NATO Baş katibi Mark Rutte: "Türkiyə" alyansın ən güclü ordularından birinə sahibdir
NATO-nun Mark Rutte 7–8 iyul tarixlərində keçiriləcək “” öncəsi alyansın qarşısında duran əsas çağırışlar və Türkiyənin təşkilata verdiyi töhfələr barədə açıqlama verib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə o, Brüsseldə yerləşən NATO qərargahında jurnalistlərin suallarını cavablandırarkən danışıb.
Bildirilib ki, Mark Rutte qarşıdakı toplantının yalnız vədlər deyil, icra mərhələsinə keçid zirvəsi olacağını vurğulayıb. O, “Lahey”də verilən öhdəliklərin “Ankara”da konkret nəticələrə çevrilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Məlumata görə, Rutte müdafiə xərclərinin artırılmasını əsas prioritetlərdən biri kimi göstərib və “NATO 3.0” konsepsiyasını izah edib. Onun sözlərinə görə, bu model “NATO 2.0”dan fərqli olaraq ABŞ-dan həddindən artıq asılılığın azaldıldığı, Avropanın isə daha çox məsuliyyət daşıdığı yeni yanaşmasını nəzərdə tutur.
Qeyd olunub ki, bu çərçivədə Avropa istehsalını genişləndirməli, Ukraynaya dəstək davam etdirilməli və Rusiya tərəfindən yaranan təhlükələrə qarşı daha güclü təhlükəsizlik sistemi formalaşdırılmalıdır.
Bildirilib ki, Mark Rutte Rusiya Federasiyasını NATO üçün uzunmüddətli əsas təhdid kimi xarakterizə edib. O, Moskvanın Ukrayna müharibəsindəki itkilərinə diqqət çəkərək, Rusiyanın , İran və Çinlə əməkdaşlıq etdiyini vurğulayıb. Həmçinin Çinin hərbi potensialını sürətlə artırdığına diqqət yönəldilib.
Məlumata görə, Rutte Türkiyənin NATO üçün strateji əhəmiyyətə malik müttəfiq olduğunu qeyd edib. O, Türkiyənin 1952-ci ildən bəri alyansın güclü ordularından birinə sahib olduğunu bildirib və ASELSAN kimi müdafiə sənayesi şirkətlərinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
Qeyd edilib ki, Mark Rutte Ankara Zirvəsi çərçivəsində keçiriləcək Müdafiə Sənayesi Forumunun NATO daxilində əməkdaşlığı daha da gücləndirəcəyinə inam ifadə edib.

Генсек НАТО Марк Рютте: Турция обладает одной из самых сильных армий в Альянсе
Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте в преддверии «Анкарского саммита», который пройдет 7–8 июля, сделал заявление относительно основных вызовов, стоящих перед Альянсом, и вклада Турции в деятельность организации.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», об этом он заявил, отвечая на вопросы журналистов в штаб-квартире НАТО в Брюсселе.
Марк Рютте подчеркнул, что предстоящая встреча станет саммитом перехода от обещаний к этапу реализации. Он отметил важность превращения обязательств, принятых в «Гааге», в конкретные результаты в «Анкаре».
По словам генсека, увеличение расходов на оборону является одним из главных приоритетов. Он также разъяснил концепцию «НАТО 3.0». Согласно его заявлению, эта модель, в отличие от «НАТО 2.0», предполагает новый подход к безопасности, при котором снижается чрезмерная зависимость от США, а европейские страны берут на себя больше ответственности.
В рамках этой стратегии европейская оборонная промышленность должна расширить производство, продолжить поддержку Украины и сформировать более мощную систему безопасности для противодействия угрозам со стороны России.
Марк Рютте охарактеризовал Российскую Федерацию как основную долгосрочную угрозу для НАТО. Он обратил внимание на потери Москвы в войне в Украине и подчеркнул сотрудничество России с Северной Кореей, Ираном и Китаем. Также было акцентировано внимание на стремительном наращивании военного потенциала Китая.
Генсек НАТО отметил, что Турция является стратегически важным союзником для Альянса. Он подчеркнул, что Турция обладает одной из самых сильных армий в НАТО с 1952 года, и высоко оценил деятельность таких компаний оборонной промышленности, как "ASELSAN".
Марк Рютте выразил уверенность, что Форум оборонной промышленности, который пройдет в рамках «Анкарского саммита», еще больше укрепит сотрудничество внутри НАТО.