Səməd Vurğunun 120 illiyi qeyd olunacaq
"2026-cı ildə iyirminci əsr ədəbiyyatının qüdrətli simalarından biri, Xalq şairi, tanınmış dramaturq və ictimai xadim, SSRİ Dövlət mükafatları laureatı, Azərbaycan Respublikası Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Səməd Vurğunun (Səməd Yusif oğlu Vəkilovun) 120 illiyi tamam olur.
Səməd Vurğun Azərbaycanın ədəbi fikir salnaməsində yeni parlaq mərhələ başladan görkəmli sənətkardır. Çoxşaxəli fəaliyyətinin qayəsində azərbaycançılıq amalı dayanan şair nəğməkarı olduğu Odlar diyarını alovlu məhəbbətlə tərənnüm etmişdir. Onun dillər əzbərinə çevrilmiş "Azərbaycan" şeiri hər bir azərbaycanlının ürəyindəki Vətən sevgisinin poetik ifadəsidir. Böyük söz ustası ana dilinin saflığı uğrunda dönmədən mübarizə aparmış, xalq yaradıcılığının tükənməz xəzinəsindən bəhrələnməklə bu dilin bütün məna gözəlliklərini özündə əks etdirən, dərin bəşəri-ictimai məzmuna malik qiymətli əsərlər ərsəyə gətirmişdir.
Səməd Vurğunun milli poeziyanı yüksəklərə qaldıran romantik və fəlsəfi məzmunlu bənzərsiz lirikası Azərbaycan ədəbiyyatının qızıl fonduna daxildir. Keçmişə ehtiram və gələcəyə inam aşılayan Vurğun dramaturgiyası Azərbaycanın teatr sənəti tarixində xüsusi səhifə təşkil edir. Səməd Vurğunun novator keyfiyyətlərlə zəngin bədii irsi bir məktəb kimi müasir Azərbaycan poeziyasına güclü təsir göstərmişdir və bu gün də gənc nəslin milli-mənəvi dəyərlərə sədaqət ruhunda yetişməsində əhəmiyyətli rol oynayır".
Sərəncama əsasən, Mədəniyyət Nazirliyi AMEA və aidiyyəti qurumlarla birlikdə, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin təklifləri nəzərə alınmaqla, Xalq şairi Səməd Vurğunun 120 illiyinə dair tədbirlər planı hazırlayacaq.

В Азербайджане отметят 120-летие Самеда Вургуна
Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение о праздновании 120-летнего юбилея народного поэта Самеда Вургуна.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", в документе отмечается, что в 2026 году исполняется 120 лет со дня рождения одной из могучих фигур азербайджанской литературы XX века, народного поэта, известного драматурга и общественного деятеля, лауреата государственных премий СССР, действительного члена Академии наук Азербайджанской Республики Самеда Вургуна (Самеда Юсиф оглы Векилова).
Самед Вургун — выдающийся мастер слова, открывший новую яркую веху в летописи литературной мысли Азербайджана. В основе его многогранной деятельности лежал идеал азербайджанства. Его знаменитое стихотворение "Азербайджан" стало поэтическим выражением любви к Родине в сердце каждого гражданина. Великий мастер неустанно боролся за чистоту родного языка, создавая произведения глубокого общечеловеческого и социального содержания, впитавшие в себя богатство народного творчества.
Согласно распоряжению, Министерству культуры совместно с Национальной академией наук Азербайджана и другими соответствующими структурами, с учетом предложений Союза писателей Азербайджана, поручено подготовить и реализовать план мероприятий, посвященных 120-летию народного поэта.
Самед Вургун (1906–1956) считается основоположником современной школы стихосложения в Азербайджане. Его творческое наследие, включающее такие бессмертные произведения, как драмы "Вагиф" и "Фархад и Ширин", сыграло исключительную роль в развитии национального театрального искусства и формировании эстетического вкуса многих поколений. Юбилейные мероприятия в 2026 году призваны еще раз подчеркнуть значимость его вклада в культурную сокровищницу страны и способствовать популяризации классического наследия среди молодежи.