Əcnəbilərin Azərbaycanda qalma müddəti ilə bağlı şad xəbər
Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycanda müvəqqəti müddətinin uzadılması ilə bağlı inzibati prosedurların elektronlaşdırılması və normativ- bazanın təkmilləşdirilməsi nəzərdə tutulur.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bununla bağlı Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu komitəsinin bugünkü iclasında müzakirəyə çıxarılan Miqrasiya Məcəlləsində, "Yaşayış yeri və olduğu yer üzrə qeydiyyat haqqında" və "Dövlət haqqında" qanunlarında dəyişiklik edilməsi barədə layihədə öz əksini tapıb.
Bildirilib ki, dövlət rüsumu ödənildikdən sonra müraciət edənin İnformasiya Sistemindəki elektron kabinetinə yerləşdirilməsi və elektron poçt ünvanına göndərilməsi nəzərdə tutulur. Bununla yanaşı, qərarın məzmununun təsdiq edilməsi, elektron imza ilə rəsmiləşdirilməsi və elektron xidmətlərin hüquqi əsaslarının dəqiqləşdirilməsi təmin ediləcək.
Miqrasiya Məcəlləsinə təklif edilən dəyişikliklə isə müvəqqəti olma müddətinin uzadılmasından imtina üçün əlavə əsas müəyyən olunur. Belə ki, Məcəllənin 41.1-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş sənədlərdən birinin və ya bir neçəsinin təqdim edilməməsi də imtina əsası kimi təsbit olunur.
"Dövlət rüsumu haqqında" qanunda nəzərdə tutulmuş dəyişikliyə əsasən isə müvəqqəti olma müddətinin uzadılması barədə qərarın yenidən verilməsinə görə rüsum nəzərdə tutulmayacaq.
Bundan əlavə, qanun layihəsində nəzərdə tutulan keçid müddəasına görə, qanun qüvvəyə mindiyi günədək verilmiş müvəqqəti olma müddətinin uzadılması haqqında qərarlar onlarda göstərilmiş müddət başa çatanadək hüquqi qüvvəsini saxlayacaq. Həmin qərarlar itirildikdə, məhv olduqda, yararsız hala düşdükdə və ya əcnəbinin və vətəndaşlığı olmayan şəxsin şəxsiyyətini təsdiq edən sənədlərindəki məlumatlar dəyişdikdə onlar elektron qaydada tərtib ediləcək, müraciət edənin Elektron Hökumət İnformasiya Sistemindəki elektron kabinetinə yerləşdirilməsi üçün həmin sistemə ötürüləcək, eyni zamanda müraciət edənin elektron poçt ünvanına göndəriləcək. Bu hallarda qərarın yenidən rəsmiləşdirilməsinə görə dövlət rüsumunun ödənilməsi tələb olunmayacaq.

Упрощаются процедуры продления срока пребывания иностранцев в Азербайджане
В Азербайджане планируется цифровизация административных процедур, связанных с продлением срока временного пребывания иностранцев и лиц без гражданства, а также совершенствование нормативно-правовой базы в этой сфере.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает, что соответствующие изменения в Миграционный кодекс, а также в законы «О регистрации по месту жительства и месту пребывания» и «О государственной пошлине» были обсуждены на сегодняшнем заседании комитета Милли Меджлиса по правовой политике и государственному строительству.
Согласно предлагаемым нововведениям, после оплаты государственной пошлины решение будет размещаться в электронном кабинете заявителя в Информационной системе электронного правительства и направляться на его адрес электронной почты. Кроме того, будет обеспечено утверждение содержания решения, его оформление с помощью электронной подписи и уточнение правовых основ электронных услуг.
Изменения в Миграционный кодекс также устанавливают дополнительные основания для отказа в продлении срока временного пребывания. В частности, непредставление одного или нескольких документов, предусмотренных статьей 41.1 Кодекса, будет являться основанием для отказа.
Согласно поправкам в закон «О государственной пошлине», повторная выдача решения о продлении срока временного пребывания будет осуществляться без взимания дополнительной пошлины.
Кроме того, законопроект содержит переходные положения: решения о продлении срока временного пребывания, выданные до вступления закона в силу, сохраняют свою юридическую силу до истечения указанного в них срока. В случаях утери, повреждения или изменения данных в документах, удостоверяющих личность, такие решения будут переоформляться в электронном виде без взимания госпошлины.
Контекст и значение: Данные законодательные инициативы являются частью масштабной стратегии Азербайджана по цифровизации государственных услуг и упрощению миграционных процессов. Переход на электронный документооборот не только снижает бюрократическую нагрузку на иностранных граждан, но и повышает прозрачность и оперативность работы государственных органов, что соответствует современным международным стандартам управления миграционными потоками.