Sosial şəbəkələrdə yaş məhdudiyyətini pozanları nə gözləyir?
Azərbaycanda yaş məhdudiyyəti tətbiq edilən platformalarının fəaliyyəti ilə bağlı tələblərin pozulmasına görə cərimələr müəyyənləşib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bununla bağlı İlham Əliyev İnzibati Xətalar Məcəlləsində, "İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında" və "Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" qanunlarda edilmiş dəyişiklikləri imzalayıb.
Sənədə əsasən, "İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında" qanunun 13-4.13-cü maddəsində qeyd edilən məlumatların müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqana (quruma) təqdim edilməməsinə və ya təqdim edilməsi müddətinin pozulmasına, yaxud natamam və ya təhrif edilmiş məlumatın təqdim edilməsinə görə vəzifəli şəxslər 6 000 manatdan 7 000 məbləğdə, hüquqi şəxslər 15 000 manatdan 20 000 manatadək məbləğdə cərimə ediləcək.
Bundan əlavə, "İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında" qanunun 13-5.5-ci maddəsinə uyğun olaraq, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) göndərdiyi sorğuların yaş məhdudiyyəti tətbiq edilən platformasının provayderi tərəfindən 5 iş günü ərzində cavablandırılmamasına, yaxud natamam və ya təhrif edilmiş məlumatların təqdim edilməsinə görə:
- vəzifəli şəxslər 7 000 manatdan 8 000 manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər 25 000 manatdan 30 000 manatadək məbləğdə cərimə ediləcək.
- fərdi rəqəmsal hesabı olan şəxsin yetkinlik yaşına çatanadək yerləşdirdiyi məlumatların, paylaşdığı məzmunun və fərdi məlumatlarının özünün, yetkinlik yaşına çatmadığı halda qanuni nümayəndəsinin və ya müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) müraciəti əsasında silinməsinin təmin edilməməsinə görə vəzifəli şəxslər 8 000 manatdan 9 000 manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər 35 000 manatdan 40 000 manatadək məbləğdə cərimə ediləcək.
Dövlət başçısının qanunun tətbiqi ilə əlaqədar imzaladığı Fərmana görə isə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə yaş məhdudiyyəti tətbiq edilən sosial şəbəkə platformalarının siyahısını 5 ay müddətində təsdiq edib, Prezidentə məlumat vermək tapşırılıb.

В Азербайджане вводятся штрафы за нарушение возрастных ограничений в соцсетях
В Азербайджане установлены штрафы за нарушение требований, связанных с деятельностью социальных сетей, применяющих возрастные ограничения. «Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что Президент Ильхам Алиев подписал изменения в Кодекс об административных проступках, а также в законы «Об информации, информатизации и защите информации» и «О защите детей от вредоносной информации».
Согласно документу, за непредоставление информации в соответствующий орган, нарушение сроков или предоставление искаженных данных провайдерами, предусмотрены штрафы: для должностных лиц — от 6 000 до 7 000 манатов, для юридических лиц — от 15 000 до 20 000 манатов. В случае невыполнения запросов органа в течение 5 рабочих дней штрафы возрастают: для должностных лиц — от 7 000 до 8 000 манатов, для юридических лиц — от 25 000 до 30 000 манатов.
За нарушение требований безопасности, включая отсутствие технических средств проверки возраста, неспособность обеспечить защиту пользователей в возрасте 16-18 лет от вредоносного контента, а также неправомерное использование персональных данных, предусмотрены более строгие санкции: для должностных лиц — от 8 000 до 9 000 манатов, для юридических лиц — от 35 000 до 40 000 манатов. Повторные нарушения в течение года влекут за собой штрафы до 50 000 манатов. Закон вступит в силу через 12 месяцев после публикации.
Данные законодательные изменения направлены на усиление защиты несовершеннолетних в цифровом пространстве. В условиях глобальной цифровизации вопросы безопасности детей, предотвращения доступа к вредоносному контенту и защиты персональных данных становятся приоритетными для государства. Установление жестких штрафных санкций призвано дисциплинировать провайдеров социальных сетей и обеспечить строгое соблюдение требований законодательства Азербайджана в сфере информационной безопасности.