Mehriban Əliyeva Tbilisidə Axundzadə adına Azərbaycan Mədəniyyəti Muzeyi ilə tanış olub
Azərbaycanın birinci xanımı aprelin 6-da Tbilisidə Mirzə Fətəli Axundzadə Mədəniyyəti ilə tanış olub.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Azərbaycanın birinci xanımına muzey haqqında məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, muzeyin binası vaxtilə Tbilisidə Mirzə Fətəli Axundzadənin vəsaiti ilə inşa edilib. Gürcüstanın azərbaycanlı ziyalılarının müraciətinə əsasən, 1982-ci ildə binada Mirzə Fətəli Axundzadənin ev-muzeyi yaradılıb. 1996-cı ildə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Gürcüstana rəsmi səfərindən sonra bu mədəniyyət ocağı əsaslı təmir olunaraq, həmin vaxtdan mədəniyyət mərkəzi kimi fəaliyyət göstərir.
Gürcüstan Prezidentinin Sərəncamına əsasən, 2007-ci ildə Mərkəzə Azərbaycan Mədəniyyəti Muzeyi statusu verilib və 2013-cü ildə Azərbaycan Respublikasının maliyyə dəstəyi ilə burada əsaslı təmir və yenidənqurma işləri həyata keçirilib. Elə həmin il mayın 8-də keçirilmiş muzeyin açılış mərasimi Ulu Öndər Heydər Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunub.
Hazırda muzeyin nəzdində fəaliyyət göstərən mədəniyyət mərkəzində xalçaçılıq, musiqi, o cümlədən muğam, rəsm və dil kursları var.
Əsas məqsədi mədəniyyətimizi və xalqımızın mədəni irsini Gürcüstanda qoruyub saxlamaq və təbliğ etmək olan muzeydə bu ölkədə fəaliyyət göstərən müxtəlif muzeylərin fondlarından Azərbaycanın mədəni irsinə aid əşyalar tədqiq edilir, onların sərgiləri keçirilir.
Burada milli musiqi alətlərimizin və geyimlərimizin, xalq sənətinin müxtəlif sahələrinə aid nümunələrin, M.F.Axundzadənin həyat və fəaliyyətini əks etdirən eksponatların və digər maraqlı əşyaların nümayiş olunduğu 6 ekspozisiya zalı var.
Ekspozisiyada Gürcüstanda yaşayan etnik azərbaycanlılar tərəfindən toxunmuş və Milli Muzeydə saxlanılan ənənəvi xalçalar da təqdim olunur. Onların yaradılma tarixi yüzilliklərə gedib çıxır. Bu xalçaların toplanması və elmi cəhətdən öyrənilməsi XIX əsrin ortalarından – məhz Gürcüstan Milli Muzeyinin hüquqi varisi olduğu "Qafqaz Muzeyi" dövründən başlayır.
Azərbaycan-Gürcüstan dostluğuna həsr olunmuş zalda hər iki ölkənin heykəltaraşlarının xalqlarımızın dostluq münasibətlərini əks etdirən əsərləri, Tbilisi şəhərində Ulu Öndər Heydər Əliyevin adını daşıyan mədəniyyət və istirahət parkının, M.F.Axundzadə adına məktəbin və kitabxananın, Bakı şəhərindəki Tbilisi prospektinin və "Dostluq abidəsi"nin fotoşəkilləri yer alıb.
Mədəni tədbirlər və konfransların da keçirildiyi muzeydə Mirzə Şəfi Vazehin 1820-1830-cu illərdə Gəncədə qurduğu "Divani-Hikmət" ədəbi məclisinin fəaliyyətini davam etdirən "Müdriklər Məclisi" yaradılıb. Burada Tbilisi şəhərində yeganə olan Azərbaycan dilində kitabxana və incəsənət qalereyası fəaliyyət göstərir.
Sonra Azərbaycanın birinci xanımı muzeyin xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb. Uşaqlar tərəfindən toxunmuş kiçik xalçalar xanım Mehriban Əliyevaya hədiyyə olunub.

Мехрибан Алиева посетила Музей культуры в Тбилиси
6 апреля Первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева в рамках визита в Тбилиси ознакомилась с деятельностью Музея азербайджанской культуры имени Мирзы Фатали Ахундзаде.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, Первому вице-президенту была представлена подробная информация об истории и текущей деятельности музея. Было отмечено, что здание музея было построено на средства выдающегося мыслителя и драматурга Мирзы Фатали Ахундзаде, проживавшего в Тбилиси. В 1982 году здесь был открыт дом-музей, а после официального визита Общенационального лидера Гейдара Алиева в Грузию в 1996 году объект был капитально отремонтирован и расширил свои функции как культурный центр.
Согласно распоряжению Президента Грузии, в 2007 году центру был присвоен статус Музея азербайджанской культуры. В 2013 году при финансовой поддержке Азербайджанской Республики здесь были проведены масштабные работы по реконструкции. Открытие обновленного музея 8 мая того же года было приурочено к 90-летнему юбилею Гейдара Алиева. В настоящее время при музее функционируют курсы ковроткачества, музыки (включая мугам), живописи и языковые курсы.
В музее действуют 6 экспозиционных залов, где представлены национальные музыкальные инструменты, одежда, образцы народного творчества и экспонаты, отражающие жизнь М.Ф. Ахундзаде. Особое внимание уделено залу азербайджано-грузинской дружбы, где выставлены работы скульпторов двух стран и фотографии знаковых объектов, таких как парк имени Гейдара Алиева в Тбилиси и Тбилисский проспект в Баку. В завершение визита Мехрибан Алиева оставила запись в памятной книге музея, а воспитанники центра вручили ей в подарок ковры ручной работы.
Данный визит подчеркивает высокий уровень культурного диалога между Азербайджаном и Грузией. Музей имени М.Ф. Ахундзаде является не только хранилищем исторического наследия, но и важной платформой для пропаганды азербайджанской культуры в регионе, способствуя укреплению гуманитарных связей и сохранению идентичности этнических азербайджанцев, проживающих в Грузии.