Fermerlər niyə xarici toxuma üstünlük verir? - Ekspert izah etdi
Milli Məclisin plenar iclasında “Toxumçuluq haqqında” Respublikası qanununun yeni layihəsi müzakirəyə çıxarılıb. Müzakirələr zamanı deputat Zahid Oruc toxumçuluğun ərzaq təhlükəsizliyi, milli genofondun qorunması və aqrar sahədə iqtisadi müstəqillik baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını bildirib.
Deputat qeyd edib ki, son illərdə dünyada baş verən müharibələr, pandemiyalar, iqlim dəyişiklikləri və logistika problemləri ərzaq təhlükəsizliyinin milli təhlükəsizliyin ayrılmaz hissəsi olduğunu bir daha göstərib. O, sortların qorunmasının və milli seleksiya məktəbinin inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Mövzu ilə bağlı “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-ə danışan Liberal İqtisadçılar Mərkəzinin sədri, iqtisadçı Akif Nəsirli qeyd etdi ki, Azərbaycan toxum bazarında əsas problem təkcə keyfiyyət və ya qiymətlə bağlı deyil, əsas məsələlərdən biri xaricdən yüksək asılılığın formalaşmasıdır.
Onun sözlərinə görə, yerli toxumçuluq sistemi uzun illər kifayət qədər inkişaf etmədiyi üçün fermerlər daha çox xarici şirkətlərin təqdim etdiyi toxumlara verirlər. Bu isə bazarı həm qiymət dəyişikliklərinə, həm də idxal risklərinə qarşı həssas vəziyyətə gətirir.
Azərbaycanda ilk dəfə toxum sərgi-satış yarmarkaları keçiriləcək
Akif Nəsirli bildirib ki, fermerlərin xarici və hibrid toxumlara yönəlməsinin əsas səbəbləri daha yüksək məhsuldarlıq, eyni ölçülü məhsul əldə etmək imkanı və bazar tələblərinə uyğunluqdur.
əlavə edib ki, xarici toxumların satış və aqronom dəstəyi daha güclü təşkil olunduğu halda, yerli toxumlar bəzi hallarda məhsuldarlıq, sertifikatlaşdırma və etibarlılıq baxımından fermerlərdə kifayət qədər inam yaratmır.
İqtisadçı vurğulayıb ki, toxum idxalından yüksək asılılıq ərzaq təhlükəsizliyi baxımından ciddi risk yarada bilər. Onun fikrincə, qlobal böhranlar, müharibələr, logistika problemləri və ya ixrac məhdudiyyətləri zamanı toxum təminatında çətinliklər yarana bilər ki, bu da istehsalın azalmasına, məhsulun maya dəyərinin artmasına və nəticədə ərzaq qiymətlərinə təsir göstərə bilər.
Ekspert yerli sortların qorunmasının yalnız bioloji müxtəliflik məsələsi olmadığını, eyni zamanda iqtisadi potensialın saxlanılması baxımından vacib olduğunu qeyd edib.
O bildirib ki, yerli sortlar iqlim və torpaq şəraitinə daha yaxşı uyğunlaşır, bəzi hallarda daha az xərc tələb edir və gələcək seleksiya işləri üçün qiymətli genetik resurs hesab olunur.
Akif Nəsirlinin sözlərinə görə, toxumçuluq sahəsində əsas problemlərdən biri yerli seleksiya və toxum istehsalına kifayət qədər davamlı investisiya qoyulmaması, elmi-tədqiqat müəssisələri ilə fermerlər arasında əlaqələrin zəif olması və sertifikatlı yerli toxum istehsalının genişləndirilməsində gecikmələrdir.
Ekspert hesab edir ki, nəticədə daxili bazarın toxuma olan tələbatı əsasən idxal hesabına ödənilib və bu asılılıq zamanla daha da dərinləşib.

Почему фермеры предпочитают зарубежные семена? - Мнение эксперта
На пленарном заседании Милли Меджлиса был вынесен на обсуждение новый законопроект «О семеноводстве». В ходе дискуссий депутат Захид Орудж отметил, что семеноводство имеет решающее значение для продовольственной безопасности, защиты национального генофонда и экономической независимости в аграрной сфере.
Депутат подчеркнул, что войны, пандемии, изменение климата и проблемы с международной логистикой в последние годы еще раз доказали, что продовольственная безопасность является неотъемлемой частью национальной безопасности. Он указал на необходимость защиты местных сортов и развития национальной школы селекции.
В беседе с «Оперативный Информационный Центр-OMM» председатель Центра либеральных экономистов, экономист Акиф Насирли отметил, что основной проблемой на семенном рынке Азербайджана является не только качество или цена, но и сформировавшаяся высокая зависимость от импорта.
По его словам, поскольку система местного семеноводства долгие годы не развивалась должным образом, фермеры чаще отдают предпочтение семенам, предлагаемым зарубежными компаниями. Это делает рынок уязвимым как к ценовым колебаниям, так и к импортным рискам.
В Азербайджане впервые пройдут ярмарки семян
Акиф Насирли заявил, что основными причинами ориентации фермеров на зарубежные и гибридные семена являются более высокая урожайность, возможность получения продукции одинакового размера и соответствие рыночным требованиям.
Эксперт добавил, что, в то время как продажи и агрономическая поддержка зарубежных семян организованы на более высоком уровне, местные семена в ряде случаев не вызывают у фермеров достаточного доверия с точки зрения урожайности, сертификации и надежности.
Экономист подчеркнул, что высокая зависимость от импорта семян может создать серьезные риски для продовольственной безопасности. По его мнению, в условиях глобальных кризисов, войн, логистических проблем или экспортных ограничений могут возникнуть трудности с обеспечением семенами, что приведет к снижению производства, росту себестоимости продукции и, как следствие, повлияет на цены на продовольствие.
Эксперт отметил, что защита местных сортов — это не только вопрос биологического разнообразия, но и важный аспект сохранения экономического потенциала.
Он заявил, что местные сорта лучше адаптированы к климатическим и почвенным условиям, в некоторых случаях требуют меньше затрат и считаются ценным генетическим ресурсом для будущих селекционных работ.
По словам Акифа Насирли, одной из главных проблем в сфере семеноводства является отсутствие достаточных долгосрочных инвестиций в местную селекцию и производство семян, слабые связи между научно-исследовательскими институтами и фермерами, а также задержки в расширении производства сертифицированных местных семян.
Эксперт считает, что в результате спрос внутреннего рынка на семена в основном удовлетворяется за счет импорта, и эта зависимость со временем только углубляется.