Kiyevə kütləvi hücum: 27 ölü, Zelenski müttəfiqləri tənqid etdi
Kiyev Rusiyanın genişmiqyaslı hava hücumuna məruz qalıb. Şəhərdə çoxsaylı dağıntılar və insan tələfatı qeydə alınıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Ukraynanın paytaxtı Kiyevə ötən gecə saatlarla davam edən kütləvi hücum həyata keçirilib. Hücum zamanı təxminən 500 ədəd pilotsuz uçuş aparatı (“İHA”) və 70-dən çox raketdən istifadə olunduğu bildirilir.
Məlumata görə, hava hücumundan müdafiə sistemləri aktivləşdirilsə də, raket qalıqlarının yaşayış məntəqələrinə və şəhər mərkəzində yerləşən otellərdən birinə düşməsi nəticəsində yanğınlar baş verib.
Bildirilir ki, Dneprin sol sahilində yerləşən doqquzmərtəbəli yaşayış binasının böyük hissəsi tamamilə dağılıb və ərazi xarabalığa çevrilib. Hazırda xilasetmə qrupları dağıntılar altında qalan şəxslərin axtarışını davam etdirir.
Rəsmi məlumatlara əsasən, təxminən 70 nəfər yaralı xəstəxanalara yerləşdirilib, ölənlərin sayının artacağı istisna edilmir. tədbirləri çərçivəsində 50 mindən çox sakin gecəni metro stansiyalarında keçirməyə məcbur olub.
Ukrayna Prezidenti hücumdan sonra açıqlamasında müttəfiqlərin hava hücumundan müdafiə sahəsində öhdəliklərini tam yerinə yetirmədiyini bildirib və əlavə dəstəyin vacibliyini vurğulayıb.
Ukrayna Xarici İşlər naziri Andrey Sibiqa isə Rusiyanın bu hücumları “qarşılıq tədbiri” kimi təqdim etməsini qəbuledilməz adlandırıb. Böyük Britaniyanın Keir Starmer baş verənləri Rusiyanın Ukrayna əhalisinə qarşı davam edən təzyiq siyasətinin tərkib hissəsi kimi qiymətləndirib.
Məlumata görə, son həftələr Ukrayna tərəfi Rusiyanın enerji infrastrukturuna qarşı uzaqmənzilli pilotsuz uçuş aparatları ilə hücumları intensivləşdirib. Rusiya tərəfi isə bu zərbələrin hərbi və enerji obyektlərini hədəf aldığını iddia edir.
Diplomatik müstəvidə Ukrayna rəhbərliyinin barışıq prosesini canlandırmaq üçün səylərini davam etdirdiyi bildirilir. Zelenski Ukrayna Milli Təhlükəsizlik Şurasının katibi Rüstəm Umerovun ABŞ nümayəndəsi Cared Kuşner ilə təmasda olduğunu açıqlayıb. Həmçinin, gələn həftə Ankarada keçiriləcək NATO sammiti çərçivəsində ABŞ Prezidenti Donald Trampla görüşün planlaşdırıldığı qeyd olunur. Hücumdan sonra Kiyevdə cümə günü üçün matəm elan edilib.

Киев подвергся масштабной воздушной атаке, в результате которой зафиксированы многочисленные разрушения и человеческие жертвы.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», минувшей ночью столица Украины подверглась массированному обстрелу, который продолжался несколько часов. По предварительным данным, в ходе атаки было задействовано около 500 беспилотных летательных аппаратов («ИHA») и более 70 ракет.
Несмотря на работу систем противовоздушной обороны, падение обломков привело к пожарам в жилых кварталах и повреждению одного из отелей в центре города. Наиболее серьезные разрушения зафиксированы на левом берегу Днепра, где был практически полностью уничтожен девятиэтажный жилой дом. В настоящее время спасательные службы продолжают поисково-спасательные работы под завалами. По официальным данным, около 70 человек были госпитализированы, число жертв может возрасти. В целях безопасности более 50 тысяч жителей были вынуждены провести ночь в станциях метро.
Президент Украины Владимир Зеленский после атаки заявил, что союзники не в полной мере выполняют свои обязательства в сфере противовоздушной обороны, и подчеркнул необходимость дополнительной поддержки. В свою очередь, глава МИД Украины Андрей Сибига назвал попытки России представить эти удары «ответными мерами» неприемлемыми. Премьер-министр Великобритании Кир Стармер охарактеризовал произошедшее как часть продолжающейся политики давления России на гражданское население Украины.
На дипломатическом уровне сообщается о продолжении усилий украинского руководства по активизации переговорного процесса. Президент Зеленский сообщил о контактах секретаря Совета национальной безопасности Украины Рустема Умерова с представителем США Джаредом Кушнером. Также отмечается, что на следующей неделе в рамках саммита НАТО в Анкаре запланирована встреча с Президентом США Дональдом Трампом. В связи с трагедией в Киеве на пятницу объявлен траур.