9 il sonra üzə çıxdı: Maltanın ən varlı iş adamı jurnalisti qətlə yetirib
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Maltanın nüfuzlu iş adamlarından biri, “Hilton Malta” otel və kazino şəbəkəsinin sahibi Yorgen Fenechin araşdırmaçı -nın qətli ilə bağlı məhkəmə prosesi Valletta şəhərində start götürüb.
İstintaq materiallarına əsasən, Fenech jurnalistin qətlə yetirilməsi üçün üç nəfər muzdlu qatilə ümumilikdə 150 min avro ödəyib. Bildirilir ki, qətldən bir gün əvvəl jurnalistin avtomobilinə sürücü oturacağının altına uşaq ayaqqabısı qutusunda gizlədilmiş partlayıcı yerləşdirilib.
Məlumata görə, Fenech taksi sürücüsü Melvin Theuma vasitəsilə George və Alfred Degiorgio qardaşları ilə əlaqə yaradaraq sui-qəsdi təşkil edib. Razılaşmaya əsasən, məbləğin 30 min avrosu əvvəlcədən ödənilib, qalan hissəsinin isə sonradan verilməsi nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, Daphne Caruana Galizia hökumət və iri biznes dairələrində korrupsiya iddiaları ilə bağlı araşdırmaları ilə tanınırdı. Onun 2017-ci ildə qətlə yetirilməsi Avropada geniş rezonans doğurmuşdu.
Xatırladaq ki, 7 il əvvəl həbs olunsa da, hüquqi prosedurlar səbəbindən məhkəmə prosesi uzun müddət təxirə salınmışdı. İş üzrə 7 nəfər ittiham olunur. Onlardan 5-i artıq məhkum edilib, bir nəfər isə istintaqla etdiyi üçün əfv olunub. Fenech bu iş üzrə mühakimə olunan sonuncu təqsirləndirilən şəxsdir.

Спустя 9 лет: в Мальте начался суд над бизнесменом по делу об убийстве журналистки
В столице Мальты, городе Валлетта, начался судебный процесс по делу об убийстве известной журналистки-расследователя Дафны Каруаны Галиции, в организации которого обвиняется влиятельный бизнесмен Иорген Фенек.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», Иорген Фенек, владелец сети отелей и казино «Hilton Malta», предстал перед судом по обвинению в заказе убийства. Согласно материалам следствия, для осуществления преступления бизнесмен выплатил 150 тысяч евро группе наемных убийц. Установлено, что за день до теракта в автомобиль журналистки под водительское сиденье было заложено взрывное устройство, спрятанное в коробке из-под детской обуви.
Следствие полагает, что Фенек организовал покушение через посредника — таксиста Мелвина Теуму, который связался с исполнителями, братьями Джорджем и Альфредом Деджорджио. По условиям сделки, 30 тысяч евро были выплачены авансом, а остальная сумма должна была быть передана после выполнения заказа.
Дафна Каруана Галиция была известна своими резонансными расследованиями коррупции в правительственных и крупных бизнес-кругах. Ее убийство в 2017 году вызвало широкий общественный резонанс в Европе и стало символом борьбы за свободу прессы. Иорген Фенек был арестован семь лет назад, однако из-за сложности юридических процедур и апелляций начало судебного процесса неоднократно откладывалось. Всего по делу проходят семь человек: пятеро уже осуждены, один получил помилование за сотрудничество со следствием, а Фенек является последним обвиняемым, чье дело рассматривается в суде.