İnternet informasiya ehtiyatlarının sahibləri üçün kibertəhlükəsizlik sahəsində yeni öhdəliklər müəyyən edilib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu, Prezident İlham Əliyevin imzaladığı “İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında” Qanuna dəyişikliklərdə öz əksini tapıb.
Sənədə əsasən, qanuna informasiya infrastrukturu, informasiya infrastrukturu subyekti, kibertəhlükəsizlik, kiberməkan, kibergigiyena, rəqəmsal dəlil, rəqəmsal tədqiqat, kompüter insidentlərinə qarşı mübarizə mərkəzi (CERT), Təhlükəsizlik əməliyyatları mərkəzi (SOC), Milli CERT, Dövlət CERT və digər yeni anlayışlar əlavə edilir.
Qanunda dövlət orqanlarının, informasiya infrastrukturu subyektlərinin, CERT və SOC-ların kibertəhlükəsizlik sahəsində hüquq və vəzifələri müəyyən edilir, kibertəhdidlərin, kiberhücumların və kiberinsidentlərin aşkarlanması, qarşısının alınması, araşdırılması və aradan qaldırılması üzrə fəaliyyət mexanizmləri təsbit olunur.
Sənəd ilə həmçinin informasiya infrastrukturunun kibertəhlükəsizliyinin təmin olunması, kibertəhlükəsizlik üzrə monitorinq və auditlərin aparılması, kiberinsidentlər barədə məlumat mübadiləsinin həyata keçirilməsi, rəqəmsal tədqiqatların aparılması, rəqəmsal inkişaf layihələrinin maliyyələşdirilməsi və rəqəmsal həllərin sınaqdan keçirilməsi məqsədilə tənzimləyici test mühitinin tətbiqi ilə bağlı müddəalar müəyyən edilir.
Eyni zamanda, informasiya infrastrukturu subyektləri, internet provayderlər, host provayderlər və internet informasiya ehtiyatlarının sahibləri üçün kibertəhlükəsizlik sahəsində yeni öhdəliklər müəyyən edilir, Milli CERT-in fəaliyyət istiqamətləri və səlahiyyətləri genişləndirilir.
Prezidentin qanunun icrası ilə əlaqədar imzaladığı müvafiq Fərmana əsasən isə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinə, Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinə tapşırılıb və Mərkəzi Bankına tövsiyə edilib ki, kompüter insidentlərinə qarşı mübarizə mərkəzlərinin və təhlükəsizlik əməliyyatları mərkəzlərinin CERT-lərin və SOC-ların reyestrinə daxil edilməsi üçün bir il müddətində tədbirlər görüb Prezidentə məlumat versinlər.

В Азербайджане установлены новые обязательства в сфере кибербезопасности
Для владельцев интернет-информационных ресурсов установлены новые обязательства в сфере кибербезопасности.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», это нашло отражение в изменениях к закону «Об информации, информатизации и защите информации», подписанных Президентом Ильхамом Алиевым.
Согласно документу, в закон вводятся новые понятия, такие как информационная инфраструктура, субъект информационной инфраструктуры, кибербезопасность, киберпространство, кибергигиена, цифровые доказательства, цифровое расследование, центр борьбы с компьютерными инцидентами (CERT), центр операций по безопасности (SOC), Национальный CERT, Государственный CERT и другие.
Закон определяет права и обязанности государственных органов, субъектов информационной инфраструктуры, CERT и SOC в сфере кибербезопасности, а также закрепляет механизмы деятельности по выявлению, предотвращению, расследованию и устранению киберугроз, кибератак и киберинцидентов.
Документ также предусматривает положения об обеспечении кибербезопасности информационной инфраструктуры, проведении мониторинга и аудита в сфере кибербезопасности, обмене информацией о киберинцидентах, проведении цифровых расследований, финансировании проектов цифрового развития и внедрении регулятивной «песочницы» (тестовой среды) для апробации цифровых решений.
В то же время устанавливаются новые обязательства в сфере кибербезопасности для субъектов информационной инфраструктуры, интернет-провайдеров, хостинг-провайдеров и владельцев интернет-информационных ресурсов, а также расширяются направления деятельности и полномочия Национального CERT.
Согласно соответствующему Указу Президента, связанному с исполнением закона, Службе государственной безопасности и Государственной службе специальной связи и информационной безопасности поручено, а Центральному банку рекомендовано в течение одного года принять меры по включению центров борьбы с компьютерными инцидентами и центров операций по безопасности в реестр CERT и SOC и проинформировать об этом Президента.