“Xızı-Abşeron Külək Elektrik Stansiyası Azərbaycanın enerji strategiyasında yeni mərhələdir”
Prezident İlham Əliyevin 8 yanvar 2026-cı ildə “Xızı–Abşeron” Külək Elektrik Stansiyasının rəsmi açılış mərasimində etdiyi çıxış bir daha göstərdi ki,...
İlham Əliyevin 8 yanvar 2026-cı ildə “Xızı–Abşeron” Külək Elektrik Stansiyasının rəsmi açılış mərasimində etdiyi çıxış bir daha göstərdi ki, enerji siyasətini yalnız cari tələbatın ödənilməsi prizmasından deyil, uzunmüddətli strateji hədəflər, milli və qlobal məsuliyyət əsasında formalaşdırır. 240 meqavat gücündə bu stansiyanın istismara verilməsi ölkəmizin enerji tarixində növbəti mühüm mərhələ olmaqla yanaşı, Azərbaycanın “yaşıl enerji”yə keçid strategiyasının real nəticəsidir.
Bunu “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-ə açıqlamasında tarix elmləri doktoru, deputat Vasif Qafarov bildirib.
"Dövlət başçısının vurğuladığı kimi, 2022-ci ildə təməli qoyulan bu layihə qısa müddətdə yüksək keyfiyyətlə icra olunub və bu fakt ölkəmizdə mövcud olan əlverişli investisiya mühitinin, siyasi sabitliyin və peşəkar idarəetmənin bariz nümunəsidir. “ACWA Power” kimi dünya miqyasında tanınan şirkətin Azərbaycanda ilk bərpaolunan enerji layihəsini məhz bu stansiya ilə reallaşdırması, eyni zamanda gələcəkdə daha iri layihələr planlaşdırması Prezident İlham Əliyevin yürüdüyü etibarlı tərəfdaşlıq siyasətinin nəticəsidir. Xüsusilə Xəzər dənizinin suyunun duzsuzlaşdırılması kimi strateji əhəmiyyətli layihənin də bu şirkət tərəfindən icra ediləcək olması Azərbaycanın enerji və su təhlükəsizliyini paralel şəkildə möhkəmləndirən yanaşmanın göstəricisidir.
Son illər ərzində Azərbaycanda yeni generasiya güclərinin istismara verilməsi həm texniki, həm də idarəetmə baxımından son dərəcə mürəkkəb proses olub. Bu baxımdan “Power China” şirkətinin baş podratçı kimi layihədə iştirakı və gələcəkdə investor qismində ölkəmizdə fəaliyyətə maraq göstərməsi Azərbaycanın qlobal enerji bazarında artan çəkisinin göstəricisidir. Eyni zamanda, Azərbaycan energetiklərinin peşəkarlığı bərpaolunan enerji mənbələrinin böyük həcmdə milli enerji sisteminə inteqrasiyasını mümkün edən əsas faktorlardandır".
Deputat qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin çıxışında vurğuladığı Azərbaycanın enerji sisteminin son 20 ildə keçdiyi inkişaf yolu xüsusilə diqqətəlayiqdir:
"Bu müddət ərzində generasiya güclərinin, yarımstansiyaların və ötürücü xətlərin tamamilə yenilənməsi nəticəsində ölkənin ümumi generasiya gücü təxminən 10 min meqavata çatdırılıb ki, bu da tarixi rekorddur. Ənənəvi enerji mənbələri ilə bərpaolunan enerji mənbələrinin paralel inkişafı isə Azərbaycanın enerji təhlükəsizliyini maksimum səviyyədə təmin edən balanslı model kimi təqdim olunur. Mingəçevirdə 2000 meqavat gücündə ənənəvi stansiyanın, Qaradağda, Cəbrayılda, Xızı–Abşeron bölgəsində günəş və külək stansiyalarının istifadəyə verilməsi bu modelin praktik nəticələridir.
Azərbaycanın bərpaolunan enerji üzrə coğrafi üstünlüklərini də xüsusi vurğuladı. Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda mövcud olan 157 giqavatlıq külək potensialı ölkəmizi gələcəkdə regionun ən böyük “yaşıl enerji” istehsalçılarından birinə çevirə bilər. Bu reallığı nəzərə alaraq Prezident İlham Əliyev xarici investorları yalnız enerji sektoruna deyil, eyni zamanda süni intellekt, data mərkəzləri kimi yüksək enerji tutumlu sahələrə investisiya qoymağa dəvət etdi. Bu çağırış Azərbaycanın enerji siyasətinin artıq sənaye və texnoloji inkişaf strategiyası ilə birbaşa əlaqələndirildiyini göstərir.
Dövlət başçısı maliyyə və makroiqtisadi göstəricilərə toxunaraq bir daha təsdiqlədi ki, ölkəmiz investorlar üçün etibarlı məkandır. 300 milyard dollardan artıq xarici sərmayənin cəlb edilməsi, xarici borcun ÜDM-in təxminən 6 faizi səviyyəsində olması, valyuta ehtiyatlarının borcu 16–17 dəfə üstələməsi Azərbaycanın maliyyə dayanıqlığını sübut edən əsas göstəricilərdir. reytinq agentliklərinin Azərbaycanın kredit reytinqini yüksəltməsi də aparılan islahatların obyektiv qiymətləndirilməsidir".
V.Qafarov söyləyib ki, ki, gələcək mərhələdə bərpaolunan enerjinin saxlanılması məsələsinin gündəmə gəlməsi isə Prezident İlham Əliyevin strateji düşüncə tərzinin növbəti nümunəsidir:
"Tarixdə ilk dəfə olaraq ölkəmizdə 250 meqavatlıq Batareya Enerji Saxlanc Sisteminin yaradılması və bu sahəyə xarici investorların dəvət edilməsi enerji sisteminin davamlılığını təmin edən fundamental addımdır. 2030–2032-ci illər üçün planlaşdırılan 8 giqavatlıqkülək və günəş stansiyaları, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda inşa edilən onlarla kiçik su elektrik stansiyası Azərbaycanın enerji xəritəsini tamamilə yeni mərhələyə daşıyır.
Nəticə etibarilə, Prezident İlham Əliyevin “Xızı–Abşeron” Külək Elektrik Stansiyasının açılışında səsləndirdiyi fikirlər göstərir ki, Azərbaycanın enerji siyasəti təkcə iqtisadi deyil, eyni zamanda siyasi, ekoloji və geosiyasi məzmun daşıyır. Azərbaycan sözünə sadiq, müqavilələrinə hörmət edən, tərəfdaşlarının etimadını doğruldan dövlətdir. Bu siyasət ölkəmizi regionun enerji mərkəzinə çevirməklə yanaşı, qlobal enerji təhlükəsizliyinə də mühüm töhfə verir".

ВЭС «Хызы-Абшерон» — новый этап в энергостратегии Азербайджана
Выступление Президента Ильхама Алиева на официальной церемонии открытия ветряной электростанции «Хызы–Абшерон» 8 января 2026 года вновь подтвердило, что энергетическая политика Азербайджана формируется не только через призму удовлетворения текущих потребностей, но и на основе долгосрочных стратегических целей, национальной безопасности и глобальной ответственности. Ввод в эксплуатацию этой станции мощностью 240 мегаватт является не только очередным важным этапом в энергетической истории страны, но и реальным результатом стратегии перехода Азербайджана к «зеленой энергии».
Об этом в интервью Центру оперативной информации (OMM) заявил доктор исторических наук, депутат Васиф Гафаров.
«Как подчеркнул глава государства, этот проект, фундамент которого был заложен в 2022 году, был реализован в короткие сроки и с высоким качеством. Этот факт является ярким примером благоприятного инвестиционного климата, политической стабильности и профессионального управления в Азербайджане. Тот факт, что всемирно известная компания «ACWA Power» реализовала свой первый проект в сфере возобновляемых источников энергии (ВИЭ) в Азербайджане именно с этой станцией и планирует еще более масштабные проекты в будущем, является результатом политики надежного партнерства, проводимой Президентом Ильхамом Алиевым. Особого внимания заслуживает то, что проект по опреснению воды Каспийского моря также будет реализован этой компанией, что свидетельствует о комплексном подходе к укреплению энергетической и водной безопасности Азербайджана», — отметил депутат.
В.Гафаров добавил, что участие компании «Power China» в качестве генерального подрядчика и её интерес к дальнейшему инвестированию в экономику республики подчеркивают растущий вес Азербайджана на мировом энергетическом рынке. Профессионализм азербайджанских энергетиков стал ключевым фактором, позволившим интегрировать такие объемы ВИЭ в национальную энергосистему.
Депутат также обратил внимание на путь развития энергосистемы Азербайджана за последние 20 лет, упомянутый в речи Президента Ильхама Алиева: «За этот период, благодаря полному обновлению генерирующих мощностей, подстанций и линий электропередачи, общая мощность генерации в стране достигла рекордных 10 тысяч мегаватт. Параллельное развитие традиционных и возобновляемых источников энергии представляет собой сбалансированную модель, обеспечивающую максимальную энергобезопасность. Ввод в эксплуатацию традиционной станции мощностью 2000 МВт в Мингечевире, а также солнечных и ветряных станций в Гарадаге, Джебраиле и зоне Хызы–Абшерон — практические результаты этой модели».
Глава государства также акцентировал внимание на географических преимуществах Азербайджана. Потенциал ветра в азербайджанском секторе Каспийского моря, оцениваемый в 157 гигаватт, может превратить страну в крупнейшего производителя «зеленой энергии» в регионе. В связи с этим Президент Ильхам Алиев пригласил иностранных инвесторов вкладывать средства не только в энергетику, но и в энергоемкие отрасли, такие как искусственный интеллект и дата-центры. Это свидетельствует о том, что энергетическая политика Азербайджана теперь напрямую связана со стратегией промышленного и технологического развития.
Касаясь макроэкономических показателей, Президент Ильхам Алиев подтвердил статус Азербайджана как надежной гавани для инвестиций. Привлечение более 300 миллиардов долларов иностранных инвестиций, внешний долг на уровне около 6% ВВП и валютные резервы, превышающие долг в 16–17 раз, являются ключевыми индикаторами финансовой устойчивости. Повышение кредитного рейтинга Азербайджана международными агентствами стало объективной оценкой проводимых реформ.
В завершение В.Гафаров подчеркнул значимость создания первой в стране системы хранения энергии (Battery Energy Storage System) мощностью 250 МВт. Планируемые на 2030–2032 годы ветряные и солнечные станции мощностью 8 ГВт, а также десятки малых ГЭС, строящихся в Карабахе и Восточном Зангезуре, выводят энергетическую карту Азербайджана на совершенно новый уровень.