Bu gün Dövlət İmtahan Mərkəzi I və IV qrupları (o cümlədən III qrup üzrə DT və TC altqruplarının hər ikisini seçənlər üçün coğrafiya fənni) üzrə qəbul imtahanı keçirib.
Mərkəzdən "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-ə verilən məlumata görə, imtahanlar Bakı, Xankəndi, Naxçıvan, Gəncə, Şəmkir, Ağstafa, Qazax, Sumqayıt, , Şamaxı, Mingəçevir, Şəki, Zaqatala, Bərdə, Göyçay, Ucar, Kürdəmir, Şirvan, Sabirabad, Salyan, Lənkəran, Cəlilabad, Quba və Xaçmazda olunub.
İmtahan keçirilən şəhər və rayonlarda, ümumilikdə 153 binası, 2658 imtahan zalı ayrılıb. İmtahanların idarə olunmasına 153 ümumi imtahan rəhbəri, 429 imtahan rəhbəri, 3304 nəzarətçi, 482 buraxılış rejimi əməkdaşı, 153 bina nümayəndəsi cəlb olunub.
İmtahan prosesinin idarə olunması üçün DİM-də operativ qərargah fəaliyyət göstərib, müntəzəm olaraq imtahanın keçirildiyi binalarla əlaqə saxlanılıb və imtahanın gedişi nəzarətdə olub. Bütün binalarda imtahan təlimata uyğun şəkildə keçirilib, iştirakçılara öz bilik səviyyələrini nümayiş etdirmələri üçün zəruri şərait yaradılıb.
İlkin məlumatlara əsasən, 12 nəfərdə mobil telefon aşkarlanıb və onlar imtahandan kənarlaşdırılıblar. Bir daha xatırladırıq ki, qayda pozuntularına yol verən abituriyentlərin müsabiqə nəticələri ləğv olunur və həmin şəxslər ali və ya orta ixtisas təhsili müəssisələrinin müsabiqəsinə buraxılmırlar.
İmtahanda 36356 abituriyentin iştirakı nəzərdə tutulurdu.
İmtahanda 65 nəfər sağlamlıq imkanları məhdud (gözdən əlil, serebral iflic, eşitmə əngəlli və digər) də iştirak edib. Onların rahat şəkildə imtahan verməsi üçün imtahan binalarında xüsusi zallar ayrılıb, orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə gözdən əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərə isə fərdi nəzarətçilər təyin edilib. Hərəkət məhdudiyyətli abituriyentlərin bina və zala daxil olması və hərəkəti üçün də şərait yaradılıb. Bundan əlavə, sağlamlıq imkanları məhdud iştirakçılar üçün ayrılan nəzarətçilərlə xüsusi təlim keçirilib.
Bu gün saat 15:00-da DİM-in “Youtube” kanalı vasitəsilə canlı yayım ediləcək və Mərkəzin məsul əməkdaşları, ekspertlər tərəfindən imtahanlarda istifadə olunmuş test tapşırıqları ilə bağlı geniş izahat veriləcək, həmçinin qapalı və kodlaşdırıla bilən açıq tipli tapşırıqların düzgün cavabları təqdim olunacaq.
Abituriyentlər onları maraqlandıran sualları “Youtube”da yerləşdiriləcək müvafiq yayımın altına yaza bilərlər.
İyulun 13-dən etibarən DİM-də imtahan protokolları və materialların emalına başlanılacaq.
İmtahanlarda istifadə olunan açıq tipli tapşırıqların yoxlanılması vaxt tələb etdiyindən nəticələrin 2 həftədən sonra elan olunması nəzərdə tutulur.

В Азербайджане прошли вступительные экзамены по I и IV группам специальностей
Сегодня Государственный экзаменационный центр (ГЭЦ) провел вступительные экзамены по I и IV группам специальностей (включая географию для тех, кто выбрал обе подгруппы DT и TC по III группе).
Как сообщили "Оперативный Информационный Центр-OMM" в ГЭЦ, экзамены были организованы в Баку, Ханкенди, Нахчыване, Гяндже, Шамкире, Агстафе, Газахе, Сумгаите, Абшероне, Шемахе, Мингечевире, Шеки, Загатале, Барде, Гёйчае, Уджаре, Кюрдамире, Ширване, Сабирабаде, Сальяне, Ленкорани, Джалилабаде, Губе и Хачмазе.
В городах и районах, где проходили экзамены, было задействовано 153 экзаменационных здания и 2658 экзаменационных залов. К процессу были привлечены 153 общих руководителя экзаменов, 429 руководителей экзаменов, 3304 наблюдателя, 482 сотрудника пропускного режима и 153 представителя зданий.
Для управления процессом в ГЭЦ функционировал оперативный штаб, поддерживалась постоянная связь с экзаменационными центрами. Во всех зданиях экзамены прошли в соответствии с инструкциями, участникам были созданы необходимые условия для демонстрации своих знаний.
Согласно предварительным данным, у 12 абитуриентов были обнаружены мобильные телефоны, в связи с чем они были отстранены от экзамена. Напоминаем, что результаты абитуриентов, допустивших нарушения правил, аннулируются, и они не допускаются к конкурсу в высшие или средние специальные учебные заведения.
Всего в экзаменах планировалось участие 36 356 абитуриентов.
В испытаниях также приняли участие 65 абитуриентов с ограниченными возможностями здоровья (с нарушениями зрения, церебральным параличом, нарушениями слуха и др.). Для них были выделены специальные залы, а для лиц с нарушениями зрения (81-100% утраты функций организма) были назначены индивидуальные наблюдатели. Также были созданы условия для беспрепятственного доступа и передвижения абитуриентов с ограниченными возможностями.
Сегодня в 15:00 на Youtube-канале ГЭЦ состоится прямая трансляция, в ходе которой ответственные сотрудники и эксперты Центра дадут подробные разъяснения по использованным тестовым заданиям, а также представят правильные ответы на закрытые и открытые вопросы. Абитуриенты могут задать интересующие их вопросы в комментариях к трансляции на Youtube.
С 13 июля ГЭЦ приступит к обработке экзаменационных протоколов и материалов. Поскольку проверка заданий открытого типа требует времени, объявление результатов ожидается через две недели.
Справочно: Государственный экзаменационный центр Азербайджана является основным органом, ответственным за проведение централизованных вступительных экзаменов в вузы и колледжи страны. Проведение экзаменов в несколько этапов и по группам специальностей позволяет обеспечить прозрачность и объективность оценки знаний абитуриентов, а также эффективно распределить нагрузку на экзаменационную инфраструктуру по всей республике.