Azərbaycanın turizm imkanları Çində təbliğ olunur
Dövlət Turizm Agentliyinin və Azərbaycan Turizm Bürosunun təşkilatçılığı ilə Çinin bir sıra şəhərlərində ölkəmizin turizm potensialı nümayiş etdirilir.
Dövlət Agentliyi yanında Turizm Bürosunun (ATB) təşkilatçılığı və "Azərbaycan Hava Yolları" QSC-nin (AZAL) dəstəyi ilə Çinin Sian, Şanxay və Pekin şəhərlərində silsilə tanıtım tədbirləri keçirilir. Tədbirlərdə 6 turizm sənayesi nümayəndəsi iştirak edir.
Bundan əlavə, ATB 26-28 may tarixlərində Şanxayda keçirilən "ITB 2026" turizm sərgisində AZAL və 10 yerli turizm şirkəti ilə birgə milli stendlə təmsil olunur. Bu platformalar B2B görüşlərin keçirilməsi, şəbəkələşmə, yeni əməkdaşlıqların qurulması və Azərbaycanın işgüzar turizm (MICE) potensialının tanıdılması üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Sərgi çərçivəsində "Trip.com" onlayn səyahət platforması Azərbaycanı "Must-Visit Destination 2026" ("2026-cı ilin mütləq ziyarət edilməli turizm istiqaməti") mükafatı ilə təltif edib. Mükafat Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad Nağıyevə təqdim olunub. Həmçinin, ATB və "Tongcheng Travel" arasında ölkəmizin Çin bazarında tanıdılmasını və çinli turistlər üçün cəlbediciliyinin artırılmasını nəzərdə tutan Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
İki ölkə arasında turizm əlaqələrinin inkişafına təsir edən əsas amillər sırasında aşağıdakılar qeyd olunur:
• Vətəndaşlar üçün tətbiq olunan qarşılıqlı vizasız rejim;
• AZAL və "China Southern Airlines" tərəfindən Bakıdan Pekin və Urumçi şəhərlərinə həyata keçirilən birbaşa uçuşlar.
Qeyd edək ki, cari ilin yanvar-aprel aylarında Çindən Azərbaycana gələn turistlərin sayı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 9,5 % artaraq 14 303 nəfərə çatıb.

При организации Бюро по туризму Азербайджана (ATB) при Государственном агентстве по туризму и при участии 6 представителей местной туристической индустрии, включая ЗАО "Азербайджанские авиалинии" (AZAL), в китайских городах Сиань, Шанхай и Пекин проводится серия презентационных мероприятий.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает об этом со ссылкой на Агентство.
Согласно информации, 26-28 мая в Шанхае на международной туристической выставке "ITB China 2026" Азербайджан представлен национальным стендом совместно с AZAL и 10 представителями местной туристической индустрии.
Данные мероприятия и выставка "ITB China 2026" служат важной платформой для проведения B2B-встреч, налаживания деловых связей и презентации потенциала делового туризма (MICE) Азербайджана международным экспертам.
В рамках "ITB China 2026" одна из ведущих онлайн-платформ для путешествий "Trip.com" удостоила Азербайджан награды "Must-Visit Destination 2026" ("Туристическое направление, обязательное к посещению в 2026 году"). Награда была вручена председателю Государственного агентства по туризму Фуаду Нагиеву.
В ходе визита между ATB и одной из ведущих китайских онлайн-платформ для путешествий и бронирования "Tongcheng Travel" был подписан Меморандум о взаимопонимании, направленный на усиление продвижения Азербайджана на китайском рынке и популяризацию страны как привлекательного круглогодичного туристического направления для китайских туристов.
Взаимный безвизовый режим для граждан Китая и Азербайджана, а также прямые рейсы, выполняемые AZAL и "China Southern Airlines" из Баку в Пекин и Урумчи, создают благоприятные условия для развития туристических связей между двумя странами.
Отметим, что в январе-апреле текущего года число прибывших в Азербайджан из Китая увеличилось на 9,5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, составив 14 303 человека.