2025-ci ildə işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpasına 4,4 milyard manatdan çox vəsait ayrılıb
2025-ci il üzrə Azərbaycanın dövlət büdcəsindən işğaldan azad edilmiş ərazilərin yenidən qurulması və bərpası məqsədilə 4 milyard 465,7 yönəldilib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" Maliyyə Nazirliyinə istinadən xəbər verir ki, vəsaitin əsas hissəsi birbaşa bərpa və yenidənqurma layihələrinin maliyyələşdirilməsinə sərf olunub. Belə ki, ümumi məbləğin 3 milyard 781,9 milyon və ya 84,7 faizi məhz bu məqsədlər üçün nəzərdə tutulmuş məqsədli vəsaitin payına düşüb.
Məlumata əsasən, ayrılan vəsaitin 373,2 milyon manatı (8,3 faiz) dövlət büdcəsinin ehtiyat fondundan, 258,5 milyon manatı (5,8 faiz) dövlət əsaslı vəsait qoyuluşu – investisiya xərcləri üzrə, 52,1 milyon manatı (1,2 faiz) isə dövlət büdcəsinin digər ehtiyatları hesabına təmin edilib.
Qeyd edək ki, 2024-cü ildə dövlət büdcəsindən işğaldan azad ərazilərin yenidən qurulması və bərpası üçün 4 milyard 855,8 milyon manat vəsait ayrılmışdı. Bu isə 2025-ci ildə ayrılan vəsaitin əvvəlki illə müqayisədə nisbətən az olduğunu göstərir.

На восстановление территорий Азербайджана выделено 4,4 млрд манатов
В 2025 году из государственного бюджета Азербайджана на восстановление и реконструкцию освобождённых от оккупации территорий выделено 4 миллиарда 465,7 миллиона манатов.
"Оперативный Информационный Центр-OMM" со ссылкой на Министерство финансов сообщает, что основная часть выделенных средств направлена на прямое финансирование проектов восстановления и реконструкции. Так, на эти цели предусмотрено 3 миллиарда 781,9 миллиона манатов, что составляет 84,7 процента от общей суммы.
Согласно данным, 373,2 миллиона манатов (8,3 процента) выделено из резервного фонда государственного бюджета, 258,5 миллиона манатов (5,8 процента) — за счет государственных капитальных вложений (инвестиционных расходов), а 52,1 миллиона манатов (1,2 процента) — за счет других резервов госбюджета.
Отметим, что в 2024 году на восстановление освобождённых территорий из бюджета было выделено 4 миллиарда 855,8 миллиона манатов. Масштабные работы по возрождению региона проводятся в рамках программы "Большого возвращения", инициированной Президентом Ильхамом Алиевым. Данная программа предусматривает не только физическое восстановление инфраструктуры в Карабахе и Восточном Зангезуре, но и создание условий для устойчивого экономического развития и безопасного проживания возвращающегося населения.