"Bakı şəhərində və ətraf ərazilərdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə dair 2025–2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı" çərçivəsində Təbriz küçəsində piyadaların, ictimai nəqliyyat və mikromobillik istifadəçilərinin rahatlığını təmin edən genişmiqyaslı layihənin icrasına başlanılır.
Bildirilib ki, aparılan təhlillərə əsasən, Təbriz küçəsində piyadaların hərəkətinə mane olan bir sıra çatışmazlıqlar müəyyən edilib. Küçənin bir çox hissəsində səkilərin dar olması, nizamlanan piyada keçidlərinin olmaması piyadaların hərəkətini çətinləşdirir.
Yol hərəkətinin təşkili baxımından dönmə və tranzit axınları arasında yaranan münaqişələr küçənin buraxıcılıq qabiliyyətini azaldır, nəqliyyatın və piyadaların hərəkətinə mənfi təsir göstərir. Küçədə mikromobillik vasitələrinin hərəkəti üçün infrastruktur da mövcud deyil.
İctimai nəqliyyatdan istifadə edən sərnişinlər də bir sıra çətinliklərlə üzləşir. Dayanacaq məntəqələrinin yerləşdiyi ərazilərdə səkilərin dar olması, infrastrukturun zəif təchiz edilməsi və bəzi dayanacaqların qeyri-optimal yerləşməsi mövcud vəziyyəti mürəkkəbləşdirir.
Mövcud çatışmazlıqları aradan qaldırılmaq məqsədilə Nəqliyyatı Əlaqələndirmə Şurası tərəfindən Təbriz küçəsində piyada və ictimai nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi ilə bağlı qərar qəbul edilib.
Layihə çərçivəsində metronun "Nəriman Nərimanov" stansiyasının ətrafında piyada və nəqliyyat axını nəzərə alınaraq avtobuslar üçün kiçik mübadilə mərkəzi yaradılacaq, yeni piyada keçidləri təşkil olunacaq və kəsintisiz piyada mühiti formalaşdırılacaq.
Küçənin xiyaban tipli səki hissəsində piyada axınlarının daha rahat idarə olunması, səkinin genişləndirilməsi ilə hərəkət şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində tədbir görüləcək.
Bakı Konqres Mərkəzinin yaxınlığında təhlükəsiz piyada keçidlərinin təşkili, ağaclardan ibarət bufer zolağının yaradılması və parklanma sahəsinin təşkil edilməsi hesabına ərazinin cəlbediciliyi artırılacaq.
Görüləcək işlər nəticəsində Təbriz küçəsində piyadaların təhlükəsizliyi və rahatlığı artırılacaq, ictimai nəqliyyata əlçatanlıq yaxşılaşacaq, küçə məkanı daha funksional və müasir şəhər mobilliyi prinsiplərinə uyğun şəkildə formalaşdırılacaq.

В рамках «Государственной программы по совершенствованию транспортной инфраструктуры в городе Баку и прилегающих территориях на 2025–2030 годы» на улице Тебриз стартует реализация масштабного проекта, направленного на обеспечение комфорта пешеходов, пользователей общественного транспорта и средств микромобильности.
Об этом сообщили в «Оперативный Информационный Центр-OMM» со ссылкой на Агентство наземного транспорта Азербайджана (AYNA) при Министерстве цифрового развития и транспорта.
Согласно проведенному анализу, на улице Тебриз выявлен ряд проблем, препятствующих безопасному движению пешеходов. В частности, узкие тротуары и отсутствие регулируемых пешеходных переходов создают серьезные неудобства. Кроме того, конфликты между потоками транспорта при поворотах и транзитном движении снижают пропускную способность улицы, а отсутствие инфраструктуры для микромобильности негативно сказывается на безопасности дорожного движения.
Также отмечены трудности для пассажиров общественного транспорта: неоптимальное расположение остановок и слабая инфраструктура усугубляют ситуацию. Для решения этих проблем Советом по координации транспорта было принято решение о модернизации инфраструктуры на улице Тебриз.
В рамках проекта, учитывая интенсивность пешеходных и транспортных потоков, вокруг станции метро «Нариман Нариманов» будет создан небольшой пересадочный узел для автобусов, организованы новые пешеходные переходы и сформирована непрерывная пешеходная среда. На аллейной части улицы будут расширены тротуары, а вблизи Бакинского конгресс-центра появятся безопасные переходы, буферные зоны из зеленых насаждений и парковочные места.
Реализация данного проекта позволит повысить уровень безопасности и комфорта пешеходов, улучшить доступность общественного транспорта и привести уличное пространство в соответствие с современными принципами городской мобильности, что является важным шагом в развитии транспортной сети столицы Азербайджана.