Azərbaycanın 5 vətəndaşı Suriyadan repatriasiya olunub
Suriya Ərəb Respublikasının münaqişə bölgəsindən 21 aprel 2026-cı il tarixində iki qadın və üç uşaq olmaqla, ümumilikdə beş vətəndaşının üzərindən Azərbaycana repatriasiyası həyata keçirilib.
Bu barədə “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-ə Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyindən (XİN) məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, proses Azərbaycan hökuməti tərəfindən görülmüş mərhələli və koordinasiyalı tədbirlər nəticəsində Azərbaycan Prezidentinin 2023-cü il 28 oktyabr tarixli 2336 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Xarici ölkədə çətin həyat şəraitində olan yetkinlik yaşına çatmayan Azərbaycan vətəndaşlarının repatriasiyası və reabilitasiyası Qaydaları"nın müddəalarına uyğun baş tutub.
İlk növbədə, repatriantların yeri, şəxsiyyəti və Azərbaycan vətəndaşlığına mənsubiyyəti müəyyən edilib və daha sonra Türkiyə ərazisinə keçidi təşkil olunub.
İraq və Suriyadan Azərbaycan vətəndaşlarının repatriasiyasına məsul olan müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələri Türkiyənin İstanbul şəhərinə ezam edilib, repatriantların ilkin tibbi və psixoloji müayinəsinin həyata keçirilməsi təmin olunub.
Azərbaycanın Türkiyədəki Səfirliyi və İstanbuldakı Baş Konsulluğu tərəfindən müvafiq əlaqələndirmə işi aparılmaqla vətəndaşlarımız Azərbaycana qayıdış şəhadətnamələri və uçuş biletləri ilə təmin edilib.
21 aprel 2026-cı ildə nümayəndə heyətinin müşayiəti ilə qeyd olunan vətəndaşların Azərbaycana repatriasiyası həyata keçirilib.
Repatriantların sosial reabilitasiyası və cəmiyyətə reinteqrasiyası istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
"Xarici ölkələrin ərazisində silahlı münaqişənin qurbanına çevrilmiş Azərbaycan vətəndaşlarının repatriasiyası üçün zəruri tədbirlərin görülməsi davam etdiriləcək", - deyə XİN-dən vurğulanıb.

Пять граждан Азербайджана репатриированы из Сирии
21 апреля 2026 года была осуществлена репатриация пяти граждан Азербайджана — двух женщин и трех детей — из зон конфликта на территории Сирийской Арабской Республики. Процесс возвращения соотечественников на родину был организован транзитом через территорию Турции.
Как сообщили в МИД Азербайджана «Оперативному Информационному Центру-OMM», данная гуманитарная акция стала результатом поэтапных и скоординированных мер, предпринятых правительством Азербайджана. Процесс был реализован в соответствии с положениями «Правил репатриации и реабилитации несовершеннолетних граждан Азербайджана, находящихся в трудных жизненных условиях в зарубежных странах», утвержденных указом Президента Азербайджана от 28 октября 2023 года. В Стамбул были командированы представители профильных государственных структур для проведения первичного медицинского и психологического обследования репатриантов. Посольство Азербайджана в Турции и Генеральное консульство в Стамбуле обеспечили граждан свидетельствами о возвращении и авиабилетами.
Азербайджан на протяжении последних лет проводит последовательную и активную политику по возвращению своих граждан, ставших жертвами вооруженных конфликтов на Ближнем Востоке. С начала этого процесса из Ирака и Сирии в Азербайджан были репатриированы сотни соотечественников, подавляющее большинство которых составляют женщины и дети. После прибытия в Баку репатрианты направляются на комплексную социальную реабилитацию и адаптацию, что включает психологическую помощь и меры по полноценной реинтеграции в общество. В МИД подчеркнули, что необходимые меры по защите прав и интересов граждан Азербайджана, оказавшихся в зонах конфликтов, будут продолжены.