Leyla Əliyeva Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı, Dövlət Sərhəd Xidmətinin şəhid baş giziri Şahin Allahyarovun ailəsini ziyarət edib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, əvvəlcə Leyla Əliyeva şəhidin xatirə guşəsi ilə tanış olub.
Daha sonra şəhidin anası Nərgiz Allahyarova ilə söhbət edib, onun oğlu haqqında xatirələrini dinləyib. Görüş zamanı şəhidin həyatının müxtəlif dövrlərini əks etdirən şəkillərə baxılıb, Vətən müharibəsi dövründə ailə üzvlərinə göndərdiyi videoçarx izlənilib.
N.Allahyarova şəhid ailələrinə göstərilən diqqət və qayğıdan məmnunluq ifadə edib. O, dövlətimizin başçısına və ailə üzvlərinə minnətdarlığını bildirərək, ölkəmizə sülh və əmin-amanlıq arzulayıb.
Leyla Əliyeva şəhidin ailə üzvlərinə hədiyyələr təqdim edib, onlarla xatirə şəkli çəkdirib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Ordusunun baş giziri Şahin Allahyarov 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsində Füzulinin, Cəbrayılın və Şuşanın azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə savaşıb.
Qəhrəman hərbçi noyabrın 1-də Şuşa uğrunda döyüşlər zamanı şəhid olub və Quba rayonunda dəfn edilib.
Döyüşlər zamanı göstərdiyi igidliyə görə Prezident İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən, Şahin Allahyarov ölümündən sonra "Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı" adı ilə təltif olunub.

Лейла Алиева навестила семью Героя Отечественной войны
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева посетила семью Героя Отечественной войны, шехида, старшего прапорщика Государственной пограничной службы Шахина Аллахярова.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", в ходе визита Лейла Алиева сначала ознакомилась с уголком памяти, созданным в честь героя. Затем состоялась теплая беседа с матерью шехида Наргиз Аллахяровой, которая поделилась воспоминаниями о жизненном и боевом пути своего сына. Во время встречи были просмотрены фотографии разных лет и видеоролики, которые Шахин Аллахяров отправлял родным в период боевых действий.
Н. Аллахярова выразила глубокую признательность за постоянное внимание и заботу, проявляемые к семьям шехидов. Поблагодарив руководство страны и членов семьи Президента, она пожелала Азербайджану мира и процветания. В завершение встречи Лейла Алиева вручила памятные подарки членам семьи и сделала с ними совместное фото.
Отметим, что старший прапорщик азербайджанской армии Шахин Аллахяров в 2020 году принимал активное участие в боях за освобождение Физули, Джебраила и Шуши в ходе 44-дневной Отечественной войны. Героический военнослужащий пал смертью храбрых 1 ноября во время сражений за город Шуша и был похоронен в Губинском районе.
За проявленное мужество и отвагу распоряжением, которое подписал Президент Ильхам Алиев, Шахину Аллахярову было посмертно присвоено почетное звание "Герой Отечественной войны". Поддержка семей шехидов и ветеранов войны является одним из приоритетных направлений государственной политики в Азербайджане, находясь под личным контролем высшего руководства республики.