ABŞ-nin Kaliforniya ştatında federal hakim İvon Qonzales Rocers 29 ştatın baş prokurorlarının “Meta” şirkətinə qarşı qaldırdığı iddianın rədd edilməsi ilə bağlı şirkətin vəsatətini təmin etməyib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, iddiada “Meta”nın “Facebook” və “Instagram” platformalarını uşaqlarda asılılıq yaradacaq şəkildə dizayn etdiyi və bu riskləri ictimaiyyətdən gizlətdiyi iddia olunur.
Məlumata görə, hakim “Meta”ya qarşı irəli sürülən aldadıcı praktikalar, qeyri-etik davranışlar və “Uşaqların Onlayn Məxfiliyinin Mühafizəsi Aktı”nın (COPPA) pozulması ilə bağlı ittihamların araşdırılmasına icazə verib.
Qeyd olunub ki, məhkəmə “Meta”nın federal qanunların valideyn razılığı və bildiriş tələblərinə əməl edib-etməməsi məsələsinin də ştatların xeyrinə araşdırılmalı olduğu qərarına gəlib.
Məlumata görə, baş prokurorlar “Facebook” və “Instagram”ın həddindən artıq istifadəsinin uşaqlar və yeniyetmələr arasında depressiya, narahatlıq, yuxu pozğunluğu, təhsil problemləri və hətta özünəqəsd hallarına səbəb ola biləcəyini bildirirlər. Kaliforniyanın baş prokuroru Rob Bonta bu qərarı uşaqların psixi sağlamlığı ilə bağlı böhrana görə “Meta”nın məsuliyyətə cəlb olunması istiqamətində mühüm addım kimi qiymətləndirib.
Bildirilib ki, “Meta” şirkəti iddiaları rədd edir və platformaların ümumi auditoriya üçün nəzərdə tutulduğunu, 13 yaşdan kiçik uşaqları hədəf almadığını vurğulayır. Şirkət həmçinin “sosial media asılılığı”nın rəsmi tibbi diaqnoz olmadığını qeyd edərək, məhkəmədə öz mövqeyini müdafiə edəcəyini açıqlayıb.
Qeyd edilib ki, hakim Rocersin 38 səhifəlik qərarına əsasən, “Facebook” və “Instagram”ın qəsdən asılılıq yaratmaq məqsədilə dizayn edilib-edilmədiyi və şirkətin istifadəçiləri aldatması kimi məsələlər münsiflər heyəti tərəfindən araşdırılacaq.
Məlumata görə, bu iş “Google”, “YouTube”, “Snapchat” və “TikTok” kimi platformalara qarşı qaldırılan 2600-dən çox iddianın daxil olduğu daha geniş hüquqi prosesin tərkib hissəsidir. Məhkəmə prosesinin avqustun 18-də başlaması planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, “Meta”ya qarşı artan hüquqi təzyiqlər yalnız ABŞ ilə məhdudlaşmır, eyni zamanda Avropa İttifaqı və Avstraliyada da sosial media platformalarının azyaşlılara təsiri ilə bağlı araşdırmalar aparılır.

Суд в США разрешил продолжить рассмотрение иска против «Meta» из-за зависимости детей
Федеральный судья Ивонн Гонсалес Роджерс в штате Калифорния (США) отклонила ходатайство компании «Meta» о прекращении иска, поданного генеральными прокурорами 29 штатов.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», в исковом заявлении утверждается, что компания «Meta» намеренно разработала платформы «Facebook» и «Instagram» таким образом, чтобы вызывать у детей зависимость, при этом скрывая данные риски от общественности.
Согласно судебному решению, судья разрешила расследование обвинений в использовании вводящих в заблуждение практик, неэтичном поведении, а также в нарушении «Закона о защите конфиденциальности детей в Интернете» (COPPA).
Суд также постановил, что вопрос о соблюдении компанией «Meta» федеральных законов, касающихся требований о родительском согласии и уведомлениях, должен быть рассмотрен в пользу штатов.
Генеральные прокуроры указывают, что чрезмерное использование «Facebook» и «Instagram» может привести к депрессии, тревожным расстройствам, проблемам со сном, трудностям в обучении и даже суицидальным наклонностям среди детей и подростков. Генеральный прокурор Калифорнии Роб Бонта назвал это решение важным шагом на пути к привлечению «Meta» к ответственности за кризис в области психического здоровья детей.
В свою очередь, компания «Meta» отвергает все обвинения, подчеркивая, что платформы предназначены для широкой аудитории и не ориентированы на детей младше 13 лет. Компания также заявила, что «зависимость от социальных сетей» не является официальным медицинским диагнозом, и намерена отстаивать свою позицию в суде.
Согласно 38-страничному решению судьи Роджерс, вопрос о том, были ли «Facebook» и «Instagram» намеренно спроектированы для формирования зависимости, а также факты введения пользователей в заблуждение, будут рассмотрены судом присяжных.
Данное дело является частью более широкого юридического процесса, включающего более 2600 исков против таких платформ, как «Google», «YouTube», «Snapchat» и «TikTok». Начало судебного разбирательства запланировано на 18 августа.
Стоит отметить, что растущее юридическое давление на «Meta» не ограничивается только США: аналогичные расследования влияния социальных сетей на несовершеннолетних проводятся в Европейском Союзе и Австралии.