525 nömrəli marşrut yenilənir
Bakının Abşeron rayonunun Masazır kəndini (" şəhərciyi" kompleksi), metronun "Memar Əcəmi" stansiyası ilə əlaqələndirən 525 nömrəli müntəzəm marşrutun fəaliyyəti təkmilləşdirilir.
Bu barədə “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” Rəqəmsal İnkişaf və Nazirliyi yanında Yerüstü Agentliyinə (AYNA) istinadən xəbər verir.
Məlumata əsasən, məqsəd bu marşrutdan istifadə edən "Zəngilan şəhərciyi" yaşayış kompleksinin sakinlərinin səfər müddətinin azaldılması, həmçinin "Yeni Bakı" və "Qurtuluş-93" yaşayış komplekslərinin sakinlərinin marşrut istiqamətinin müəyyən edilməsində çətinliklərin aradan qaldırılmasıdır.
İyulun 18-dən sözügedən marşrut 525A və 525B nömrələri adı altında fəaliyyət göstərəcək.
Marşrutlar üzrə sərnişinlərə müasir, CNG texnologiyası ilə təchiz edilən 28 ədəd "King Long" markalı avtobus xidmət göstərəcək. Avtobuslarda ödəniş nağdsız qaydadadır. Gedişhaqqı 0,60 manat müəyyən edilib.
525A nömrəli marşrutun başlanğıc dayanacaq məntəqəsi Masazır kəndi ("Yeni Bakı" yaşayış kompleksi), son dayanacaq məntəqəsi isə metronun "Memar Əcəmi" stansiyası olacaq. Marşrut 6-7 dəqiqə hərəkət interval ilə fəaliyyət göstərəcək.
525B nömrəli marşrutun başlanğıc dayanacaq məntəqəsi Masazır kəndi ("Zəngilan şəhərciyi" yaşayış kompleksi), son dayanacaq məntəqəsi isə metronun "Memar Əcəmi" stansiyası olacaq. Avtobuslar 10 dəqiqə intervalla hərəkət edəcək.
Eyni zamanda vətəndaşların Masazır kəndi daxilində "Yeni Bakı" yaşayış kompleksindən "Zəngilan şəhərciyi" yaşayış kompleksi istiqamətində gedişlərinin təmin edilməsi məqsədilə 524 nömrəli marşrut da fəaliyyət göstərəcək.

В Баку оптимизируется работа регулярного автобусного маршрута №525, связывающего поселок Масазыр Абшеронского района (жилой комплекс «Зангиланский городок») со станцией метро «Мемар Аджеми».
Об этом сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM» со ссылкой на Агентство наземного транспорта Азербайджана (AYNA) при Министерстве цифрового развития и транспорта.
Согласно информации, цель изменений — сокращение времени в пути для жителей жилого комплекса «Зангиланский городок», а также устранение трудностей с выбором маршрута для жителей жилых комплексов «Ени Баку» и «Гуртулуш-93».
С 18 июля данный маршрут будет функционировать под номерами 525A и 525B.
На маршрутах будут курсировать 28 современных автобусов марки «King Long», работающих на сжатом природном газе (CNG). Оплата проезда осуществляется безналичным способом. Стоимость проезда установлена в размере 0,60 маната.
Начальной точкой маршрута №525A станет жилой комплекс «Ени Баку», а конечной — станция метро «Мемар Аджеми». Интервал движения составит 6-7 минут.
Маршрут №525B будет следовать от жилого комплекса «Зангиланский городок» до станции метро «Мемар Аджеми» с интервалом движения 10 минут.
Одновременно с этим, для обеспечения передвижения граждан внутри поселка Масазыр в направлении от жилого комплекса «Ени Баку» до жилого комплекса «Зангиланский городок», начнет функционировать маршрут №524. Стоимость проезда на нем составит 0,50 маната.