Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan ölkənin dəmir yollarının konsessiyası üçün 400 milyon dollar ödəməyə hazır investorlarla bağlı açıqlama verib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, Paşinyan brifinq zamanı hazırda heç bir investorun bu məbləği ödəməyə hazır olduğuna dair rəsmi və yazılı təklif təqdim etmədiyini bildirib.
“İş prosesləri davam edir. Hələlik heç kim 400 milyon dollar ödəməyə hazır olduğuna dair yazılı öhdəlik və ya təklif verməyib, lakin şifahi səviyyədə belə müzakirələr mövcuddur. Hazırda bu aktivin dəyəri ilə bağlı qiymətləndirmələr aparılır”, - deyə Paşinyan qeyd edib.
Baş nazirin sözlərinə görə, aparılan məsləhətləşmələr zamanı 350-400 milyon dollar civarında rəqəmlər səsləndirilir.
Paşinyan bildirib ki, potensial investorlarla danışıqlar aparılır və onlardan konsessiyanın mümkün dəyəri ilə bağlı mövqeləri öyrənilir. Onun sözlərinə görə, məsələ artıq rəsmi səviyyədə də müzakirə olunur.
Ermənistan dəmir yollarının idarə olunması ilə bağlı mövcud Rusiya konsessiyasının yenidən nəzərdən keçirilməsi məsələsi Azərbaycan və Türkiyə ilə sərhədlərdəki dəmir yolu xətlərinin bərpası planları fonunda gündəmə gəlib.
Paşinyan hökumətin həmin sahələrin yenidən qurulmasını öz vəsaiti hesabına həyata keçirməyə hazır olduğunu bildirib.
Ermənistan rəhbərliyi daha sonra konsessiyanın Qazaxıstan, BƏƏ və ya Qətər kimi “dost üçüncü ölkəyə” ötürülməsi imkanını da gündəmə gətirib.
İrəvan Rusiya tərəfinin razılığı olacağı təqdirdə, dəmir yollarının idarəçiliyinin Qazaxıstan şirkətinə verilməsinə etiraz etməyəcəyini açıqlayıb.
Rusiya Federasiyasının nəqliyyat naziri Andrey Nikitin isə Moskvanın konsessiyanın Qazaxıstana verilməsi ilə bağlı heç bir danışıqlar aparmadığını bildirib.

Премьер-министр Армении Никол Пашинян прокомментировал вопрос о потенциальных инвесторах, готовых вложить 400 миллионов долларов в концессию железных дорог страны.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», в ходе брифинга Пашинян подчеркнул, что на данный момент ни один инвестор не представил официального письменного предложения о готовности выплатить указанную сумму.
«Рабочие процессы продолжаются. Пока никто не предоставил письменных обязательств или предложений о готовности выплатить 400 миллионов долларов, однако на устном уровне подобные обсуждения ведутся. В настоящее время проводится оценка стоимости данного актива», — отметил Пашинян, добавив, что в ходе консультаций озвучиваются цифры в диапазоне 350-400 миллионов долларов.
Вопрос пересмотра действующей российской концессии на управление железными дорогами Армении стал актуальным на фоне планов по восстановлению транспортных коридоров в регионе, в частности, в контексте разблокировки коммуникаций с Азербайджаном и Турцией. Ранее Ереван рассматривал возможность передачи концессии «дружественной третьей стране», такой как Казахстан, ОАЭ или Катар. В свою очередь, министр транспорта России Андрей Никитин ранее заявлял, что Москва не ведет переговоров о передаче концессии казахстанской стороне.