Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Bişkekdə Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının (ŞƏT) Zirvə toplantısı çərçivəsində avqustun 31-də Ermənistan Respublikasının Baş naziri Nikol Paşinyanla görüş keçirib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, liderlər 2025-ci il 8 avqust tarixli Vaşinqton Sülh Zirvə görüşünün, ABŞ Prezidenti Donald Trampın şahidliyi ilə Prezident İlham Əliyevin və Baş nazir Nikol Paşinyanın imzaladıqları Birgə Bəyannamənin, həmçinin “Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis olunması haqqında Saziş”in razılaşdırılmış mətninin paraflanmasının tarixi əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Azərbaycanın neft məhsullarının Ermənistana ixracı, üçüncü ölkələrdən taxıl və digər əmtəənin Azərbaycan ərazisi ilə Ermənistana tranziti, həmçinin iki ölkə arasında ticarət əlaqələrinin qurulması sülh dividendlərinin mühüm əyani təzahürü kimi qeyd edilib. Liderlər, həmçinin işgüzar dairələr arasında təmasları alqışlayıb və qarşılıqlı faydalı iqtisadi, ticarət və enerji əməkdaşlığının daha da genişləndirilməsi imkanları barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Tərəflər Azərbaycan ilə Ermənistanın dövlət sərhədinin delimitasiyası üzrə müvafiq dövlət komissiyalarının mühüm rolunu qeyd edib, onların iki ölkə arasında əldə olunmuş razılaşmalara uyğun olaraq, öz işlərini davam etdirməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Liderlər Vaşinqton Sülh Zirvə görüşünün mühüm nəticələrindən biri olan “Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutu”nun (TRIPP) həyata keçirilməsi ilə bağlı növbəti praktiki addımlar barədə müzakirə aparıb və TRIPP boyunca bağlantı layihələrinin əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Liderlər parlamentarilər və vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin qarşılıqlı etimadın gücləndirilməsi və daha geniş sülh gündəliyinin dəstəklənməsinə verdikləri töhfələrini qeyd edərək, onların iştirakı ilə etimad quruculuğu üzrə təmasları müsbət dəyərləndiriblər.
Prezident İlham Əliyev və Baş nazir Nikol Paşinyan birbaşa ikitərəfli təmaslar vasitəsilə davamlı sülhün daha da möhkəmləndirilməsi, dövlətlərarası münasibətlərin normallaşdırılması prosesinin irəlilədilməsi və bağlantıların gücləndirilməsi istiqamətində addımları davam etdirmək barədə razılığa gəliblər.
Qırğızıstanın paytaxtı Bişkek şəhərində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan ilə görüşü başa çatıb.
Qırğızıstanın paytaxtı Bişkek şəhərində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan ilə görüşü keçirilir.
Bir neçə dəqiqə sonra Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan arasında görüş baş tutacaq.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Prezidenti və Ermənistanın Baş naziri Bişkekə Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının (ŞƏT) tədbirlərində iştirak etmək üçün gəliblər.

Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 31 августа в Бишкеке в рамках саммита Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) провел встречу с премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном.
"Оперативный Информационный Центр-OMM" сообщает, что лидеры подчеркнули историческое значение Вашингтонского мирного саммита от 8 августа 2025 года, Совместной декларации, подписанной Президентом Ильхамом Алиевым и премьер-министром Николом Пашиняном при свидетельстве Президента США Дональда Трампа, а также парафирования согласованного текста "Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения".
В ходе встречи стороны обсудили вопросы экономического сотрудничества, включая экспорт нефтепродуктов Азербайджана в Армению, транзит зерна и других товаров через территорию Азербайджана, а также развитие торговых связей. Лидеры приветствовали контакты между деловыми кругами и обменялись мнениями о расширении взаимовыгодного экономического и энергетического партнерства. Стороны также отметили важную роль соответствующих государственных комиссий по делимитации государственной границы между Азербайджаном и Арменией, подчеркнув необходимость продолжения их работы в соответствии с достигнутыми договоренностями.
Лидеры обсудили практические шаги по реализации "Маршрута Трампа во имя международного мира и процветания" (TRIPP), ставшего одним из ключевых результатов Вашингтонского мирного саммита, и отметили важность инфраструктурных проектов вдоль TRIPP. Президент Ильхам Алиев и премьер-министр Никол Пашинян договорились продолжать шаги по укреплению устойчивого мира, продвижению процесса нормализации межгосударственных отношений и усилению связей посредством прямых двусторонних контактов.
Напомним, что участие лидеров Азербайджана и Армении в саммите ШОС в Бишкеке является важной площадкой для продолжения диалога, направленного на обеспечение стабильности и долгосрочного мира в регионе Южного Кавказа.