Nepalda sel fəlakəti: Ölənlərin sayı 1355-ə çatdı
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə Nepalın Milli Fəlakət Riskinin Azaldılması və İdarə Edilməsi Qurumu “X” sosial şəbəkəsində məlumat yayıb.
Bildirilib ki, hazırda 4 min 996 nəfər itkin düşmüş hesab olunur. Onların tapılması istiqamətində axtarış-xilasetmə əməliyyatları davam etdirilir.
nəticəsində 6 min 672 nəfər müxtəlif dərəcəli xəsarətlər alıb. Ərazidə axtarış-xilasetmə və işlərinə 21 min 402 əməkdaşı cəlb olunub.
Nepal hökumətinin qərarı ilə ölkədə bir günlük matəm elan edilib və dövlət bayraqları yarıya endirilib.
ABŞ Geoloji Araşdırmalar Mərkəzi (USGS) əvvəlcə bölgədə zəlzələ baş verdiyini açıqlasa da, sonradan məlumatını yeniləyərək 5,2 bal gücündə qeydə alınan seysmik hərəkətliliyin ilə əlaqəli olduğunu bildirib.
Katmanduda yerləşən Dağlıq İnkişaf Mərkəzinin mütəxəssisləri də selin dağlıq ərazilərdən qopan buzlaq parçalarının yaratdığı uçqun nəticəsində baş verdiyini bildiriblər.
Avqustun 26-da Rasuva bölgəsində baş verən hadisə zamanı onlarla körpü dağılıb, yol infrastrukturu isə ciddi ziyan görüb.
Çətin relyefli ərazilərdə axtarış-xilasetmə işlərinin aparılması üçün xüsusi helikopterlərdən istifadə olunur. Axtarış və yardım əməliyyatlarının davam etdiyi bildirilir.

В результате разрушительного наводнения в Непале число погибших достигло 1355 человек.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», об этом проинформировало Национальное управление по снижению рисков стихийных бедствий и управлению ими Непала в социальной сети «X».
Сообщается, что в настоящее время 4 996 человек числятся пропавшими без вести. Поисково-спасательные операции по их обнаружению продолжаются.
В результате стихийного бедствия 6 672 человека получили травмы различной степени тяжести. К поисково-спасательным работам и оказанию гуманитарной помощи в зоне бедствия привлечено 21 402 сотрудника служб безопасности.
Решением правительства Непала в стране объявлен однодневный траур, государственные флаги приспущены.
Геологическая служба США (USGS), изначально сообщившая о землетрясении в регионе, позже обновила данные, уточнив, что сейсмическая активность магнитудой 5,2 была связана с ледниковым обвалом.
Специалисты Международного центра комплексного развития горных районов, расположенного в Катманду, также подтвердили, что наводнение было вызвано сходом ледника в горных районах.
Во время инцидента, произошедшего 26 августа в районе Расува, были разрушены десятки мостов, серьезно пострадала дорожная инфраструктура.
Для проведения поисково-спасательных работ в труднодоступных районах используются специальные вертолеты. Поисковые и спасательные операции продолжаются.