Lənkəran Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzinin fevralın 25-də açılışı olub.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Mərkəzin açılışında iştirak edib.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev dövlət başçısına mərkəzdə yaradılmış şərait barədə məlumat verib.
Bildirilib ki, bu mərkəzin təməli 1969-cu ildə Lənkəran Texniki Peşə Məktəbi kimi qoyulub. 2018-ci ildə Lerik Peşə Məktəbi və Lənkəran Peşə Liseyi birləşdirilərək onların bazasında Lənkəran Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzi yaradılıb. Mərkəz 2024-cü ildən etibarən Publik Hüquqi Şəxs kimi fəaliyyət göstərir.
Müasir infrastrukturla təmin olunan mərkəzdə tədris, idman, yataqxana, kulinariya təlim korpusları, təlim-qonaq evi, əkinçilik və emalatxana laboratoriyaları, istixana, həmçinin avtotəmir və CNC (dəzgahların kompüterləşdirilmiş idarəetmə sistemi) emalatxanaları yaradılıb. Burada, eyni zamanda, informatika kabinetləri, müasir sinif otaqları, hərbi hazırlıq kabineti, kitabxana, 300 nəfərlik akt zalı və yeməkxana fəaliyyət göstərir. Ərazidə 53 nəfərlik yataqxana binası inşa edilib və yenidənqurmadan sonra korpusların sayı 7-yə çatdırılıb.
2025/2026-cı tədris ilində mərkəzdə 42 ixtisas üzrə 55 qrupda 962 tələbə təhsil alır. Onların 385-i qadındır. Müəssisədə turizm, kənd təsərrüfatı, sənaye, xidmət, İT texnologiyaları və alternativ enerji istiqamətləri üzrə kadr hazırlığı həyata keçirilir.
Mərkəzdə yeni maddi-texniki baza formalaşdırılandan sonra bir çox müasir ixtisaslar, o cümlədən elektrik və hibrid avtomobillərinin texniki qulluğu və təmiri üzrə texnik, kompüter şəbəkələri və şəbəkə inzibatçılığı, proqramla idarə edilən sənaye avadanlıqlarının texniki istismarı, kibertəhlükəsizlik, kompüter sistemlərində proqramlaşdırma, binaların tikintisi və istismarı, elektrik xətlərinin, günəş panellərinin quraşdırılması və təmiri üzrə mütəxəssis və texnik ixtisasları tədris olunur.
Burada tələbələrə ilk peşə, texniki peşə və yüksək texniki peşə təhsili pillələri üzrə biliklər verilir. Hazırda mərkəzdə 138 nəfər çalışır.
Lənkəran Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzi kadr hazırlığı istiqamətində dövlət və özəl sektoru təmsil edən 30-a yaxın müəssisə ilə sıx əməkdaşlıq edir. Bu əməkdaşlığa özəl sektorla birgə kadr hazırlığı, mütəxəssislərin tədrisə cəlb olunması, istehsalat təlimləri, ustad dərsləri, həmçinin sosial və innovativ layihələrin icrası daxildir.

Ильхам Алиев открыл Центр профобразования в Ленкорани
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", в церемонии открытия принял участие Президент Ильхам Алиев.
Министр науки и образования Эмин Амруллаев проинформировал главу государства об условиях, созданных в центре. Было отмечено, что фундамент данного учреждения был заложен в 1969 году как Ленкоранское техническое профессиональное училище. В 2018 году на базе Лерикского профессионального училища и Ленкоранского профессионального лицея был создан Ленкоранский государственный центр профессионального образования, который с 2024 года функционирует как юридическое лицо публичного права.
Центр, оснащенный современной инфраструктурой, включает учебные и спортивные корпуса, общежитие на 53 места, учебный гостевой дом, лаборатории сельского хозяйства и переработки, теплицу, а также мастерские по авторемонту и CNC (компьютеризированные системы управления станками). В распоряжении студентов находятся кабинеты информатики, аудитории, кабинет военной подготовки, библиотека, актовый зал на 300 мест и столовая. После реконструкции количество корпусов достигло семи.
В 2025/2026 учебном году в центре по 42 специальностям в 55 группах обучаются 962 студента, из которых 385 — женщины. Подготовка кадров ведется в сферах туризма, сельского хозяйства, промышленности, услуг, ИТ-технологий и альтернативной энергетики. С обновлением материально-технической базы внедрены такие современные направления, как обслуживание гибридных автомобилей, сетевое администрирование, кибербезопасность, программирование и установка солнечных панелей. В настоящее время в штате центра трудятся 138 человек, а само учреждение тесно сотрудничает с 30 государственными и частными предприятиями.
Развитие профессионального образования является одним из приоритетных направлений государственной стратегии Азербайджана. Модернизация подобных центров в регионах направлена на приведение системы образования в соответствие с требованиями современного рынка труда и обеспечение занятости молодежи. Ленкорань, являясь важным экономическим узлом южного региона Азербайджана, благодаря новому центру станет кузницей квалифицированных кадров, способных внести вклад в инновационное развитие республики.