Ermənistan büdcə kəsirini örtmək üçün OPEK-dən 80 milyon avro kredit götürür
Ermənistan hökuməti dövlət büdcəsində yaranmış kəsirin maliyyələşdirilməsi məqsədilə “OPEK” İnkişaf Fondundan 80 milyon avro məbləğində kredit cəlb edir.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə qərar Nazirlər Kabinetinin iclasında qəbul olunub. Məlumata görə, tərəflər arasında müvafiq razılaşma aprelin 29-da əldə edilib.
Bildirilib ki, cəlb olunan kredit vəsaiti dövlət büdcəsindəki kəsirin örtülməsinə yönəldiləcək. Kreditin verilməsi üçün əsas şərt kimi dövlət idarəçiliyinin səmərəliliyinin artırılması, vergi yığımlarının yüksəldilməsi və maliyyə dayanıqlığının gücləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd olunub ki, sözügedən proqram daha əvvəl “”ndan alınan 170,3 milyon avroluq kredit çərçivəsində həyata keçirilən islahatlarla uzlaşdırılıb.
Məlumata əsasən, islahatlar çərçivəsində bir sıra qanunvericilik dəyişikliklərinin həyata keçirilməsi planlaşdırılır. Bunlara “İqtisadi rəqabət və istehlakçıların müdafiəsi haqqında” qanuna dəyişikliklər, “Kiber haqqında” yeni qanunun qəbulu, eləcə də ekoloji keçid və tullantıların azaldılmasını nəzərdə tutan yaşıl paketi daxildir.
Bildirilib ki, kredit 18 il müddətinə verilir, 5 il güzəşt dövrü tətbiq olunur. Faiz dərəcəsi 6 aylıq “Euribor” göstəricisi (hazırda 2,606%) və 1,56% sabit əlavənin cəmi olaraq formalaşır və illik təxminən 4,166% təşkil edir.
Qeyd edək ki, Ermənistanın 2026-cı il üçün planlaşdırılan ümumi təxminən 1 milyard 263 milyon avro həcmində qiymətləndirilir. Bu kəsirin bir hissəsinin xarici kreditlər, əsas hissəsinin isə dövlət istiqrazlarının emissiyası hesabına qarşılanacağı bildirilir.

Армения привлечет кредит в 80 млн евро от фонда ОПЕК для покрытия дефицита бюджета
Правительство Армении привлекает кредит в размере 80 миллионов евро от Международного фонда развития ОПЕК с целью финансирования дефицита государственного бюджета.
Как сообщает Оперативный Информационный Центр-OMM, соответствующее решение было принято на заседании Кабинета министров. Согласно информации, соглашение между сторонами было достигнуто 29 апреля.
Отмечается, что привлеченные кредитные средства будут направлены на покрытие дефицита госбюджета. Основными условиями предоставления кредита являются повышение эффективности государственного управления, увеличение налоговых поступлений и укрепление финансовой устойчивости.
Указывается, что данная программа согласована с реформами, реализуемыми в рамках кредита в размере 170,3 миллиона евро, ранее полученного от «Всемирного банка».
Согласно информации, в рамках реформ планируется внесение ряда законодательных изменений. К ним относятся поправки в закон «Об экономической конкуренции и защите прав потребителей», принятие нового закона «О кибербезопасности», а также пакет мер по «зеленой» экономике, предусматривающий экологический переход и сокращение отходов.
Кредит предоставляется сроком на 18 лет с льготным периодом 5 лет. Процентная ставка формируется как сумма 6-месячного показателя «Euribor» (в настоящее время 2,606%) и фиксированной надбавки в 1,56%, составляя примерно 4,166% годовых.
Отметим, что общий дефицит бюджета Армении на 2026 год оценивается примерно в 1 миллиард 263 миллиона евро. Сообщается, что часть этого дефицита будет покрыта за счет внешних кредитов, а основная часть — за счет эмиссии государственных облигаций.