İşğaldan azad edilən ərazilərdə yeni fond yaradılır
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu, İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Məcəlləsinə edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Məcəlləyə əsasən, İşğaldan Azad Edilmiş Ərazilərdə Daimi Məskunlaşdırma Fondunun sahələri xüsusi təyinatlı mənzil fondunun yaşayış sahələrinin növləri sırasında olacaq.
İşğaldan Azad Edilmiş Ərazilərdə Daimi Məskunlaşdırma Fondunun yaşayış sahələri köçkünlərin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə daimi yaşayış sahələrinə köçürülməsi və həmin yaşayış sahələrinin onların mülkiyyətinə verilməsi üçün nəzərdə tutulur.
İşğaldan Azad Edilmiş Ərazilərdə Daimi Məskunlaşdırma Fondunun yaşayış sahələrinə məcburi köçkünlərin köçürülməsi və həmin yaşayış sahələrinin onların mülkiyyətinə verilməsi qaydası müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən ediləcək.

На освобожденных территориях Азербайджана создается новый фонд
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", это нашло отражение в изменениях в Жилищный кодекс, утвержденных Президентом Ильхамом Алиевым.
Согласно поправкам, жилые площади Фонда постоянного расселения на освобожденных от оккупации территориях будут включены в перечень видов жилых помещений специального назначения.
Данный фонд предназначен для переселения вынужденных переселенцев на освобожденные от оккупации территории Азербайджана и передачи этих жилых площадей в их собственность. Порядок переселения и приватизации жилья будет определяться соответствующим органом исполнительной власти.
Создание Фонда постоянного расселения является важным шагом в рамках реализации государственной программы "Великое возвращение". Данная инициатива направлена на ускорение процесса реинтеграции Карабаха и Восточного Зангезура, обеспечение достойных условий жизни для граждан, вернувшихся в родные края после 44-дневной Отечественной войны, и создание правовой базы для долгосрочного устойчивого развития региона.