Milli Məclis sessiyası başa çatdı: Deputatlar tətilə çıxdı
sədrinin birinci müavini Əli Əhmədovun sədrliyi ilə Milli Məclisin sessiyasının sonuncu plenar iclası keçirilib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-in məlumatına görə, I vitse-spiker xatırladıb ki, sessiya iyunun 5-də başlayıb.
O, sessiyanın uğurla başa çatdığını bildirərək, növbədənkənar sessiyasını bağlı elan edib.
Sonra Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib və Milli Məclisin növbədənkənar sessiyası başa çatıb.
Qeyd edək ki, səlahiyyəti dövründə ildə iki dəfə - iyulun 15-dən avqustun 30-dək və yanvarın 1-dən 15-dək tətilə buraxılır. Tətil dövründə Milli Məclisin deputatları məzuniyyətdə sayılır.
Tətil dövründə Milli Məclisin növbədənkənar sessiyası çağırıldıqda Milli Məclisin tətili növbədənkənar sessiyanın keçirildiyi müddətə dayandırılır və həmin müddətə məzuniyyətdən geri çağırılır. Növbədənkənar sessiya bitdikdən sonra deputatlar tətilə buraxılır.

Милли Меджлис завершил внеочередную сессию: депутаты ушли на каникулы
Под председательством первого заместителя председателя Милли Меджлиса Али Ахмедова состоялось последнее пленарное заседание внеочередной сессии парламента.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, первый вице-спикер напомнил, что сессия началась 5 июня. Он отметил успешное завершение работы сессии и объявил её закрытой.
Затем прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики, после чего внеочередная сессия Милли Меджлиса была официально завершена.
Следует отметить, что в соответствии с законодательством Азербайджана, Милли Меджлис уходит на каникулы дважды в год: с 15 июля по 30 августа и с 1 по 15 января. В течение этого периода депутаты считаются находящимися в отпуске. Однако, если в период каникул созывается внеочередная сессия, парламентские каникулы приостанавливаются, и депутаты отзываются из отпусков для участия в законодательном процессе. Данный механизм обеспечивает непрерывность работы высшего законодательного органа страны и позволяет оперативно реагировать на актуальные государственные задачи.