Dövlət Proqramı təsdiqləndi
İlham Əliyev “Bakı şəhərində və Abşeron yarımadasında su təchizatı, yağış və tullantı suları sistemlərinin təkmilləşdirilməsinə dair 2026-2035-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi ilə bağlı yanvarın 12-də Sərəncam imzalayıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, sənədə görə, Dövlət Proqramında nəzərdə tədbirlərin icrasının monitorinqini və qiymətləndirilməsini Nazirlər Kabinetinin sifarişi əsasında İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi həyata keçirəcək. Maliyyə Nazirliyi və İqtisadiyyat Nazirliyi Dövlət Proqramında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin maliyyələşdirilmə mexanizmlərinə uyğun olaraq, hər il Respublikası dövlət büdcəsinin və dövlət investisiya proqramlarının tərtibi prosesində zəruri maliyyə vəsaitinin nəzərdə tutulması, eləcə də digər mənbələrdən vəsaitlərin cəlb edilməsi istiqamətində tədbirlər görməlidirlər.
Sərəncama əsasən, Dövlət Proqramında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin həyata keçirilməsini əlaqələndirməli və icrasına nəzarət etməlidir. Eyni zamanda, Dövlət Proqramında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icra vəziyyəti barədə ildə bir dəfə Azərbaycan Prezidentinə məlumat verməli və bu Sərəncamdan irəli gələn digər məsələləri həll etməlidir.
Qeyd edək ki, Dövlət Proqramı müvafiq ərazilərdə su təchizatı və tullantı suları sistemləri infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi, intensiv yağışlar zamanı subasma risklərinin azaldılması, fasiləsiz və dayanıqlı su təminatının gücləndirilməsi məqsədilə hazırlanıb. Proqram 2026-2035-ci illəri əhatə etməklə iki mərhələdə həyata keçiriləcək. 2026-2030-cu illəri əhatə edən birinci mərhələdə su və kanalizasiya infrastrukturu yenidən qurulacaq. 2031-2035-ci illəri əhatə edən ikinci mərhələdə yeni su anbarlarının və nasos stansiyalarının tikintisi, su təchizatının fasiləsizliyinin təmin olunması və müasir xidmət modellərinin tətbiqi prioritet istiqamətlər kimi müəyyən ediləcək. Dövlət Proqramında, həmçinin Bakı şəhərinin Baş Planı ilə uzlaşdırılaraq uzunmüddətli strateji hədəflər və icra mexanizmləri müəyyən edilib.

Президент Ильхам Алиев утвердил Госпрограмму по водоснабжению Баку
Президент Ильхам Алиев 12 января подписал распоряжение об утверждении «Государственной программы по совершенствованию систем водоснабжения, дождевых и сточных вод в городе Баку и на Абшеронском полуострове на 2026-2035 годы».
Как сообщает "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM", согласно документу, мониторинг и оценку реализации мероприятий, предусмотренных в Госпрограмме, на основании заказа Кабинета министров будет осуществлять Центр анализа экономических реформ и коммуникаций. Министерству финансов и Министерству экономики Азербайджана поручено ежегодно при составлении государственного бюджета и государственных инвестиционных программ предусматривать необходимые финансовые средства, а также принимать меры по привлечению средств из других источников для реализации программы.
Согласно распоряжению, Кабинет министров должен координировать реализацию предусмотренных мер и контролировать их исполнение. Кроме того, правительство обязано ежегодно информировать Президента Азербайджана о состоянии реализации Госпрограммы и решать другие вопросы, вытекающие из данного распоряжения.
Госпрограмма подготовлена с целью развития инфраструктуры водоснабжения и систем сточных вод, снижения рисков подтопления во время интенсивных осадков, а также усиления бесперебойного и устойчивого обеспечения водой. Программа будет реализована в два этапа: первый этап (2026-2030 годы) охватит реконструкцию водной и канализационной инфраструктуры, а второй этап (2031-2035 годы) сосредоточится на строительстве новых водохранилищ, насосных станций и внедрении современных моделей обслуживания. Стратегические цели программы полностью согласованы с Генеральным планом города Баку.
Данная инициатива является частью масштабной государственной стратегии по модернизации коммунального сектора в Азербайджане. Обновление систем жизнеобеспечения на Абшеронском полуострове продиктовано стремительной урбанизацией и необходимостью адаптации городской инфраструктуры к климатическим изменениям, что позволит значительно повысить качество коммунальных услуг для жителей столицы.