Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Tokioya rəsmi səfəri çərçivəsində yaponiyalı həmkarı Toşimitsu Moteqi ilə görüşüb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-in məlumatına görə, bununla bağlı Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) "X"dəki rəsmi səhifəsində paylaşım edilib.
"Səfər iki ölkənin ikitərəfli münasibətləri dərinləşdirmək və qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə əməkdaşlığı genişləndirmək niyyətini nümayiş etdirir", - məlumatda qeyd olunub.
Azərbaycan XİN-in görüşlə bağlı məlumatında bildirilib ki, Azərbaycan və Yaponiya arasında ikitərəfli münasibətlərin cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, siyasi dialoqun genişləndirilməsi, iqtisadi, ticarət, investisiya, enerji, nəqliyyat, rəqəmsal transformasiya, innovasiya, təhsil, turizm, idman, iqlim dəyişmələri ilə mübarizə və digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Nazirlər 2027-ci ildə Azərbaycan Respublikası ilə Yaponiya arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 35 illiyinin qeyd olunacağını vurğulayaraq, ötən dövr ərzində qarşılıqlı hörmət, etimad və dostluq prinsiplərinə əsaslanan əməkdaşlığın müxtəlif istiqamətlər üzrə uğurla inkişaf etdiyini məmnunluqla qeyd ediblər. Bu əlamətdar yubileyin ikitərəfli münasibətlərin daha da dərinləşdirilməsi üçün əlavə imkanlar yaratdığı bildirilib.
Görüşdə iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları nəzərdən keçirilib. Azərbaycan-Yaponiya Birgə İqtisadi Komissiyasının fəaliyyəti və 2025-ci ilin sentyabr ayında keçirilmiş Komissiyanın 12-ci iclasının nəticələri yüksək qiymətləndirilib. Tərəflər Azərbaycan-Yaponiya İnvestisiya Sazişinin tezliklə yekunlaşdırılmasının vacibliyini vurğulayıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov Yaponiya vətəndaşları üçün Azərbaycan tərəfindən tətbiq olunması nəzərdə tutulan vizasız rejim təşəbbüsü barədə məlumat verib. Nazirlər bunun insanlar arasında təmasların, turizm və işgüzar əlaqələrin inkişafına əlavə töhfə verəcəyini qeyd ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın beynəlxalq nəqliyyat və logistika qovşağı kimi artan rolundan bəhs edərək, Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun regional və qlobal bağlantıların gücləndirilməsi baxımından əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb. Silkway şirkətinin Yaponiya bazarında 10 ildən artıq fəal iştirakı məmnunluqla qeyd edilib. Bununla yanaşı, ölkəmizin Xəzər hövzəsində mühüm infrastruktura, 9 beynəlxalq hava limanına, ticarət limanına və ən böyük ticarət donanmasına, Ələt Azad İqtisadi Zonasına malik olduğu və iki ölkə arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün geniş imkanların olduğu bildirilib.
Tərəflər enerji təhlükəsizliyi sahəsində uzunmüddətli əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayaraq, Azərbaycanın qlobal enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində oynadığı mühüm rolu qeyd ediblər. Azəri-Çıraq-Günəşli yatağı və Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəməri çərçivəsində mövcud uğurlu əməkdaşlıq nümunələri yüksək qiymətləndirilib.
Tələbə mübadiləsi proqramları, ölkəmizdə iki universitetdə yapon dilinin tədrisinin, mədəni və humanitae tədbirlər və beynəlxalq inkişaf layihələrinin iki xalq arasında qarşılıqlı anlaşmanın və dostluğun möhkəmlənməsinə töhfə verdiyi diqqətə çatdırılıb. Bununla yanaşı, idman sahəsində əməkdaşlıq, bu ilin oktyabr ayında Dünya Sumo Yarışının Bakıda keçirilməsi məmnunluqla qeyd edilib.
Görüş zamanı, nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə postmünaqişə dövründə regionda mövcud vəziyyət, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan bərpa və yenidənqurma işləri, eləcə də Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi barədə ətraflı məlumat verib.
Tərəflər həmçinin Yaxın Şərqdə və Ukraynada vəziyyət də daxil olmaqla regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri, çoxtərəfli əməkdaşlıq, iqlim fəaliyyəti, davamlı inkişaf və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyət məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
BMT Nizamnaməsinin məqsəd və prinsiplərinə, o cümlədən dövlətlərin suverenliyi, müstəqilliyi və ərazi bütövlüyünə hörmətin vacibliyi vurğulanıb.

Глава МИД Джейхун Байрамов в рамках официального визита в Токио провел встречу со своим японским коллегой Тошимицу Мотэги.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», информация об этом была опубликована на официальной странице МИД Азербайджана в социальной сети «X».
«Визит демонстрирует намерение двух стран углублять двусторонние отношения и расширять сотрудничество в сферах, представляющих взаимный интерес», — отмечается в сообщении.
В ходе встречи стороны обсудили текущее состояние и перспективы развития отношений между Азербайджаном и Японией. Особое внимание было уделено расширению политического диалога, а также сотрудничеству в таких областях, как экономика, торговля, инвестиции, энергетика, транспорт, цифровая трансформация, инновации, образование, туризм, спорт и борьба с изменением климата.
Министры подчеркнули, что в 2027 году исполняется 35 лет со дня установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Японией. Стороны с удовлетворением отметили, что за прошедший период сотрудничество, основанное на принципах взаимного уважения, доверия и дружбы, успешно развивалось по различным направлениям. Было отмечено, что предстоящий юбилей создает дополнительные возможности для дальнейшего углубления двусторонних связей.
На встрече также были рассмотрены возможности расширения экономического взаимодействия. Высокую оценку получила деятельность Совместной комиссии по экономическому сотрудничеству между Азербайджаном и Японией, а также результаты 12-го заседания комиссии, состоявшегося в сентябре 2025 года. Стороны подчеркнули важность скорейшего завершения работы над Соглашением о поощрении и взаимной защите инвестиций между Азербайджаном и Японией.
Глава МИД Джейхун Байрамов проинформировал японскую сторону об инициативе Азербайджана по введению безвизового режима для граждан Японии. Министры отметили, что это внесет дополнительный вклад в развитие контактов между людьми, туризма и деловых связей.
Глава МИД Джейхун Байрамов рассказал о растущей роли Азербайджана как международного транспортно-логистического узла, подчеркнув значение Транскаспийского международного транспортного маршрута для укрепления региональных и глобальных связей. Было с удовлетворением отмечено активное участие компании «Silkway» на японском рынке на протяжении более 10 лет. Кроме того, была подчеркнута значимость инфраструктурного потенциала Азербайджана, включая 9 международных аэропортов, торговый порт, крупнейший торговый флот и Алятскую свободную экономическую зону.
Стороны подчеркнули важность долгосрочного сотрудничества в сфере энергетической безопасности, отметив ключевую роль Азербайджана в обеспечении глобальной энергетической безопасности. Были высоко оценены успешные примеры сотрудничества в рамках разработки блока месторождений «Азери-Чираг-Гюнешли» и нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан.
В ходе встречи Глава МИД Джейхун Байрамов подробно проинформировал собеседника о ситуации в регионе в постконфликтный период, восстановительных и созидательных работах на освобождённых от оккупации территориях, а также о процессе нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.
Стороны также обменялись мнениями по вопросам региональной и международной безопасности, включая ситуацию на Ближнем Востоке и в Украине, многостороннему сотрудничеству и взаимодействию в рамках международных организаций. Была подчеркнута важность соблюдения целей и принципов Устава ООН, включая уважение суверенитета, независимости и территориальной целостности государств.
Справочно: Азербайджан и Япония поддерживают тесные дипломатические отношения с 1992 года. Япония является одним из ключевых экономических партнеров Азербайджана в Азии, активно участвуя в энергетических и инфраструктурных проектах страны. Визит Главы МИД Джейхуна Байрамова в Токио призван придать новый импульс стратегическому партнерству и диверсификации двусторонних связей в эпоху глобальных вызовов.