“Həmin saytın fəaliyyəti qanunsuzdur” - MEDİA-dan xəbərdarlıq
“Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bəzi informasiya resursları ölkədə yaşayan müxtəlif icmaların adından çıxış edərək, özlərini həmin milli azlıqların maraqlarını təmsil edən subyekti kimi təqdim etməyə cəhd göstərirlər”.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə Medianın İnkişafı Agentliyinin yaydığı bəyanatda bildirilir.
ərazisində media fəaliyyəti həyata keçirən bütün media subyektləri “Media haqqında” Qanunun tələblərinə etməli və qanunvericiliklə müəyyən edilmiş qaydada “Media Reyestri” İnformasiya Sistemində mövcud olmalıdırlar.
Özünü Azərbaycan Yəhudi Media Mərkəzinin və yəhudi əsilli ictimai xadimlərin təşəbbüsü ilə yaradılmış informasiya portalı kimi təqdim edən, yayımladığı materiallarda media etikası tələblərinə riayət etməyən “.news” veb-saytı “Media Reyestri” İnformasiya Sistemində mövcud deyildir.
Bununla yanaşı, “Media haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tələblərinin pozulması ilə əlaqədar müvafiq resurs barəsində tərəfindən aidiyyəti qərar qəbul edilib və onun fəaliyyəti qanunsuz hesab edilib.
Bir daha bildiririk ki, bütün media subyektləri, o cümlədən hər hansı icmanın və ya sosial qrupun adından çıxış edən və media fəaliyyəti həyata keçirən subyektlər qanunvericiliyin tələblərinə ciddi şəkildə riayət etməli, öz hüquqi və peşəkar statusu, fəaliyyət istiqaməti və təmsilçilik xarakteri barədə ictimaiyyətə düzgün, obyektiv və şəffaf məlumat təqdim etməlidirlər”, - bəyanatda vurğulanıb.

Агентство развития медиа предупредило о незаконной деятельности сайта "Ajmedia.news"
«Некоторые информационные ресурсы, действующие в Азербайджане, пытаются выступать от имени различных общин, проживающих в стране, и представлять себя в качестве медиасубъектов, отстаивающих интересы этих национальных меньшинств».
Как сообщает Оперативный Информационный Центр-OMM, об этом говорится в заявлении Агентства развития медиа (MEDİA).
«Все медиасубъекты, осуществляющие деятельность на территории Азербайджана, должны соблюдать требования Закона «О медиа» и быть зарегистрированы в Информационной системе «Реестр медиа» в порядке, установленном законодательством.
Веб-сайт «Ajmedia.news», представляющий себя как информационный портал, созданный по инициативе Азербайджанского еврейского медиа-центра и общественных деятелей еврейского происхождения, и не соблюдающий требования медиаэтики в публикуемых материалах, отсутствует в Информационной системе «Реестр медиа».
Кроме того, в связи с нарушением требований Закона Азербайджанской Республики «О медиа» судом было принято соответствующее решение в отношении данного ресурса, и его деятельность была признана незаконной.
Мы еще раз заявляем, что все медиасубъекты, включая те, что выступают от имени какой-либо общины или социальной группы, должны строго соблюдать требования законодательства, предоставлять общественности достоверную, объективную и прозрачную информацию о своем правовом и профессиональном статусе, направлениях деятельности и характере представительства», — подчеркивается в заявлении.