Mehriban Əliyeva növbəti beş il müddətinə yenidən Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) prezidenti (İcra Komitəsinin sədri) seçilib.
Bu barədə "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-ə AGF-dən məlumat verilib.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının hesabat-seçki xarakterli 16-cı ümumi yığıncağı keçirilib.
Rəsmi açılışdan sonra federasiyanın vitse-prezidenti Altay Həsənov 2021–2025-ci illər ərzində federasiyanın fəaliyyəti, keçirilən yarışlar və əldə olunan nəticələr barədə video-hesabatla çıxış edib. O bildirib ki, son beş ildə Azərbaycan gimnastikası dinamik inkişaf edib və gimnastlarımız beynəlxalq arenalarda ölkəmizi layiqincə təmsil ediblər.
AGF-nin maliyyə direktoru Viktoriya Abuşova isə 2021–2025-ci illər üzrə maliyyə hesabatını təqdim edib. Ümumi yığıncaqda federasiyanın Nizamnaməsinə müvafiq dəyişikliklər edilib və yeni redaksiyada təsdiqlənib. Federasiyanın Nəzarət-Təftiş və İntizam Komissiyalarının strukturunda dəyişikliklər aparılıb, Atletlər və Apellyasiya Komissiyalarının formalaşdırılması Nizamnamədə öz əksini tapıb.
Daha sonra İcra Komitəsinə seçkilər keçirilib. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, Mehriban xanım Əliyeva növbəti beş il müddətinə yenidən AGF-nin prezidenti (İcra Komitəsinin sədri) seçilib. Altay Həsənov federasiyanın vitse-prezidenti (İcra Komitəsinin sədr müavini), Rauf Əliyev, Rafiq Beybutov və Vəfa Bəkərova isə növbəti beş il müddətinə İcra Komitəsinin üzvləri kimi təsdiq ediliblər.
İclasda "İntizam Qaydaları", "Etika Qaydaları", habelə "Gimnastikada təhlükəsiz mühitin təminatı və iştirakçıların şəxsiyyətinin qorunması Qaydaları" müzakirə olunaraq qəbul edilib. Belə ki, Mahir Rəfiyev, Elşad Nərimanov və Ruslan Mirzəzadə Nəzarət-Təftiş Komissiyasının üzvləri; Nazim Rəcəbov, Aytac Qasımova, Elmar Cəlilov, Namiq Əliyev və Jalə Əhmədova İntizam Komissiyasının üzvləri; Xaqani Məmmədov, Elçin Usub və Rəşad Axundov isə Apellyasiya Komissiyasının üzvləri seçiliblər.
Sonda 2025-ci ildə mötəbər yarışlarda yüksək nəticələr əldə etmiş idmançılar xatirə medalları ilə təltif olunublar.

Мехрибан Алиева вновь избрана президентом AGF
Первый вице-президент Мехрибан Алиева вновь избрана президентом (председателем Исполнительного комитета) Федерации гимнастики Азербайджана (AGF) на следующие пять лет.
Об этом в "Оперативный Информационный Центр-OMM" сообщили в пресс-службе AGF. Решение было принято в ходе 16-го общего собрания федерации, носившего отчетно-выборный характер.
В ходе официальной части вице-президент федерации Алтай Гасанов представил видеоотчет о деятельности организации за 2021–2025 годы. Было отмечено, что за этот период азербайджанская гимнастика продемонстрировала динамичное развитие, а спортсмены достойно представляли Азербайджан на международных аренах. Финансовый директор AGF Виктория Абушова представила финансовый отчет за указанный период. Также на собрании были утверждены изменения в Устав федерации, касающиеся структуры Контрольно-ревизионной и Дисциплинарной комиссий, а также формирования Комиссий атлетов и по апелляциям.
По результатам голосования Мехрибан Алиева была переизбрана на пост главы федерации. Алтай Гасанов утвержден вице-президентом (заместителем председателя Исполкома), а Рауф Алиев, Рафик Бейбутов и Вафа Бекерова — членами Исполнительного комитета на очередной пятилетний срок. Кроме того, были сформированы составы Контрольно-ревизионной, Дисциплинарной и Апелляционной комиссий, а также приняты новые правила этики и безопасности в гимнастике.
Федерация гимнастики Азербайджана, возглавляемая Мехрибан Алиевой с 2002 года, прошла путь масштабной трансформации, превратившись в одну из самых успешных спортивных организаций страны. Под ее руководством в Баку были построены Национальная гимнастическая арена и многочисленные региональные секции, что позволило Азербайджану регулярно принимать чемпионаты мира и Европы, укрепляя статус республики как мирового спортивного центра.