Pelleqrini: Aİ Azərbaycanla tərəfdaş kimi danışmalıdır
Slovakiya Avropa İttifaqı (Aİ) ilə arasında münasibətlərin möhkəmləndirilməsinə yardım göstərməyə hazırdır.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə Slovakiya Prezidenti Pelleqrini "AnewZ" telekanalına müsahibəsində bildirib.
P.Pelleqrini vurğulayıb ki, Slovakiya Avropa İttifaqındakı həmkarlarına Azərbaycanı tənqid etmək və ona dərs keçmək əvəzinə - Bakını bir kimi görməyi tövsiyə edəcək:
"Slovakiya öz tərəfdaşlarına hörmət edir. Biz Avropa ölkələri arasında Azərbaycan üçün bir növ "vəkil" bilərik. Müsbət mənada. Harada dəstək lazımdırsa və ya Aİ-nin Azərbaycanla bağlı hər hansı qərarı olacaqsa, siz bizə arxalana bilərsiniz".
O qeyd edib ki, Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Lyayenin Bakıya səfərinə (iyulun əvvəlində - red.) şaddır. Onun fikrincə, bu, Brüssel üçün Azərbaycanla münasibətləri qurmaq zərurəti barədə bir siqnal ola bilər.
"İndi, məncə, Brüsseldəki rəsmilər başa düşürlər ki, onlar danışmalı, Azərbaycanın tərəfdaşı olmalıdırlar. Mən düşünürəm ki, bu, münasibətlərimizin gələcəyidir və Slovakiya bu prosesdə çox faydalı olacaq", - P.Pelleqrini əlavə edib.

Словакия готова оказать содействие в укреплении отношений между Европейским союзом (ЕС) и Азербайджаном.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, об этом в интервью телеканалу "AnewZ" заявил президент Словакии Петер Пеллегрини.
П. Пеллегрини подчеркнул, что Словакия будет рекомендовать своим коллегам по ЕС видеть в Баку партнера, а не выступать с позиций критики или поучений: "Словакия уважает своих партнеров. Мы можем стать своего рода "адвокатом" Азербайджана среди европейских стран в позитивном ключе. Если потребуется поддержка или возникнет необходимость принятия решений ЕС по Азербайджану, вы можете рассчитывать на нас".
Он также выразил удовлетворение визитом председателя Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен в Баку, состоявшимся в начале июля. По его мнению, это является важным сигналом для Брюсселя о необходимости выстраивания конструктивных отношений с Азербайджаном. "Я считаю, что это будущее наших отношений, и Словакия будет очень полезна в этом процессе", - добавил П. Пеллегрини.
Стоит отметить, что Азербайджан играет ключевую роль в энергетической безопасности Европы, являясь надежным поставщиком энергоресурсов. В условиях текущей геополитической ситуации в мире, укрепление двусторонних связей между Баку и Брюсселем приобретает особое значение для стабильности региона и обеспечения энергетических потребностей европейских стран.