Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) mayın 1-dən OPEC-dən və dünya neft bazarlarında qiymətlərin tənzimlənməsi üzrə OPEC+ sazişindən çıxır.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə WAM agentliyi xəbər verib.
"Bu gün BƏƏ 2026-cı il mayın 1-dən etibarən Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatından (OPEC və OPEC+) çıxmaq qərarını elan edib. Bu qərar BƏƏ-nin uzunmüddətli strateji və iqtisadi baxışını, həmçinin ölkənin dəyişən enerji profilini, o cümlədən daxili enerji istehsalına sürətləndirilmiş investisiyaları əks etdirir və onun dünya enerji bazarlarında məsuliyyətli, etibarlı və perspektivli rola sadiqliyini təsdiqləyir", - məlumatda bildirilir.
Qeyd olunur ki, bu qərar BƏƏ-nin istehsal siyasətinin, eləcə də onların cari və gələcək güclərinin hərtərəfli təhlilindən sonra qəbul edilib və ölkənin milli maraqlarına, həmçinin bazarın aktual ehtiyaclarının ödənilməsinə səmərəli şəkildə töhfə vermək istəyinə əsaslanır.
Bəyanat OPEC-in aprelin 29-da Vyanada keçiriləcək görüşü ərəfəsində verilib.
"Qısamüddətli dəyişkənlik, o cümlədən Ərəbistan körfəzi və Hörmüz boğazında baş verən fasilələr təchizat dinamikasına təsir göstərməyə davam etsə də, əsas tendensiyalar orta və uzunmüddətli perspektivdə qlobal enerji tələbatının davamlı artımını göstərir", - agentlik qeyd edir.
"Biz həm OPEC-in, həm də OPEC+ alyansının səylərinə görə minnətdarlığımızı bildirir və onlara uğurlar arzulayırıq", - məlumatda deyilir.
Agentlik qeyd edir ki, gündəlik təxminən 3-3,5 milyon barel neft hasil edən BƏƏ OPEC-dəki fəaliyyəti müddətində əhəmiyyətli töhfə verib.
"Lakin indi səylərimizi milli maraqlarımızın və investorlar, müştərilər, tərəfdaşlar və qlobal enerji bazarları qarşısında öhdəliklərimizin tələb etdiyi istiqamətə yönəltməyin vaxtıdır. Gələcəkdə məhz buna diqqət yetirəcəyik", - WAM bildirir.

Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ) приняли решение выйти из Организации стран-экспортеров нефти (ОПЕК) и соглашения ОПЕК+ по регулированию цен на мировых нефтяных рынках с 1 мая 2026 года.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM" со ссылкой на агентство WAM, данное решение отражает долгосрочное стратегическое и экономическое видение ОАЭ, а также меняющийся энергетический профиль страны, включая ускоренные инвестиции в национальное производство энергии. В официальном заявлении подчеркивается, что этот шаг основан на всестороннем анализе производственной политики и направлен на эффективное обеспечение национальных интересов и удовлетворение актуальных потребностей рынка. ОАЭ выразили благодарность альянсу ОПЕК+ за совместные усилия, отметив, что в дальнейшем сосредоточатся на обязательствах перед инвесторами и клиентами.
ОАЭ являются одним из крупнейших производителей нефти в мире, добывая примерно 3-3,5 миллиона баррелей в сутки. Выход страны из организации происходит на фоне подготовки к встрече ОПЕК, которая запланирована на 29 апреля в Вене. Стоит отметить, что ОПЕК была основана в 1960 году для координации нефтяной политики, а расширенный формат ОПЕК+, в который входит и Азербайджан, играет ключевую роль в стабилизации мировых цен на сырье с 2016 года. Выход такого значимого игрока, как ОАЭ, может привести к пересмотру квот и изменению динамики влияния внутри глобального энергетического рынка.