Qəzzalılar Dünya Çempionatının finalında İspaniyanın qələbəsini qeyd ediblər
Qəzzada fələstinlilər 2026-cı il Dünya Çempionatının finalında İspaniyanın qələbəsini sevinclə qarşılayıblar.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, elektrik və internet kəsintiləri səbəbindən bir çox sakin final qarşılaşmasını kafelərdə, küçələrdə və açıq ərazilərdə quraşdırılan böyük ekranlar vasitəsilə izləyib.
Məlumata görə, İspaniyanın Argentinanı 1:0 hesabı ilə məğlub edərək dünya çempionu olması bölgədə alqışlarla qarşılanıb. Yerli sakinlər İspaniyaya dəstəyin əsas səbəblərindən biri kimi bu ölkənin xalqına göstərdiyi münasibəti və həmrəylik mesajlarını göstəriblər.
Qeyd olunub ki, bəzi millisinin futbolçusu Lamine Yamalın Fələstinə verdiyi dəstəyin də komandanı dəstəkləmələrinə təsir etdiyini bildiriblər. Onların sözlərinə görə, ağır yaşam şəraiti fonunda final matçı sakinlər üçün qısa müddətli mənəvi rahatlıq yaradıb.
Bildirilib ki, İsrail rəhbərliyinin bəzi nümayəndələri isə Qəzzaya qarşı mövqeləri səbəbindən İspaniyaya münasibətdə tənqidi mövqedə olub və final qarşılaşmasında Argentinaya dəstək veriblər.

Жители Газы отпраздновали победу Испании в финале ЧМ-2026
Жители сектора Газа с радостью встретили победу сборной Испании в финале чемпионата мира по футболу 2026 года.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», из-за перебоев с электричеством и интернетом в секторе Газа многие жители следили за финальным матчем в кафе, на улицах и на открытых площадках, где были установлены большие экраны. Победа Испании над Аргентиной со счетом 1:0 была встречена в регионе аплодисментами. Местные жители отметили, что поддерживали Испанию из-за позиции этой страны по палестинскому вопросу, а также из-за поддержки, которую выразил сборной Палестины нападающий Ламин Ямаль. В то же время некоторые представители израильского руководства, критически относящиеся к позиции Испании, выражали поддержку сборной Аргентины.
Чемпионат мира по футболу 2026 года, ставший 23-м по счету турниром ФИФА, проходил в США, Канаде и Мексике. Подобные крупные спортивные события традиционно привлекают внимание миллионов людей по всему миру, становясь для жителей зон конфликтов своеобразной отдушиной и возможностью на короткое время отвлечься от тяжелых жизненных условий.