Avqustun 1-i Azərbaycan Əlifbası və Azərbaycan Dili Günü kimi qeyd edilir.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xatırladır ki, bu əlamətdar gün Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 2001-ci il 9 avqust tarixli fərmanına əsasən təsis edilib.
Ulu Öndər fərmanı latın qrafikalı Azərbaycan əlifbasına keçidin ölkədə 2001-ci ilin avqustunda bütövlükdə təmin edildiyini və yeni əlifbadan istifadənin müstəqil Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatında, yazı mədəniyyətinin tarixində mühüm hadisə olduğunu nəzərə alaraq imzalayıb.
1977-ci ildə SSRİ-nin yeni Konstitusiyası təsdiq edilən zaman oraya dövlət dili haqqında maddənin salınmaması ilə heç cür barışmayan Ümummilli Lider bu məsələdə sonadək prinsipial mövqeyini göstərib.
1978-ci il aprelin 2-də doqquzuncu çağırış Ali Sovetin Azərbaycan Sovet Sosialist Respublikası Konstitusiyasının layihəsi və onun ümumxalq müzakirəsinin yekunlarına həsr olunmuş yeddinci sessiyasında məruzə ilə çıxış edən Ulu Öndər Heydər Əliyevin təkidi ilə 73-cü maddəni yeni dəyişikliklə vermək qərara alınır. Bu dəyişiklik Azərbaycan Sovet Sosialist Respublikasının dövlət dilinin Azərbaycan dili olduğunu əks etdirir.
H.Əliyev 2001-ci il iyulun 18-də "Dövlət dilinin tətbiqi işinin təkmilləşdirilməsi haqqında", həmin il avqustun 9-da isə "Azərbaycan əlifbası və Azərbaycan dili gününün təsis edilməsi haqqında" fərmanlar imzalayıb. 2003-cü il yanvarın 2-də isə Heydər Əliyevin Fərmanı ilə "Azərbaycan Respublikasında dövlət dili haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanunu qüvvəyə minib. Qanunda dövlətin ana dilinə qayğısı istiqamətində əsas vəzifələr dəqiq göstərilib.
Prezident İlham Əliyevin 2004-cü il yanvarın 12-də imzaladığı "Azərbaycan dilində latın qrafikası ilə kütləvi nəşrlərin həyata keçirilməsi haqqında" Sərəncamı ilə hər il latın qrafikalı Azərbaycan əlifbası ilə çap olunacaq əsərlərin siyahısı hazırlanır. Bundan başqa, həmin il yanvarın 14-də "Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının nəşri haqqında", eləcə də 2007-ci il dekabrın 30-da "Dünya ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələrinin Azərbaycan dilində nəşri nəzərdə tutulan əsərlərinin siyahısının təsdiq edilməsi haqqında" sərəncamlar imzalanıb.
Prezident "Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı"nı 2013-cü il 9 aprel tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edib.
Dövlət Proqramının məqsədi 2013-2020-ci illər ərzində Azərbaycan dilinin istifadəsinə və tədqiqinə dövlət qayğısının artırılması, dilin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsi, ölkədə dilçilik araşdırmalarının yaxşılaşdırılmasıdır. Sənəd eyni zamanda, dilçiliyin aparıcı istiqamətlərində fundamental və tətbiqi tədqiqatların inkişafına yönəldilmiş yaradıcılıq səylərinin birləşdirilməsini və dilçiliyin müasir cəmiyyətin aktual problemləri ilə əlaqələndirilməsini nəzərdə tutur. Dövlət başçısının "Azərbaycan dilinin saflığının qorunması və dövlət dilindən istifadənin daha da təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında" 2018-ci il 1 noyabr tarixli Fərmanın təməli ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və ana dilinin inkişafına yönəlmiş məqsədyönlü dil siyasətinin uğurlu davamıdır.

1 августа в Азербайджане отмечается День азербайджанского алфавита и азербайджанского языка.
"Оперативный Информационный Центр-OMM" напоминает, что этот знаменательный день был учрежден указом Общенационального лидера Гейдара Алиева от 9 августа 2001 года.
Великий лидер подписал этот указ, учитывая, что переход на азербайджанский алфавит на основе латинской графики был полностью обеспечен в стране в августе 2001 года, а использование нового алфавита стало важным событием в общественно-политической жизни независимого Азербайджана и в истории письменной культуры.
В 1977 году, когда была принята новая Конституция СССР, Общенациональный лидер, не смирившийся с тем, что в нее не была включена статья о государственном языке, до конца отстаивал свою принципиальную позицию по этому вопросу.
2 апреля 1978 года на седьмой сессии Верховного Совета девятого созыва, посвященной проекту Конституции Азербайджанской Советской Социалистической Республики и итогам ее всенародного обсуждения, Общенациональный лидер Гейдар Алиев выступил с докладом. По его настоянию было решено изложить 73-ю статью в новой редакции, согласно которой государственным языком Азербайджанской Советской Социалистической Республики стал азербайджанский язык.
18 июля 2001 года Гейдар Алиев подписал указ "О совершенствовании применения государственного языка", а 9 августа того же года — указ "Об учреждении Дня азербайджанского алфавита и азербайджанского языка". 2 января 2003 года указом Гейдара Алиева вступил в силу Закон Азербайджанской Республики "О государственном языке в Азербайджанской Республике". В законе четко определены основные задачи государства по заботе о родном языке.
Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 12 января 2004 года "О реализации массовых изданий на азербайджанском языке с латинской графикой" ежегодно составляется список произведений, которые будут издаваться на азербайджанском алфавите с латинской графикой. Кроме того, в том же году 14 января были подписаны распоряжения "Об издании Азербайджанской национальной энциклопедии", а 30 декабря 2007 года — "Об утверждении списка произведений выдающихся представителей мировой литературы, планируемых к изданию на азербайджанском языке".
Президент утвердил "Государственную программу по использованию азербайджанского языка в условиях глобализации в соответствии с требованиями времени и развитию языкознания в стране" своим распоряжением от 9 апреля 2013 года.
Целью Государственной программы на 2013-2020 годы является усиление государственной заботы об использовании и исследовании азербайджанского языка, его использование в соответствии с требованиями времени в условиях глобализации, а также улучшение лингвистических исследований в стране. Документ также предусматривает объединение творческих усилий, направленных на развитие фундаментальных и прикладных исследований в ведущих направлениях языкознания, и увязку языкознания с актуальными проблемами современного общества. Указ главы государства от 1 ноября 2018 года "О мерах по защите чистоты азербайджанского языка и дальнейшему совершенствованию использования государственного языка" является успешным продолжением целенаправленной языковой политики, заложенной Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и направленной на развитие родного языка.