Mehriban Əliyeva Antalyada Fələstinə həsr olunan tədbirdə iştirak edib
Türkiyənin Antalya şəhərində keçirilən Antalya Forumu çərçivəsində aprelin 18-də "Fələstində sülh naminə birləşərək: sisteminin məhv edilməsi ilə mübarizə və gələcəyin qorunması" adlı panel iclas təşkil olunub.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Azərbaycanın birinci və qızı tədbirdə iştirak ediblər.
Əvvəlcə qonaqlar Afrika Mədəniyyət Evinin stendi ilə tanış olublar.
Türkiyənin birinci xanımı Əminə Ərdoğanın təşəbbüsü ilə 2016-cı ildə qurulan Afrika Mədəniyyət Evinin fəaliyyətinin məqsədi afrikalı qadınların əl əməyini təbliğ etmək, onların fəaliyyətini iqtisadi dəyərə çevirmək və mədəni həmrəyliyi gücləndirməkdir.
Türkiyənin birinci xanımı Əminə Ərdoğanın himayəsi altında keçirilən tədbir Fələstinə həsr olunan videoçarxın nümayişi ilə başlayıb.
Tədbirdə çıxış edənlər müharibənin təsirlərinə məruz qalan uşaqlar üçün təhlükəsiz təhsil mühitinin bərpası, dəstək mexanizmlərinin gücləndirilməsi və təhsildə davamlılığın təmin edilməsinin regionun gələcəyi üçün strateji əhəmiyyət daşıdığını bildiriblər.
Türkiyənin birinci xanımı Əminə Ərdoğan çıxış edərək, tədbirdə veriləcək mesajların dünyanın müxtəlif bölgələrində baş verən müharibələrin qurbanı olan uşaqlar üçün yeni bir həyatın ümid işığı olacağına əminliyini vurğulayıb.
O, uşaqların və gənclərin bir millətin ümidi və sabahı olduğunu deyərək, zorakılığı təşviq edən ən xırda amillə belə qətiyyətlə mübarizə aparmağın mühüm roluna toxunub.
Sonra xatirə şəkili çəkdirilib.
Daha sonra tədbir iştirakçıları Fələstində münaqişə nəticəsində təhsil sisteminin məhv edilməsinə həsr olunan sərgiyə baxıblar.

Мехрибан Алиева приняла участие в мероприятии в Анталье
18 апреля в турецком городе Анталья в рамках Анталийского дипломатического форума состоялось панельное заседание на тему "Объединившись ради мира в Палестине: Борьба с разрушением системы образования и защита будущего". В мероприятии приняли участие Первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева и Лейла Алиева.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", перед началом заседания гости ознакомились со стендом Дома африканской культуры. Данная организация была создана в 2016 году по инициативе Первой леди Турции Эмине Эрдоган с целью популяризации ручного труда африканских женщин и укрепления культурной солидарности. Мероприятие, прошедшее под патронажем Эмине Эрдоган, началось с демонстрации видеоролика, посвященного гуманитарной ситуации в Палестине. Выступавшие подчеркнули, что восстановление безопасной образовательной среды и механизмов поддержки для детей, пострадавших от конфликтов, имеет стратегическое значение для будущего региона.
Анталийский дипломатический форум является престижной международной платформой, где обсуждаются актуальные глобальные вызовы и пути их решения. Участие Первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой в подобных дискуссиях еще раз подтверждает активную гуманитарную позицию официального Баку и приверженность республики принципам мира, образования и защиты прав детей на международной арене. Азербайджан традиционно выступает за решение региональных конфликтов в рамках международного права и уделяет особое внимание вопросам восстановления социальной инфраструктуры в постконфликтных зонах.