Sabaha gözlənilən hava proqnozu açıqlanıb
Milli Hidrometeorologiya Xidmətindən "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-ə verilən məlumata görə, Bakıda və yarımadasında hava şəraitinin əsasən yağmursuz keçəcəyi gözlənilir. Gün ərzində güclü şimal-qərb əsəcək.
Havanın temperaturu gecə 24-27° isti, gündüz 28-31° isti olacaq. Atmosfer təzyiqi 753 millimetr civə sütunundan 758 millimetr civə sütununa yüksələcək. Nisbi rütubət 60-70 faiz təşkil edəcək.
Abşeron çimərliklərində gün ərzində güclü şimal-qərb küləyi əsəcək. Şimal çimərliklərində (Sumqayıt, Novxanı, Pirşağı, Nardaran, Bilgəh, Zağulba) 26-27° isti, cənub çimərliklərində (Türkan, Hövsan, Sahil, Şıx) 27-28° isti olacaq.
Azərbaycanın rayonlarında havanın əsasən yağmursuz keçəcəyi gözlənilir. Bəzi dağlıq ərazilərdə arabir duman olacaq. Qərb küləyi bəzi yerlərdə arabir güclü olacaq.
Havanın temperaturu gecə 22-27° isti, gündüz 34-39°, bəzi yerlərdə 40° isti, dağlarda gecə 15-20° isti, gündüz 25-30° isti olacaq.
Naxçıvan şəhəri, Culfa, Ordubad, Sədərək, Şahbuz və Şərurda hava yağmursuz keçəcək. Qərb küləyi bəzi yerlərdə arabir güclü olacaq. Havanın temperaturunun gecə 20-25° isti, gündüz 34-39° isti gözlənilir.
Xankəndi, Şuşa, Xocalı, Xocavənd, Füzuli, Ağdam, həmçinin Daşkəsən-Gədəbəy və Göygöldə hava əsasən yağmursuz olacaq. Lakin gündüz bəzi dağlıq ərazilərdə qısamüddətli yağış yağacağı, şimşək çaxacağı, dolu düşəcəyi ehtimalı var. Gecə və səhər dağlarda duman olacaq. Qərb küləyi bəzi yerlərdə arabir güclü olacaq. Havanın temperaturunun gecə 15-20° isti, gündüz 24-29°, bəzi yerlərdə 32-36° isti olacağı proqnozlaşdırılır.
Şərqi Zəngəzur: Cəbrayıl, Kəlbəcər, Qubadlı, Laçın və Zəngilanda hava əsasən yağmursuz olacaq. Lakin gündüz bəzi dağlıq ərazilərdə qısamüddətli yağış yağacağı, şimşək çaxacağı, dolu düşəcəyi ehtimalı var. Gecə və səhər duman olacaq. Qərb küləyi bəzi yerlərdə arabir güclü olacaq. Havanın temperaturunun gecə 15-20° isti, gündüz 23-28°, bəzi yerlərdə 32-36° isti olacağı ehtimal edilir.
Qazax, Gəncə, Samux, Goranboy, Tərtər, Şəmkir, Tovuz və Naftalanda hava əsasən yağmursuz olacaq. Lakin gündüz bəzi dağlıq ərazilərdə qısamüddətli yağış yağacağı, şimşək çaxacağı, dolu düşəcəyi ehtimalı var. Qərb küləyi bəzi yerlərdə arabir güclü olacaq. Havanın temperaturunun gecə 21-26° isti, gündüz 33-38° isti olacağı gözlənilir.
Balakən, Zaqatala, Qax, Şəki, Oğuz, Qəbələ, İsmayıllı, Ağsu, Şamaxı, Siyəzən, Şabran, Xızı, Quba, Xaçmaz və Qusarda hava əsasən yağmursuz olacaq. Lakin gündüz bəzi şərq rayonlarında qısamüddətli yağış yağacağı, şimşək çaxacağı, dolu düşəcəyi ehtimalı var. Gecə və səhər dağlarda duman. Qərb küləyi bəzi yerlərdə arabir güclü olacaq. Havanın temperaturunun gecə 19-24° isti, gündüz 33-38° isti, dağlarda gecə 17-22° isti, gündüz 25-30° isti olacağı proqnozlaşdırılır.
Yevlax, Ağdaş, Kürdəmir, İmişli, Ağcabədi, Bərdə, Beyləqan, Sabirabad, Mingəçevir, Biləsuvar, Saatlı, Göyçay, Ucar, Şirvan, Hacıqabul, Zərdab, Salyan və Neftçalada hava yağmursuz olacaq. Qərb küləyi bəzi yerlərdə arabir güclü olacaq. Havanın temperaturu gecə 22-27° isti, gündüz 34-39°, bəzi yerlərdə 40° isti olacaq.
Masallı, Yardımlı, Lerik, Lənkəran, Astara, Biləsuvar və Cəlilabadda hava yağmursuz olacaq. Gecə və səhər dağlarda duman olacaq. Şərq küləyi bəzi yerlərdə arabir güclənəcək. Havanın temperaturunun gecə 23-26° isti, gündüz 33-38° isti, dağlarda gecə 20-23° isti, gündüz 27-30° isti olacağı gözlənilir.

Обнародован прогноз погоды на 27 июля
Как сообщили Оперативный Информационный Центр-OMM в Национальной службе гидрометеорологии, в Баку и на Абшеронском полуострове ожидается преимущественно безосадочная погода. В течение дня будет дуть сильный северо-западный ветер.
Температура воздуха ночью составит 24-27°, днем 28-31° тепла. Атмосферное давление повысится с 753 до 758 миллиметров ртутного столба. Относительная влажность составит 60-70 процентов.
На пляжах Абшерона в течение дня будет наблюдаться сильный северо-западный ветер. Температура морской воды на северных пляжах (Сумгаит, Новханы, Пиршаги, Нардаран, Бильгя, Загульба) составит 26-27°, на южных (Тюркан, Говсан, Сахиль, Ших) — 27-28° тепла.
В районах Азербайджана погода в основном будет без осадков. Однако в некоторых горных районах возможен кратковременный дождь, грозы и град. Ночью и утром в горных районах возможен туман. Западный ветер местами будет временами усиливаться.
Температура воздуха ночью составит 22-27°, днем 34-39°, местами до 40° тепла, в горах ночью 15-20°, днем 25-30° тепла.
В Нахчыване, Джульфе, Ордубаде, Садараке, Шахбузе и Шаруре погода будет без осадков. Западный ветер местами будет временами усиливаться. Температура воздуха ночью составит 20-25°, днем 34-39° тепла.
В Ханкенди, Шуше, Ходжалы, Ходжавенде, Физули, Агдаме, а также в Дашкесан-Гедабейском и Гейгельском районах погода будет преимущественно без осадков. Однако днем в некоторых горных районах возможны кратковременные дожди, грозы и град. Ночью и утром в горах возможен туман. Западный ветер местами будет временами усиливаться. Температура воздуха ночью составит 15-20°, днем 24-29°, местами 32-36° тепла.
В Восточном Зангезуре (Джебраил, Кельбаджар, Губадлы, Лачин и Зангилан) погода будет преимущественно без осадков. Днем в некоторых горных районах возможны кратковременные дожди, грозы и град. Ночью и утром возможен туман. Западный ветер местами будет временами усиливаться. Температура воздуха ночью составит 15-20°, днем 23-28°, местами 32-36° тепла.
В Газахе, Гяндже, Самухе, Геранбое, Тертере, Шамкире, Товузе и Нафталане погода будет преимущественно без осадков. Днем в некоторых горных районах возможны кратковременные дожди, грозы и град. Западный ветер местами будет временами усиливаться. Температура воздуха ночью составит 21-26°, днем 33-38° тепла.
В Балакене, Загатале, Гахе, Шеки, Огузе, Габале, Исмаиллы, Агсу, Шамахы, Сиязани, Шабране, Хызы, Губе, Хачмазе и Гусаре погода будет преимущественно без осадков. Днем в некоторых восточных районах возможны кратковременные дожди, грозы и град. Ночью и утром в горах туман. Западный ветер местами будет временами усиливаться. Температура воздуха ночью составит 19-24°, днем 33-38°, в горах ночью 17-22°, днем 25-30° тепла.
В Евлахе, Агдаше, Кюрдамире, Имишли, Агджабеди, Барде, Бейлагане, Сабирабаде, Мингечевире, Билясуваре, Саатлы, Гёйчае, Уджаре, Ширване, Гаджигабуле, Зардабе, Сальяне и Нефтчале погода будет без осадков. Западный ветер местами будет временами усиливаться. Температура воздуха ночью составит 22-27°, днем 34-39°, местами до 40° тепла.
В Масаллы, Ярдымлы, Лерике, Ленкорани, Астаре, Билясуваре и Джалилабаде погода будет без осадков. Ночью и утром в горах возможен туман. Восточный ветер местами будет временами усиливаться. Температура воздуха ночью составит 23-26°, днем 33-38°, в горах ночью 20-23°, днем 27-30° тепла.
Справочная информация: В летний период на территории Азербайджана часто наблюдаются высокие температурные показатели, обусловленные как географическим положением страны, так и влиянием воздушных масс, поступающих с юга. Национальная служба гидрометеорологии при Министерстве экологии и природных ресурсов Азербайджана регулярно проводит мониторинг климатических изменений, предупреждая население о возможных аномально жарких днях для обеспечения безопасности граждан и сельского хозяйства.