professor elmi adlarını alıb.
Bir monoqrafiya, 2 dərs vəsaiti və bir neçə proqramın müəllifidir. 4 nəfər doktorantın elmi rəhbəridir. 2011-ci ildən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasının Əməkdar müəllimi” adına layiq görülüb.

Натиг Ибрагимов назначен ректором ЛГУ - ДОСЬЕ
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", Президент Ильхам Алиев подписал в связи с этим соответствующее распоряжение.
Отметим, что Н. Ибрагимов исполнял обязанности ректора Ленкоранского государственного университета в 2016-2021 годах. В 2021 году глава государства подписал распоряжение о назначении Натига Ибрагимова ректором данного высшего учебного заведения на очередной срок.
Представляем биографию Н. Ибрагимова:
Ибрагимов Натиг Сахраб оглу родился 28 марта 1953 года в селе Мыхлыговаг Габалинского района. Окончил сельскую среднюю школу. В 1972-1978 годах обучался на механико-математическом факультете Азербайджанского государственного университета (ныне БГУ). В 1979-1982 годах работал математиком-программистом в Вычислительном центре при университете. В 1982-1985 годах занимал аналогичную должность в вычислительной лаборатории факультета прикладной математики. С 1985 по 1992 год был заведующим учебной лабораторией факультета и одновременно преподавателем кафедры.
С 1993 года работал в Министерстве образования Азербайджанской Республики на должностях ведущего инспектора, ведущего советника и главного советника. С 2014 года занимал должность заместителя начальника отдела науки, высшего и среднего специального образования Министерства образования. В период после 1993 года также по совместительству работал в Бакинском государственном университете на должностях старшего преподавателя, доцента и профессора.
В 2008-2013 годах являлся представителем Министерства образования Азербайджанской Республики в Рабочей группе Болонского процесса (BFUG) Европейского пространства высшего образования (EHEA), был ответственным лицом за внедрение кредитной системы в республике. В соответствии с планом мероприятий по интеграции азербайджанского высшего образования в европейское образовательное пространство, в 2008 и 2013 годах руководил подготовкой государственных стандартов высшего образования и учебных программ по специальностям.
С мая 2016 года исполнял обязанности ректора Ленкоранского государственного университета. В соответствии с утвержденной в Азербайджане Стратегией развития образования, руководил проведением реформ в Ленкоранском государственном университете, модернизацией материально-технической базы вуза, а также реализацией мер по обеспечению прозрачности и подотчетности. Организовал работу по установлению и укреплению связей ЛГУ с зарубежными вузами (около 50 университетов и центров Турции и Европы), а также обмен студентами и преподавателями. С 1997 года является кандидатом физико-математических наук, с 2015 года — доктором математических наук, имеет ученое звание профессора.
Автор одной монографии, двух учебных пособий и нескольких программ. Является научным руководителем четырех докторантов. В 2011 году распоряжением Президента Азербайджанской Республики был удостоен почетного звания «Заслуженный учитель Азербайджанской Республики».