Milli Məclisin yaz sessiyasının ilk plenar iclası fevralın 2-də keçiriləcək
Milli Məclisin yaz sessiyası çərçivəsində ilk plenar iclas fevralın 2-nə təyin edilib. İclasda ümumilikdə 16 məsələ müzakirəyə çıxarılacaq.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-in məlumatına görə, gündəliyə konstitusiya qanunları, sazişlər, eləcə də bir sıra mühüm qanun layihələri daxil edilib.
Plenar iclasda müzakirə olunacaq məsələlər aşağıdakılardır:
“Naxçıvan Muxtar Respublikasının Konstitusiyasında dəyişikliklərin təsdiq edilməsi haqqında” Konstitusiya Qanunu – ikinci səsvermə
“Normativ hüquqi aktlar haqqında” Konstitusiya Qanununa – ikinci səsvermə
Milli Məclisin 2026-cı il yaz sessiyası üzrə qanunvericilik işlər planı
Milli Məclisin Hesablayıcı komissiyasının yaradılması
Milli Məclisin İntizam komissiyasının formalaşdırılması
İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin Yayım Şurası üzvlərinin seçilməsi
Respublikası ilə İordaniya Haşimilər Krallığı arasında sahəsində və qarşılıqlı yardım haqqında sazişin təsdiqi
Beynəlxalq Əmək Təşkilatının əməyin təhlükəsizliyi və gigiyenasına dair 187 nömrəli Konvensiyasının ratifikasiyası
Sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların dayandırılması haqqında qanuna dəyişikliklər
Əmək Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsi
Vergi Məcəlləsi, “Banklar haqqında” və “Gömrük tarifi haqqında” qanunlara dəyişikliklər – birinci oxunuş
“Əhalinin sağlamlığının qorunması haqqında” və “Onkoloji yardım haqqında” qanunlara dəyişikliklər – birinci oxunuş
Gömrük Məcəlləsi, İnzibati Xətalar Məcəlləsi və “Qiymətli metallar və qiymətli daşlar haqqında” qanunda dəyişikliklər – birinci oxunuş
“Büdcə sistemi haqqında”, “Mühasibat uçotu haqqında” və “Dövlət satınalmaları haqqında” qanunlara dəyişikliklər – birinci oxunuş
“Patent haqqında” qanuna dəyişikliklər – ikinci oxunuş
Mülki dövriyyədən çıxarılmış əşyaların siyahısı ilə bağlı qanuna dəyişikliklər – ikinci oxunuş
Plenar iclasda müzakirəyə çıxarılacaq məsələlərin bir hissəsi ölkənin hüquqi bazasının təkmilləşdirilməsi, iqtisadi və sosial sahələrdə islahatların davam etdirilməsi məqsədi daşıyır.

Первое пленарное заседание в рамках весенней сессии Милли Меджлиса назначено на 2 февраля. В ходе заседания на обсуждение будет вынесено в общей сложности 16 вопросов.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", в повестку дня включены конституционные законы, международные соглашения, а также ряд важных законопроектов.
На пленарном заседании будут обсуждены следующие вопросы:
- Конституционный закон «Об утверждении изменений в Конституцию Нахчыванской Автономной Республики» – второе голосование;
- Изменения в Конституционный закон «О нормативно-правовых актах» – второе голосование;
- План законотворческих работ Милли Меджлиса на весеннюю сессию 2026 года;
- Создание Счетной комиссии Милли Меджлиса;
- Формирование Дисциплинарной комиссии Милли Меджлиса;
- Избрание членов Совета вещания Общественной телерадиовещательной компании;
- Утверждение соглашения о сотрудничестве и взаимной помощи в таможенной сфере между Азербайджанской Республикой и Иорданским Хашимитским Королевством;
- Ратификация Конвенции №187 Международной организации труда о безопасности и гигиене труда;
- Изменения в закон о приостановлении проверок в сфере предпринимательства;
- Законопроект о внесении изменений в Трудовой кодекс;
- Изменения в Налоговый кодекс, законы «О банках» и «О таможенном тарифе» – первое чтение;
- Изменения в законы «Об охране здоровья населения» и «Об онкологической помощи» – первое чтение;
- Изменения в Таможенный кодекс, Кодекс об административных проступках и закон «О драгоценных металлах и драгоценных камнях» – первое чтение;
- Изменения в законы «О бюджетной системе», «О бухгалтерском учете» и «О государственных закупках» – первое чтение;
- Изменения в закон «О патентах» – второе чтение;
- Изменения в закон, связанный со списком предметов, изъятых из гражданского оборота – второе чтение.
Часть вопросов, вынесенных на обсуждение, направлена на совершенствование правовой базы в Азербайджане, а также на продолжение реформ в экономической и социальной сферах.
Согласно внутреннему уставу парламента, весенняя сессия Милли Меджлиса Азербайджана традиционно начинается 1 февраля и продолжается до 31 мая. В этот период законодательный орган страны фокусируется на принятии ключевых государственных программ, ратификации международных договоров и укреплении нормативно-правовой базы республики.