Monteneqro cinayəti: Şok DNT tapıntısı Azərbaycanda araşdırıldı
Monteneqrodan daxil olmuş hüquqi yardım sorğusu əsasında bu ölkədə törədilən ağır cinayətlə bağlı Azərbaycanda DNT tədqiqatı aparılıb.
Bildirilib ki, Baş Prokurorluğun İstintaq idarəsi tərəfindən EUROJUST vasitəsilə Monteneqronun Ali Prokurorluğundan xüsusilə ağır cinayətə dair daxil olmuş hüquqi yardım sorğusu icra edilib.
Sorğu ərazisində baş vermiş qəsdən adam öldürmə faktı üzrə cinayət təqibi çərçivəsində təqdim olunub.
Müraciətdə cinayəti törətməkdə şübhəli bilinən 1970-ci il təvəllüdlü Rövşən Səmədovdan, habelə cinayətin törədilməsindən sonra onun gizlədilməsinə kömək etməkdə şübhəli bilinən 2001-ci il təvəllüdlü Sirudin Şərifovun yaxın qohumlarından, eləcə də hadisə yerindən və üçün əhəmiyyət kəsb edən digər obyektlərdən götürülmüş bioloji nümunələrin müqayisəli tədqiqi məqsədilə zəruri DNT nümunələrinin götürülməsi və digər prosessual hərəkətlərin həyata keçirilməsi xahiş olunub.
İstintaq idarəsi tərəfindən sorğunun icrası zamanı əlaqəli şəxslərdən izahatlar alınıb, müvafiq şəxslərdən bioloji nümunələr götürülərək DNT tədqiqatı aparılıb və DNT profilləri əldə edilib.
Hüquqi yardım sorğusunun icrası nəticəsində toplanmış sənədlər və ekspertiza materialları hüquqi çərçivəsində müəyyən edilmiş qaydada Monteneqronun səlahiyyətli orqanına göndərilib.

В Азербайджане была проведена ДНК-экспертиза в рамках расследования тяжкого преступления, совершенного на территории Черногории. Следственные действия были осуществлены на основании запроса о правовой помощи, поступившего от компетентных органов этой страны.
Как сообщили в «Оперативный Информационный Центр-OMM» со ссылкой на Генеральную прокуратуру Азербайджана, Следственное управление ведомства исполнило запрос, поступивший от Верховной прокуратуры Черногории через структуру EUROJUST.
Запрос был связан с уголовным преследованием по факту умышленного убийства. В рамках следственных действий были взяты биологические образцы у подозреваемого Ровшана Самедова (1970 г.р.), а также у близких родственников Сирудина Шарифова (2001 г.р.), подозреваемого в сокрытии преступления. Полученные ДНК-профили и соответствующие материалы экспертизы были направлены в Черногорию в установленном порядке международного правового сотрудничества.
Следует отметить, что Азербайджан активно участвует в международном правовом сотрудничестве, взаимодействуя с зарубежными правоохранительными органами и международными организациями, такими как EUROJUST. Подобные процедуры позволяют эффективно расследовать трансграничные преступления, обеспечивая сбор доказательной базы в соответствии с международными стандартами криминалистики.