ABŞ millisi dünya çempionatından kənarlaşdırıldı: Belçika dörddəbir finalda
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Sietl şəhərində keçirilən qarşılaşmada ABŞ yığması Belçikaya 1:4 hesabı ilə uduzub. Bu nəticə ilə Belçika son dörd dünya çempionatında üçüncü dəfə dörddəbir final mərhələsinə yüksəlib.
Məlumata görə, oyunda hesabı 9-cu dəqiqədə belçikalı hücumçu Charles De açıb. 31-ci dəqiqədə ABŞ millisinin yarımmüdafiəçisi Malik Tillman cərimə zərbəsindən sonra topun istiqamətini dəyişərək hesabı bərabərləşdirsə də, bir dəqiqə sonra De Ketelaere yenidən Belçikanı önə keçirib.
Bildirilir ki, ikinci hissədə ABŞ daha fəal çıxış etsə də, qapıçı Matt Freese-in səhvindən sonra 57-ci dəqiqədə Hans Vanaken fərqi iki topa çatdırıb. Görüşün əlavə olunmuş vaxtında isə yekun hesabı müəyyənləşdirib.
Qeyd olunur ki, Belçika növbəti mərhələdə Avropa çempionu İspaniya ilə qarşılaşacaq.
ABŞ millisinin komandasının oyuna tam uyğunlaşa bilmədiyini bildirib. O, hesab bərabərləşdikdən dərhal sonra qol buraxmalarının komandanın əsas problemlərindən biri olduğunu qeyd edib.
Yarımmüdafiəçi Tyler Adams isə məğlubiyyətin üzücü olduğunu və komandanın yaranan imkanlardan istifadə edə bilmədiyini deyib.
Qeyd edək ki, turnirin üç ev sahibi ölkəsi – ABŞ, Kanada və Meksika – 1/8 final mərhələsində mübarizəni dayandırıb. Qarşılaşmadan əvvəl ABŞ millisinin futbolçusu Folarin Balogun-un cəzasının FIFA tərəfindən təxirə salınması da diqqət mərkəzində olub.

Сборная США выбыла с чемпионата мира: Бельгия вышла в четвертьфинал
Сборная США по футболу завершила свое выступление на чемпионате мира, уступив команде Бельгии в матче 1/8 финала.
Как сообщает Оперативный Информационный Центр-OMM, в матче, состоявшемся в Сиэтле, американская сборная проиграла бельгийцам со счетом 1:4. Благодаря этой победе Бельгия в третий раз за последние четыре мировых первенства вышла в четвертьфинал. Счет в матче открыл бельгийский нападающий Шарль Де Кетеларе на 9-й минуте. Несмотря на то, что полузащитник сборной США Малик Тиллман сравнял счет на 31-й минуте, уже через минуту Де Кетеларе вновь вывел свою команду вперед. Во втором тайме, после ошибки вратаря Мэтта Фриза, Ханс Ванакен увеличил преимущество, а в добавленное время Ромелу Лукаку установил окончательный счет.
Стоит отметить, что этот чемпионат мира стал историческим провалом для хозяев турнира: все три страны-организатора — США, Канада и Мексика — выбыли из борьбы на стадии 1/8 финала. В следующем раунде сборная Бельгии встретится с действующим чемпионом Европы — командой Испании. Главный тренер сборной США Маурисио Почеттино отметил, что команда не смогла адаптироваться к игре, а полузащитник Тайлер Адамс подчеркнул, что сборная не сумела реализовать созданные моменты.