Sığorta ödənişlərində yeni qayda təsdiqləndi
sığorta ödənişlərinin sığorta olunanın əlilliyinin edilməsi ilə deyil, peşə əmək qabiliyyətinin itirilməsi dərəcəsinə uyğun olaraq ödənilməsini ilk oxunuşda qəbul edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bununla bağlı "İstehsalatda bədbəxt hadisələr və peşə xəstəlikləri nəticəsində peşə əmək qabiliyyətinin itirilməsi hallarından icbari sığorta haqqında" qanuna parlamentin növbədənkənar sessiyasının bugünkü plenar iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
Qeyd edilib ki, Qanunun müvafiq maddəsinə əsasən peşə əmək qabiliyyətinin itirilməsi dərəcəsi sığorta olunanın sığorta hadisəsi baş verənədək malik olduğu peşə əmək qabiliyyətinin davamlı itirilməsinin faizlə ifadəsidir.
Bu baxımdan sığorta hadisəsinə görə sığorta ödənişinin verilməsinin vahid meyar üzrə dəyərləndirilməsi məqsədilə sığorta ödənişinin də sığorta hadisəsi nəticəsində zərər çəkmiş sığortaolunanın əlilliyinin müəyyən edilməsi ilə deyil, peşə əmək qabiliyyətinin itirilməsi dərəcəsi ilə əlaqələndirilməsi təklif olunur. Yəni, birdəfəlik sığorta ödənişi sığorta hadisəsi nəticəsində zərər çəkmiş sığortaolunanın peşə əmək qabiliyyətinin itirilməsi dərəcəsi növbəti müayinə müddəti göstərilmədən müəyyən edildikdə həyata keçiriləcəkdir. Peşə əmək qabiliyyətinin itirilməsi özündə eyni zamanda əlilliyin müəyyən edilməsi, yəni orqanizm funksiyalarının itirilməsini də ehtiva edir.
Bildirilib ki, dəyişiklik həmçinin Əmək Təşkilatının "Əməyin Təhlükəsizliyi və Gigiyenasının Təşviq Edilməsinin Əsasları haqqında" 187 nömrəli Konvensiyasının 4-cü maddəsinin tələblərinə uyğundur.
Sözügedən Qanunda könüllü fəaliyyətin iştirakçısı olan könüllülərin də istehsalatda bədbəxt hadisələrdən icbari sığortalanması nəzərdə tutulsa da, onlara münasibətdə sığorta haqqının ödənilməsi mexanizmi müəyyən edilməyib. Bu məqsədlə Qanuna əlavə edilməsi təklif olunan 14.2-1-ci maddədə Qanunun 2-1.1-ci maddəsində nəzərdə tutulan könüllü fəaliyyətin iştirakçısı olan könüllülərə münasibətdə sığorta haqqı onlarla bağlanmış müqavilənin qüvvəyə mindiyi, istehsalat təcrübəsi (təlimi) keçən tələbə və şagirdlərə münasibətdə isə istehsalat təcrübəsinin başladığı tarixdən 15 (on beş) iş günü müddətində ödənilməsi müəyyən edilib.
Eyni zamanda layihədə sığorta fondunun sabitliyinin qorunması, sistemin proqnozlaşdırıla bilən olması, çox yüksək gəlirli şəxslərlə orta gəlirli şəxslər arasındakı ödəniş balansının qoruması məqsədi ilə birdəfəlik sığorta ödənişinin verilməsi nəzərdə tutulan hallarda hesablanmış sığorta ödənişinin məbləğinin minimum aylıq əməkhaqqının min mislindən artıq olmamaqla təyin edilərək ödənilməsi təklif olunur.
Vurğulanıb ki, bu həddin tənzimlənməsi risklərin həcmini, həmçinin sığortaçının məsuliyyət dairəsini müəyyənləşdirməyə imkan yaradacaqdır. Əks təqdirdə riskin idarəolunmazlığı sığorta sisteminin zəifləməsinə, beləliklə sığorta olunanlar qarşısında öhdəliklərin yerinə yetirilməsində çətinliklərin yaranmasına səbəb ola bilər.

В Азербайджане утверждены новые правила страховых выплат
Милли Меджлис в первом чтении принял изменения в законодательство, согласно которым страховые выплаты будут осуществляться не на основании установления инвалидности застрахованного лица, а в соответствии со степенью утраты профессиональной трудоспособности.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает, что соответствующие поправки в закон «Об обязательном страховании от утраты профессиональной трудоспособности в результате несчастных случаев на производстве и профессиональных заболеваний» были вынесены на обсуждение на сегодняшнем пленарном заседании внеочередной сессии парламента.
Было отмечено, что степень утраты профессиональной трудоспособности представляет собой выраженную в процентах устойчивую потерю трудоспособности, имевшуюся у застрахованного лица до наступления страхового случая. В целях оценки страховых выплат по единому критерию предлагается увязать единовременную страховую выплату со степенью утраты профессиональной трудоспособности, а не с установлением инвалидности. Это означает, что выплата будет производиться в случаях, когда степень утраты трудоспособности установлена без указания срока повторного освидетельствования. При этом утрата профессиональной трудоспособности также включает в себя установление инвалидности, то есть потерю функций организма.
Подчеркивается, что данные изменения соответствуют требованиям статьи 4 Конвенции № 187 Международной организации труда «Об основах, содействующих безопасности и гигиене труда».
Кроме того, законопроект регулирует страхование волонтеров, участвующих в добровольческой деятельности. Предлагаемая статья 14.2-1 устанавливает механизм уплаты страховых взносов: для волонтеров — со дня вступления в силу договора, а для студентов и учащихся, проходящих производственную практику — в течение 15 рабочих дней со дня начала практики.
В целях обеспечения стабильности страхового фонда и защиты баланса выплат между лицами с разным уровнем дохода, предлагается установить верхний предел единовременной страховой выплаты в размере, не превышающем 1000-кратного размера минимальной месячной заработной платы. Регулирование этого лимита позволит четко определить объем рисков и сферу ответственности страховщика, предотвращая риски неуправляемости системы.
Законопроект был принят в первом чтении после обсуждений.
Справочно: Данные законодательные инициативы направлены на совершенствование системы социального страхования в Азербайджане. Приведение национального законодательства в соответствие с международными стандартами, в частности конвенциями МОТ, является приоритетным направлением государственной политики, обеспечивающим более прозрачный и справедливый механизм защиты прав граждан, пострадавших в результате несчастных случаев на производстве.