ABŞ-dən Kubaya hərbi müdaxilə mesajı: "Bütün variantlar masadadır"
ABŞ-nin Pit Heqset Kuba ilə bağlı Vaşinqtonun mövqeyini açıqlayaraq də daxil olmaqla bütün variantların nəzərdən keçirildiyini bildirib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, Heqset Panamada keçirilən “Amerikan Kartel Əleyhinə Koalisiya”nın toplantısında çıxışı zamanı Kuba məsələsinə toxunub.
ABŞ-nin bildirib ki, Kuba ordusunun ABŞ-nin hərbi imkanları qarşısında ciddi müqavimət göstərmək gücündə olmadığı qənaətindədir.
Heqset rəsmi Havanın Donald Tramp administrasiyasının tələblərini nəzərə almasının vacibliyini vurğulayıb və hərbi müdaxilə də daxil olmaqla, bütün variantların masada olduğunu açıq şəkildə bəyan edib.
Hegseth çıxışında ABŞ-nin region ölkələri ilə sahəsində əməkdaşlığına da toxunub.
Onun sözlərinə görə, Kolumbiya A3C-yə 19-cu üzv kimi qoşulub və koalisiyanın mərkəzinə ev sahibliyi etməyə hazırdır.
ABŞ rəsmisi Çin, Rusiya və İranın Cənubi Amerikadakı fəaliyyətlərini “istismar” kimi qiymətləndirib. O, həmçinin Panama Kanalının strateji əhəmiyyətini vurğulayaraq, kanalın təhlükəsizliyinə təhdid yarada biləcək hər hansı addıma icazə verilməyəcəyini bildirib.
Kuba və ABŞ arasında münasibətlərdə gərginlik son aylarda daha da artıb. Kubanın xarici işlər naziri Bruno Rodriges iyulun 7-də ABŞ-nin ölkəyə qarşı tətbiq etdiyi blokadanı “müharibə aktı” adlandırıb və bunun Kuba xalqına ciddi zərər vurduğunu bildirib.
ABŞ-nin Marko Rubio isə Kuba rəhbərliyini ölkəni iqtisadi böhrana sürükləməkdə ittiham edib və siyasi dəyişikliklərin qaçılmaz olduğunu müdafiə edib.
ABŞ mediasında yayılan məlumatlara görə, Pentaqon Yaxın Şərqdə davam edən gərginlik fonunda Kuba ilə bağlı mümkün hərbi ssenariləri də nəzərdən keçirir. Hegsethin son açıqlaması Vaşinqton-Havana münasibətlərində hərbi eskalasiya ehtimalı ilə bağlı narahatlıqları daha da artırıb.

Министр обороны США Пит Хегсет, разъясняя позицию Вашингтона по Кубе, заявил, что рассматриваются все варианты действий, включая военное вмешательство.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», Хегсет затронул кубинский вопрос в ходе своего выступления на встрече «Коалиции против американских картелей» в Панаме.
Глава Пентагона выразил мнение, что кубинская армия не способна оказать серьезного сопротивления военным возможностям США. Хегсет подчеркнул необходимость того, чтобы официальная Гавана приняла во внимание требования администрации Президента США Дональда Трампа, и открыто заявил, что все варианты, включая военное вмешательство, остаются на столе.
В ходе выступления Хегсет также коснулся вопросов сотрудничества США со странами региона в сфере безопасности. По его словам, Колумбия присоединилась к A3C в качестве 19-го члена и готова принять у себя центр коалиции. Американский чиновник охарактеризовал деятельность Китая, России и Ирана в Южной Америке как «эксплуатацию». Он также подчеркнул стратегическое значение Панамского канала, заявив, что не будет допущено никаких шагов, которые могут создать угрозу безопасности канала.
Напряженность в отношениях между Кубой и США усилилась в последние месяцы. Министр иностранных дел Кубы Бруно Родригес 7 июля назвал блокаду, введенную США против страны, «актом войны», заявив, что она наносит серьезный ущерб кубинскому народу. В свою очередь, госсекретарь США Марко Рубио обвинил кубинское руководство в доведении страны до экономического кризиса и выступил за необходимость политических перемен.
Согласно сообщениям американских СМИ, Пентагон рассматривает возможные военные сценарии в отношении Кубы на фоне продолжающейся напряженности на Ближнем Востоке. Последнее заявление Хегсета усилило опасения по поводу вероятности военной эскалации в отношениях между Вашингтоном и Гаваной.