Dövlət torpaqlarını satan 11 nəfər barədə qərar verildi
yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsində Kənd Təsərrüfatı Nazirliyindən daxil olmuş məlumatlar əsasında başlanmış üzrə ibtidai istintaq tamamlanıb.
Bildirilib ki, həmin nazirliyin tabeliyində fəaliyyət göstərən "Azəraqrar Dövlət İstehsalat və Emal Birliyi" MMC-nin istifadəsində olan, Bakı şəhərinin Ramana qəsəbəsində yerləşən dövlət mülkiyyətindəki kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaq sahələrinin qanunsuz zəbt edilərək ayrı-ayrı şəxslərə satılması faktları üzrə istintaq olunub.
İbtidai istintaqla 11 nəfərin – Əliyev Qalib Mirzə oğlu, Hüseynov Anar Rafiq oğlu, Əşrəfov Ceyhun Adil oğlu, İsmayılov Araz Əziz oğlu, Quliyev Amin Fərhad oğlu, Məmmədov Arif Ələsdan oğlu, Rəsulov Vidadi Əlqəmə oğlu, Qəhrəmanov İlqar İsmayıl oğlu, Vahidov Orxan Mustafa oğlu, Dəmirov Ceyhun İkram oğlu və Novruzov Səfa Abbasqulu oğlunun və torpaq üzərində mülkiyyət, istifadə və icarə hüquqlarını pozma cinayətlərini törətmələrinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Belə ki, Qalib Əliyev, Anar Hüseynov və Ceyhun Əşrəfov qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs qismində qanunla müəyyən edilmiş mülkiyyət, istifadə və ya icarə hüququ olmadan dövlət mülkiyyətində olan 25 hektardan artıq kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaq sahəsini özbaşına zəbt ediblər. Daha sonra onlar Araz İsmayılov, Amin Quliyev, Arif Məmmədov və Vidadi Rəsulovla birlikdə həmin torpaq sahələrinin özlərinə məxsus olması barədə həqiqətə uyğun olmayan məlumatlar verməklə, torpaqları hissə-hissə müxtəlif şəxslərə satıb müxtəlif məbləğlərdə pul vəsaitlərini dələduzluq yolu ilə ələ keçiriblər.
Bundan başqa, İlqar Qəhrəmanov, Orxan Vahidov və Ceyhun Dəmirov qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs qismində qanunla müəyyən edilmiş mülkiyyət, istifadə və ya icarə hüququ olmadan dövlət mülkiyyətində olan 4 hektardan artıq kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaq sahəsini özbaşına zəbt ediblər. Sonradan onlar Səfa Novruzov, Amin Quliyev və Vidadi Rəsulovla birgə həmin torpaq sahələrinin özlərinə məxsus olduğunu yalandan bildirməklə, torpaqları hissə-hissə müxtəlif şəxslərə satıb, onlara məxsus pul vəsaitlərini dələduzluq yolu ilə ələ keçiriblər.
Toplanmış sübutlar əsasında adları qeyd olunan şəxslərə Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 178.4 (xüsusilə külli miqdarda ziyan vurmaqla dələduzluq), 188.3 (kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlara münasibətdə torpaq üzərində mülkiyyət, istifadə və ya icarə hüququnu pozma) və digər maddələri ilə ittiham elan olunub.
Cinayət işi üzrə ittiham aktı ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokuror tərəfindən təsdiq edilərək baxılması üçün aidiyyəti üzrə Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinə göndərilib.
İbtidai istintaq zamanı görülmüş tədbirlər nəticəsində 20 hektardan artıq dövlət mülkiyyətində olan torpaq sahəsi Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin istifadəsinə geri qaytarılıb. Bununla yanaşı, cinayət işi üzrə zərərçəkmiş şəxslərə vurulmuş maddi ziyanın bir hissəsinin ödənilməsi də təmin edilib.

В Баку завершено следствие по делу о незаконной продаже государственных земель
Главное управление по борьбе с коррупцией при Генеральном прокуроре Азербайджана завершило предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному на основании материалов, поступивших из Министерства сельского хозяйства.
Об этом “Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщили в пресс-службе Генеральной прокуратуры.
Согласно материалам дела, расследование касалось фактов незаконного захвата и последующей продажи отдельным лицам земельных участков сельскохозяйственного назначения, находящихся в государственной собственности и пользовании ООО «Azəraqrar Dövlət İstehsalat və Emal Birliyi» в поселке Рамана города Баку.
В ходе предварительного следствия была установлена обоснованная причастность 11 человек — Галиба Мирза оглу Алиева, Анара Рафиг оглу Гусейнова, Джейхуна Адиль оглу Ашрафова, Араза Азиз оглу Исмаилова, Амина Фархад оглу Гулиева, Арифа Алесдан оглу Мамедова, Видади Алгама оглу Расулова, Ильгара Исмаил оглу Гахраманова, Орхана Мустафа оглу Вахидова, Джейхуна Икрам оглу Демирова и Сафы Аббасгулу оглу Новрузова — к совершению преступлений, связанных с мошенничеством и нарушением прав собственности, пользования и аренды на землю.
Следствие установило, что Галиб Алиев, Анар Гусейнов и Джейхун Ашрафов, действуя группой лиц по предварительному сговору, самовольно захватили более 25 гектаров земель сельскохозяйственного назначения. В дальнейшем, вступив в сговор с Аразом Исмаиловым, Амином Гулиевым, Арифом Мамедовым и Видади Расуловым, они вводили покупателей в заблуждение, утверждая, что участки принадлежат им на законных основаниях, и распродавали их по частям, присваивая денежные средства.
Аналогичные преступные действия были совершены Ильгаром Гахрамановым, Орханом Вахидовым и Джейхуном Демировым, которые захватили более 4 гектаров государственных земель, а затем совместно с Сафой Новрузовым, Амином Гулиевым и Видади Расуловым реализовали их мошенническим путем.
На основании собранных доказательств обвиняемым предъявлены обвинения по статьям 178.4 (мошенничество с причинением ущерба в особо крупном размере), 188.3 (нарушение права собственности, пользования или аренды на земли сельскохозяйственного назначения) и другим статьям Уголовного кодекса Азербайджана. Обвинительный акт утвержден прокурором и направлен для рассмотрения в Бакинский суд по тяжким преступлениям.
В рамках следственных мероприятий обеспечен возврат более 20 гектаров государственных земель в пользование Министерства сельского хозяйства. Также частично возмещен материальный ущерб, нанесенный потерпевшим.
Справка: Борьба с коррупцией и незаконным захватом государственных земель является одним из приоритетных направлений правоохранительной системы Азербайджана. Подобные меры направлены на защиту государственной собственности и обеспечение верховенства закона в сфере земельных отношений, что критически важно для развития аграрного сектора страны.