Fransa Xarici İşlər Nazirliyi İsrailin Fələstin torpaqlarındakı məskunlaşma siyasətinin genişlənməsi ilə bağlı narahatlığını ifadə edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə nazirliyin yaydığı rəsmi bəyanatda bildirilib.
Qeyd olunub ki, İordan çayının qərb sahili, Şərqi Qüds və Qolan təpələri 1967-ci ildən etibarən İsrailin işğalı altında olan ərazilər kimi göstərilir. Parisin mövqeyinə görə, bu bölgələrdə aparılan məskunlaşma fəaliyyəti beynəlxalq hüquqa ziddir və iki dövlətli həll modelinin həyata keçirilməsi üçün ciddi maneə yaradır.
Bildirilib ki, Fransa Xarici İşlər Nazirliyi işğal olunmuş ərazilərdə fəaliyyət göstərən şirkətlərə və biznes subyektlərinə xəbərdarlıq edib. Sənəddə qeyd olunur ki, həmin ərazilərin resurslarından istifadə edən və ya məskunlaşma layihələrində iştirak edən şirkətlər beynəlxalq hüququn pozulmasında iştirakçı hesab oluna bilər.
Məlumata görə, nazirlik bu cür fəaliyyətlərin həm hüquqi, həm iqtisadi, həm də reputasiya baxımından ciddi risklər yaratdığını vurğulayıb.
Qeyd edilib ki, beynəlxalq hüquqa əsasən İsrailin 1967-ci ildə işğal etdiyi İordan çayının qərb sahili gələcək Fələstin dövlətinin ərazisi hesab olunur və bu ərazilərdə işğalçı qüvvə statusu daşıyır.
Bildirilib ki, beynəlxalq konvensiyalar işğalçı tərəfin öz əhalisini işğal etdiyi ərazilərə köçürməsini və ərazi statusunu dəyişdirməsini qadağan edir. Buna baxmayaraq, son illərdə İsrailin bu ərazilərdə yeni yaşayış məntəqələrinin salınması və mövcudların genişləndirilməsi istiqamətində fəaliyyətini artırdığı qeyd olunur.

Министерство иностранных дел Франции выразило обеспокоенность в связи с расширением политики поселений Израиля на палестинских территориях.
Как сообщает Оперативный Информационный Центр-OMM, об этом говорится в официальном заявлении внешнеполитического ведомства.
Отмечается, что Западный берег реки Иордан, Восточный Иерусалим и Голанские высоты рассматриваются как территории, находящиеся под израильской оккупацией с 1967 года. Позиция Парижа заключается в том, что поселенческая деятельность в этих районах противоречит международному праву и создает серьезные препятствия для реализации модели «два государства для двух народов».
МИД Франции предупредил компании и бизнес-субъекты, работающие на оккупированных территориях. В документе подчеркивается, что компании, использующие ресурсы этих территорий или участвующие в поселенческих проектах, могут быть признаны соучастниками нарушения международного права.
Согласно информации, министерство подчеркнуло, что подобная деятельность создает серьезные риски как с правовой и экономической точек зрения, так и с точки зрения репутации.
Следует отметить, что согласно международному праву, Западный берег реки Иордан, оккупированный Израилем в 1967 году, считается территорией будущего Палестинского государства, а Израиль сохраняет статус оккупирующей державы.
Международные конвенции запрещают оккупирующей стороне переселять собственное население на оккупированные территории и изменять их статус. Несмотря на это, отмечается, что в последние годы Израиль активизировал деятельность по строительству новых поселений и расширению существующих в этих районах.