BƏƏ Netanyahuya HƏMAS-ın hücumu ilə bağlı gizli xəbərdarlıq edib
“Haaretz” yazır ki, BƏƏ prezidenti Məhəmməd bin Zayed Əl Nəhyan 7 oktyabr 2023-cü il hücumundan təxminən 10 gün əvvəl İsrailin baş nazirinə xəbərdarlıq edib.
Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri İsrailin Binyamin Netanyahunu HƏMAS-ın 7 oktyabr 2023-cü ildə planlaşdırdığı hücum barədə əvvəlcədən xəbərdar edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə “” qəzeti məlumat yayıb.
Nəşrin məlumatına görə, BƏƏ prezidenti hücumdan təxminən 10 gün əvvəl Netanyahuya zəng edərək HƏMAS lideri Yəhya Sinvarın planlarının İsrail və Fələstin hüdudlarından kənarda ciddi nəticələrə səbəb ola biləcəyini və bütün Yaxın Şərqi sabitsizləşdirə biləcəyini bildirib.
Telefon danışığında BƏƏ lideri ilə yanaşı, onun yaxın məsləhətçisi də iştirak edib. Qəzzadan uzun illər əvvəl Əbu-Dabiyə köçmüş fələstinli məsləhətçinin anklavda əlaqələrini qoruduğu qeyd olunub.
Mənbənin iddiasına görə, Əl Netanyahunun reaksiyasına təəccüblənib. İsrailin baş naziri isə sakit şəkildə İsrailin istənilən ssenariyə hazır olduğunu bildirib.
Nəşrlə danışan mənbənin sözlərinə görə, BƏƏ Prezidenti Netanyahunun xəbərdarlığı ciddi qəbul edəcəyinə və müvafiq tədbirlər görəcəyinə ümid edib. Lakin İsrailin baş naziri aldığı məlumatı müdafiə qurumlarının rəhbərlərindən gizlədib.
Bildirilir ki, “Şin-Bet”in rəhbəri, “Mossad”ın direktoru və İsrail Müdafiə Ordusunun Baş Qərargah rəisi Əl Nəhyanın xəbərdarlığından xəbərdar olmayıb.
Qeyd edək ki, ABŞ Prezidenti Trampın kürəkəni və xüsusi nümayəndəsi Cared Kuşner daha əvvəl HƏMAS-a tərksilahla bağlı sərt ultimatum verib. Onun sözlərinə görə, HƏMAS Qəzzada tərksilah öhdəliyini yerinə yetirməlidir, əks halda İsrailin başladığı hərbi əməliyyatı başa çatdırması mümkündür.

ОАЭ тайно предупредили Нетаньяху о готовящемся нападении ХАМАС
Как пишет Haaretz, президент ОАЭ Мухаммед бин Заид Аль Нахайян предупредил премьер-министра Израиля примерно за 10 дней до атаки 7 октября 2023 года.
Объединённые Арабские Эмираты заранее предупредили премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху о готовившемся нападении ХАМАС 7 октября 2023 года.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», об этом пишет газета «Haaretz».
По данным издания, президент ОАЭ Мухаммед бин Заид Аль Нахайян примерно за 10 дней до нападения позвонил Нетаньяху и заявил, что планы лидера ХАМАС Яхьи Синвара могут иметь серьёзные последствия не только для Израиля и Палестины, но и дестабилизировать весь Ближний Восток.
В телефонном разговоре вместе с лидером ОАЭ участвовал его близкий советник. Отмечается, что этот палестинский советник, перебравшийся из Газы в Абу-Даби много лет назад, сохранял связи в анклаве.
По утверждению источника издания, Аль Нахайян был удивлён реакцией Нетаньяху. Премьер-министр Израиля спокойно заявил, что страна готова к любому сценарию.
По словам источника, общавшегося с изданием, президент ОАЭ надеялся, что Нетаньяху отнесётся к предупреждению серьёзно и примет соответствующие меры. Однако премьер-министр Израиля скрыл полученную информацию от руководителей оборонных ведомств.
Сообщается, что глава «Шин-Бет», директор «Моссада» и начальник Генерального штаба Армии обороны Израиля не были осведомлены о предупреждении Аль Нахайяна.
Отметим, что зять и специальный представитель Президента США Дональда Трампа Джаред Кушнер ранее выдвинул ХАМАС жёсткий ультиматум, потребовав разоружения. По его словам, ХАМАС должен выполнить обязательство по разоружению в Газе, в противном случае Израиль может завершить начатую военную операцию.
Нападение ХАМАС на Израиль 7 октября 2023 года стало началом масштабной эскалации в регионе и последовавшего военного конфликта в секторе Газа.