Azərbaycanın Prezidenti İlham Əliyev Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) "Kibercinayətkarlığa qarşı" Konvensiyasının Azərbaycanın müvafiq bəyanatları və qeyd-şərtləri ilə təsdiq edilməsi haqqında Qanunu imzalayıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, qanuna əsasən, Konvensiya çərçivəsində kibercinayətlərlə bağlı qarşılıqlı hüquqi yardım barədə sorğuların qəbulu, icrası və ya belə sorğuların icraya məsul olan orqanlara göndərilməsi, kibercinayətkarlığın qarşısının alınması məqsədilə digər iştirakçı dövlətlərə konkret tədbirlərin hazırlanmasında və həyata keçirilməsində yardımın göstərilməsi səlahiyyətləri, həmçinin belə yardımı təmin etmək üçün günün iyirmi dörd saatı, həftənin yeddi günü fəaliyyət göstərən əlaqə mərkəzi funksiyaları Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən, ekstradisiya və ya müvəqqəti həbsə dair sorğuların göndərilməsi və qəbul edilməsi Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən həyata keçiriləcək.
Qeyd edək ki, dünya birliyinin çoxillik gərgin əməyinin nəticəsi olaraq BMT-nin "Kibercinayətkarlığa qarşı Konvensiya"sının yekun layihəsinin hazırlanması prosesində Azərbaycan xüsusilə fəal iştirak edib.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti, Xarici İşlər Nazirliyi, Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti və digər dövlət qurumlarının nümayəndələrinin də daxil olduğu nümayəndə heyəti çoxtərəfli danışıqlarda konstruktiv və prinsipial mövqe nümayiş etdirərək sənədin mətninin formalaşdırılmasına substantiv töhfə verib.
"Kibercinayətkarlığa qarşı" Konvensiya 24 dekabr 2024-cü il tarixində BMT Baş Assambleyasında qəbul olunub.
Konvensiya kibercinayətkarlıqla mübarizə üzrə qlobal səviyyədə vahid, hüquqi cəhətdən məcburedici beynəlxalq çərçivə formalaşdıran ilk sənəddir.
Konvensiyanın ratifikasiyası təhlükəsizlik və hüquq-mühafizə orqanlarının fəaliyyətini gücləndirəcək. Sənəd elektron sübutlarla beynəlxalq hüquqi prosedurları tənzimləyir, transmilli istintaqların effektivliyini artırır. Təxirəsalınmaz beynəlxalq əməkdaşlıq mexanizmləri kibercinayətlərə operativ reaksiya verilməsinə imkan yaradır.

Ильхам Алиев утвердил Конвенцию ООН против киберпреступности
Президент Ильхам Алиев подписал закон об утверждении Конвенции Организации Объединенных Наций (ООН) «Против киберпреступности» с соответствующими заявлениями и оговорками Азербайджанской Республики.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", согласно закону, Служба государственной безопасности (СГБ) наделена полномочиями по приему и исполнению запросов о взаимной правовой помощи в связи с киберпреступлениями, а также по оказанию содействия другим государствам-участникам в разработке и реализации конкретных мер по предотвращению киберугроз. Кроме того, СГБ будет выполнять функции контактного центра, работающего в режиме 24/7 (двадцать четыре часа в сутки, семь дней в неделю), для обеспечения оперативной международной помощи.
Полномочия по отправке и получению запросов об экстрадиции или временном аресте в рамках данной Конвенции возложены на Министерство юстиции Азербайджана. Стоит отметить, что делегация Азербайджана, в состав которой вошли представители СГБ, МИД, Государственной службы специальной связи и информационной безопасности и других ведомств, принимала активное участие в разработке текста документа, внося субстантивный вклад в формирование международного правового механизма.
Конвенция ООН «Против киберпреступности» была принята Генеральной Ассамблеей ООН 24 декабря 2024 года. Данный документ является первым в истории международным юридически обязывающим соглашением, формирующим единую глобальную базу для борьбы с преступлениями в цифровой сфере. Ратификация Конвенции позволит правоохранительным органам Азербайджана более эффективно взаимодействовать с зарубежными партнерами, регулировать процедуры сбора электронных доказательств и оперативно реагировать на трансграничные киберугрозы, что значительно укрепит национальную систему информационной безопасности.