2026-cı ilin yanvar-mart aylarında 8 minə yaxın cinayət qeydə alınıb
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə Daxili İşlər Nazirliyində bu gün onlayn formatda keçirilən Kollegiya iclasında bildirilib.
naziri general-polkovnik Vilayət bildirib ki, ictimai asayişin və təhlükəsizliyin qorunması sahəsində fəaliyyət digər hüquq-mühafizə orqanları ilə qarşılıqlı əlaqədə 2026-cı ilin birinci rübündə də məqsədyönlü şəkildə davam etdirilib. Cinayətlərin qarşısının alınması, açılması, istintaqı, insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirilən kompleks tədbirlər müsbət nəticələr verib, kriminogen durum nəzarətdə saxlanılıb.
Qeyd olunub ki, cari ilin 3 ayında -axtarış və istintaq fəaliyyətinin subyekti olan bütün dövlət qurumları üzrə qeydə alınmış 7738 cinayətin 85,9 faizinin açılması təmin olunub. Daxili İşlər Nazirliyi və prokurorluq üzrə qeydə alınmış cinayətlərin 90,1 faizi açılıb. 2025-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə cinayətlərin dinamikasında 4,9 faiz azalma baş verib. Qeyri-aşkar şəraitdə baş verən cinayətlərin, mülkiyyət əleyhinə olanların, o cümlədən oğurluqların açılması yaxşılaşıb, qəsdən adam öldürmə və ona cəhdlərin, cibgirliklərin, quldurluqların, avtonəqliyyat vasitəsini qaçırmaların açılması tam təmin olunub. Qeyri-leqal dövriyyədən 2 ton 310 kiloqram, ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə isə 648 kiloqram çox çıxarılıb.
Ağır, xüsusilə ağır və qrup halında cinayətlərin, şəxsiyyət əleyhinə olanların, adam öldürməyə cəhdlərin, mülkiyyət əleyhinə olanların, onlardan oğurluqların, dələduzluqların, soyğunçuluqların, quldurluqların, avtonəqliyyat vasitəsini qaçırmaların, informasiya texnologiyalarından istifadə edilməklə törədilənlərin, əvvəllər məhkum olunmuşlar, yetkinlik yaşına çatmayanlar tərəfindən və ailə münaqişəsi zəminində törədilən cinayətlərin sayı azalıb, eyni zamanda yol- hadisələrinin sayı 15 fakt, qəzalarda ölənlərin sayı 9 nəfər, xəsarət alanların sayı 44 nəfər az olub.
Daha sonra gündəlikdəki məsələlərlə bağlı Nazirliyin Baş idarə, idarə və ərazi polis orqanlarının rəislərinin görülmüş işlər, əldə olunmuş nəticələr, mövcud nöqsan və çatışmazlıqlar və onların aradan qaldırılması üzrə həyata keçirilən tədbirlər barədə çıxışları dinlənilib.
İclasa yekun vuran daxili işlər naziri V.Eyvazov gündəlikdəki məsələlər üzrə görülən işlərin bütövlükdə qənaətbəxş olduğunu, bəzi ərazi orqanlarının fəaliyyətində müəyyən nöqsan və çatışmazlıqların mövcudluğunu qeyd edərək onların aradan qaldırılması üçün müvafiq tədbirlərin görülməsini, xüsusən yetkinlik yaşına çatmayanların hüquqazidd əməllərdən çəkindirilməsi üçün profilaktik işin gücləndirilməsini, onların sosial şəbəkələrin zərərli təsirlərindən qorunması məqsədilə aidiyyəti dövlət qurumları və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə birgə maarifləndirmə tədbirlərinin daha məqsədyönlü davam etdirilməsini tələb edib. Eyni zamanda, əməliyyat-xidməti fəaliyyətin bir sıra vacib istiqamətləri və aktual məsələləri üzrə konkret tapşırıq və tövsiyələrini verib.

В Азербайджане за первый квартал 2026 года снизилась преступность
В Азербайджане за первые три месяца 2026 года было зарегистрировано 7 738 преступлений. Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», об этом было заявлено на заседании Коллегии, прошедшем сегодня в онлайн-формате в Министерстве внутренних дел.
Глава МВД Вилаят Эйвазов отметил, что в первом квартале 2026 года деятельность в сфере охраны общественного порядка и безопасности продолжалась целенаправленно во взаимодействии с другими правоохранительными органами. Комплексные меры, реализованные в области предотвращения, раскрытия и расследования преступлений, а также защиты прав и свобод человека, дали положительные результаты, а криминогенная ситуация оставалась под полным контролем.
Было подчеркнуто, что по всем государственным структурам, являющимся субъектами оперативно-розыскной и следственной деятельности, обеспечено раскрытие 85,9% из 7738 зарегистрированных преступлений. По линии МВД и прокуратуры раскрываемость составила 90,1%. По сравнению с аналогичным периодом 2025 года в динамике преступности наблюдается снижение на 4,9%. Улучшились показатели раскрытия преступлений, совершенных в условиях неочевидности, преступлений против собственности, включая кражи. Полностью обеспечено раскрытие умышленных убийств и покушений на них, карманных краж, разбоев и угонов автотранспорта. Из незаконного оборота изъято 2 тонны 310 килограммов наркотических средств, что на 648 килограммов больше, чем за тот же период прошлого года.
Статистика свидетельствует о снижении числа тяжких и особо тяжких преступлений, преступлений против личности, мошенничеств, грабежей, а также правонарушений, совершенных с использованием информационных технологий или на почве семейных конфликтов. Кроме того, количество дорожно-транспортных происшествий сократилось на 15 фактов, число погибших в авариях — на 9 человек, а пострадавших — на 44 человека.
Завершая заседание, Глава МВД Вилаят Эйвазов назвал проделанную работу в целом удовлетворительной, однако указал на недостатки в деятельности некоторых территориальных органов. Министр потребовал усилить профилактическую работу по предотвращению противоправных действий среди несовершеннолетних и продолжить просветительские меры совместно с институтами гражданского общества для защиты молодежи от вредного влияния социальных сетей.
Стоит отметить, что Министерство внутренних дел Азербайджана (МВД) является центральным органом исполнительной власти, осуществляющим в пределах своих полномочий функции по охране общественного порядка и обеспечению общественной безопасности, а также по предотвращению и раскрытию преступлений. Регулярное проведение подобных коллегий позволяет ведомству оперативно реагировать на изменения криминогенной обстановки в республике и совершенствовать механизмы защиты прав граждан в соответствии с международными стандартами.