Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən bu gün ümumi (9 illik) orta təhsil səviyyəsi üzrə imtahanı keçirilib. Proses Bakı şəhərinin Xətai, Nərimanov, Qaradağ, Suraxanı, Səbail, Pirallahı rayonlarında, Gəncə (I hissə), Samux, Yevlax, Şəmkir (I hissə), Ağstafa, Şəki, Lənkəran (I hissə), Astara, Yardımlı, Ağdam (o cümlədən Kəngərli, Xıdırlı kənd tam orta məktəbləri) Ağcabədi, Şuşa, Xankəndi (Şəhər 4 nömrəli məktəb və Kərkicahan kənd tam orta məktəbi), Kəlbəcər (Şəhər 1 nömrəli məktəb), Xocalı (Şəhər 1 nömrəli və Ballıca kənd tam orta məktəbləri), Ucar, Zərdab, Şamaxı, İmişli, Hacıqabul, Biləsuvar, Qusar, Siyəzən, Xızı və Şabranda baş tutub.
9 illik Buraxılış İmtahanında Neçə Şagird İştirak Edib? (Statistika)
Dövlət İmtahan Mərkəzindən “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-ə verilən məlumata görə, keçirilən şəhər və rayonlarda ümumilikdə 207 imtahan binası3664 imtahan zalı ayrılıb. İmtahanların idarə olunmasına 601 imtahan rəhbəri və ümumi rəhbər, 4554 nəzarətçi, 670 buraxılış rejimi əməkdaşı (mühafizə) və 207 bina nümayəndəsi cəlb edilib.
İmtahanda ümumilikdə 49701 şagirdin iştirakı gözlənilirdi.
Prosesdə 54 nəfər sağlamlıq imkanları məhdud (gözdən əlil, serebral iflic, eşitmə əngəlli və digər) şagird də iştirak edib. Onların rahat şəkildə imtahan verməsi üçün imtahan binalarında xüsusi zallar ayrılıb, orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə gözdən əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərə isə fərdi nəzarətçilər təyin edilib. Hərəkət məhdudiyyətli şagirdlərin bina və zala daxil olması və hərəkəti üçün də xüsusi şərait yaradılıb.
İmtahanda Qayda Pozuntuları və Təxirə Salınan Hallar
Qeyd edək ki, mövcud ilə əlaqədar Çilov adasına helikopter uçuşu və gəmi ilə gedişlər təxirə salındığı üçün oradakı imtahan vaxtı da dəyişdirilib. İmtahan tarixi dəqiqləşəndə həmin şagirdlərə (3 nəfər) məlumat veriləcək.
İlkin məlumatlara əsasən, 4 nəfərdə aşkar edildiyi üçün onlar imtahandan xaric edilib və hazırda araşdırma aparılır.
Həmçinin, imtahanda iştirak etmək üçün tələb olunan sənədləri qaydasında olmayan - şəxsiyyət vəsiqəsini evdə unudan, şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin surəti ilə imtahana gələn və ya vəsiqəsində şəkli olmadığı üçün məktəbdən verilən şəkilli arayışı özü ilə gətirməyən şagirdlər də qeydə alınıb.
Şagirdlərin Nəzərinə: İmtahana Hansı Sənədlər Tələb Olunur?
Növbəti imtahanlarda iştirak edəcək şagirdlərə bir daha xatırladırıq ki, sənədləri ilə diqqətli olsunlar. İmtahana gələrkən buraxılış vərəqəsinişəxsiyyəti təsdiq edən sənədin əslini gətirməyi unutmasınlar.
Şəxsiyyət vəsiqəsində şəkli olmayan şagirdlər digər sənədlərlə yanaşı, təhsil müəssisəsi tərəfindən verilmiş və fotoşəkilləri yapışdırılmış arayışı (arayışa şagirdin 3x4 sm ölçülü şəkli yapışdırılır və şəkil möhürlə təsdiqlənir) mütləq təqdim etməlidirlər.
DİM İmtahan Nəticələrini Nə Vaxt Elan Edəcək?
Aprelin 6-dan etibarən DİM-də imtahan protokollarının və cavab vərəqlərinin emalına başlanılacaq.
İmtahanda istifadə olunan yazılı cavab tələb edən açıq tipli tapşırıqların yoxlanılması vaxt tələb etdiyindən, nəticələrin 6 həftədən sonra elan olunması nəzərdə tutulur.
Xatırladaq ki, imtahan başa çatdıqdan sonra iştirakçılara sual kitabçalarını özləri ilə aparmağa icazə verilib.
İmtahanda istifadə edilmiş test tapşırıqlarının (qapalı və kodlaşdırıla bilən açıq tipli) düzgün cavabları sabah gün ərzində Dövlət İmtahan Mərkəzinin rəsmi saytına yerləşdiriləcək.

Государственный экзаменационный центр (ГЦЭ) Азербайджана провел сегодня выпускные экзамены на уровне общего (9-летнего) среднего образования. Экзаменационный процесс охватил Хатаинский, Наримановский, Гарадагский, Сураханский, Сабаильский, Пираллахинский районы Баку, а также Гянджу (I часть), Самух, Евлах, Шамкир (I часть), Агстафу, Шеки, Ленкорань (I часть), Астару, Ярдлымы, Агдам, Агджабеди, Шушу, Ханкенди, Кельбаджар, Ходжалы, Уджар, Зардаб, Шамахы, Имишли, Гаджигабул, Билясувар, Гусар, Сиязань, Хызы и Шабран.
Статистика участия в 9-летнем выпускном экзамене
Как сообщили в Государственном экзаменационном центре «Оперативному Информационному Центру-OMM», для проведения экзаменов в указанных городах и районах было выделено 207 зданий и 3664 экзаменационных зала. К управлению процессом привлечены 601 руководитель экзамена, 4554 педагога-контролера, 670 сотрудников пропускного режима (охрана) и 207 представителей зданий.
Ожидалось, что в экзамене примут участие 49 701 учащийся. В процессе также участвовали 54 ученика с ограниченными физическими возможностями (инвалидность по зрению, ДЦП, нарушения слуха и другие). Для обеспечения их комфорта в зданиях были выделены специальные залы, а для лиц с нарушением функций организма на 81-100 процентов (по зрению) были назначены индивидуальные контролеры.
Нарушения правил и перенос экзамена
В связи с неблагоприятными погодными условиями полеты вертолетов и рейсы судов на остров Чилов были отменены, из-за чего время экзамена для находящихся там учащихся (3 человека) было перенесено. О новой дате им будет сообщено дополнительно.
По предварительным данным, в ходе процесса у 4 человек были обнаружены мобильные телефоны. Данные лица были отстранены от экзамена, в настоящее время ведется расследование. Также зафиксированы случаи неявки с надлежащими документами: некоторые учащиеся забыли удостоверения личности дома или принесли копии документов вместо оригиналов.
Важное напоминание для учащихся
ГЦЭ еще раз напоминает учащимся, которые примут участие в следующих экзаменах, о необходимости иметь при себе экзаменационный лист и оригинал документа, удостоверяющего личность. Ученики, в удостоверениях которых нет фотографии, должны представить справку из учебного заведения с наклеенным фото (размером 3x4 см), заверенную печатью.
Когда будут объявлены результаты?
С 6 апреля в ГЦЭ начнется обработка экзаменационных протоколов и листов ответов. Поскольку проверка заданий открытого типа, требующих письменного ответа, занимает время, объявление результатов планируется через 6 недель. Правильные ответы на тестовые задания будут размещены на официальном сайте Государственного экзаменационного центра в течение завтрашнего дня.
Справочно: Государственный экзаменационный центр Азербайджана является ключевым органом, ответственным за проведение централизованных вступительных и выпускных экзаменов в стране. Деятельность ГЦЭ направлена на обеспечение прозрачности и объективности в оценке знаний учащихся в соответствии с государственными образовательными стандартами.