Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidməti (Dövlət Xidməti) Böyük Britaniyanın nüfuzlu nəşri “Global Brand Magazine” tərəfindən təşkil olunan beynəlxalq müsabiqədə “İrsin qorunmasında ən yaxşı dövlət innovasiyası” nominasiyası üzrə qalib elan olunub.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, Dövlət Xidmətinə mükafatın təqdim edilməsində əsas meyarlar kimi “Vahid Mədəniyyət Reyestri” informasiya sisteminin yaradılması, 3000-dən çox daşınmaz mədəni irs nümunəsi üzrə məlumatların vahid rəqəmsal platformaya inteqrasiyası istiqamətində fəaliyyətlər, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda tarix və mədəniyyət abidələri üzrə genişmiqyaslı inventarlaşdırma və qiymətləndirmə işlərinin aparılması mühüm əhəmiyyət kəsb etmişdir. Bu çərçivədə Coğrafi İnformasiya Sistemi, dron və peyk texnologiyalarının tətbiqi, “MyCulture” vahid şəxsi kabinet sistemi üzərindən rəqəmsal müraciət imkanları, eləcə də şəffaflıq, operativlik və vətəndaşyönümlü dövlət xidməti modelinin formalaşdırılması üzrə davam edən fəaliyyətlərin əhəmiyyəti xüsusi qeyd olunub.
“Dövlət sektoru” kateqoriyası üzrə mükafatlar Yaponiya Nazirlər Kabineti, Almaniya Federal Məşğulluq Agentliyi, Böyük Britaniyanın Milli Səhiyyə Xidməti, Sinqapur Dövlət Texnologiya Agentliyi, İsrail Milli Kibertəhlükəsizlik Direktorluğu, Avstraliya Qiymətli Kağızlar və İnvestisiyalar Komissiyası, Danimarka Enerji Agentliyi, Hindistan İnvestisiya Agentliyi, Amsterdam Bələdiyyəsi, Qətər İnkişaf Bankı kimi nüfuzlu təşkilatlara və “e-Estonia”, “Smart Dubai” kimi qlobal miqyasda nüfuz qazanmış meqa layihələrə təqdim edilib. Bu fakt Dövlət Xidmətinin mədəni irsin idarəedilməsi və qlobal texnologiyaların tətbiqi sahəsində artan nüfuzunu təsdiqləməklə yanaşı, mədəni irsin qorunması sahəsində həyata keçirilən institusional transformasiya, rəqəmsallaşdırma və formalaşdırılmaqda olan müasir dövlət xidmətləri modelinin beynəlxalq səviyyədə yüksək qiymətləndirilməsinin göstəricisi hesab olunur.
Qeyd edək ki, “Global Brand Magazine” beynəlxalq səviyyədə dövlət idarəçiliyi, innovasiya, korporativ transformasiya və institusional inkişaf sahələrində fəaliyyət göstərən qurumların qiymətləndirilməsi üzrə ən nüfuzlu beynəlxalq platformalardan biri hesab olunur.
Əldə olunan bu beynəlxalq uğur Azərbaycanın mədəni irs sahəsində həyata keçirdiyi dövlət siyasətinin möhkəm ənənələr, təkmil idarəetmə, innovasiya və dayanıqlı inkişaf prinsiplərinə əsaslandığını, ölkədə bu istiqamətdə nümunəvi idarəetmə modelinin formalaşdırılmasını nümayiş etdirir.

Госслужба культурного наследия Азербайджана получила премию
Государственная служба по охране, развитию и восстановлению культурного наследия при Министерстве культуры Азербайджанской Республики стала победителем в номинации «Лучшая государственная инновация в сфере охраны наследия» в рамках международного конкурса, организованного престижным британским изданием «Global Brand Magazine».
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", ключевыми критериями для присуждения награды Госслужбе стали создание информационной системы «Единый реестр культуры», интеграция данных о более чем 3000 объектах недвижимого культурного наследия в единую цифровую платформу, а также масштабные работы по инвентаризации и оценке памятников истории и культуры в Карабахе и Восточном Зангезуре. В этом контексте была особо отмечена значимость применения Географической информационной системы (ГИС), технологий дронов и спутниковой съемки, возможностей цифровых обращений через систему единого личного кабинета «MyCulture», а также формирование прозрачной, оперативной и ориентированной на граждан модели государственных услуг.
Награды в категории «Государственный сектор» также были присуждены таким авторитетным структурам, как Кабинет министров Японии, Федеральное агентство занятости Германии, Национальная служба здравоохранения Великобритании, Государственное агентство технологий Сингапура, Израильское национальное кибердиректоратство, а также глобальным мегапроектам «e-Estonia» и «Smart Dubai». Этот факт подтверждает растущий авторитет Азербайджана в области управления культурным наследием и применения передовых технологий, а также является показателем высокой международной оценки институциональной трансформации и цифровизации, проводимых в стране.
Отметим, что «Global Brand Magazine» считается одной из самых влиятельных международных платформ для оценки деятельности структур в сферах государственного управления, инноваций, корпоративной трансформации и институционального развития. В Азербайджане защита культурных ценностей является приоритетным направлением государственной политики, что приобрело особую значимость в период восстановления освобождённых от оккупации территорий.
Данный международный успех демонстрирует, что государственная политика Азербайджана в сфере культурного наследия опирается на прочные традиции, совершенное управление и принципы устойчивого развития, формируя образцовую модель управления в регионе.